سفر برای زندگی یا زندگی برای سفر(2)

پس باید متواضع باشیم، چرا که در شهر دیگری و در مکانی متعلق به کسانی دیگر هستیم. ما در سفر از خودمان و از آن من با هر منصب و شغل و جایگاهی که دارد فاصله می‌گیریم و به یک مسافر تبدیل می‌شویم.
فرهنگ سفر، مساله مهمی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. امروزه برای برخی از مردم، فرهنگ سفر به جای دیدن، خوردن شده است. وقتی به سفر می‌روند به جای این‌که به دیدن و یادگیری ولع داشته باشند بیشتر به فکر شام و ناهار هستند.  برخی هم بدون مطالعه و تنها برای وقت گذراندن به سفر می‌روند. 

 
●خوش گذشتن در سفر:
اما برای این ‌که سفر به ما خوش بگذرد اول از همه باید پذیرش خوبی داشته باشیم و بتوانیم خود را به سفر بسپاریم. تصور خاصی از قبل نداشته باشیم، اگر برنامه‌ای به‌هم خورد ناراحت نشویم. اگر اتفاقی مثل خرابی ماشین برایمان افتاد عصبی نشویم و منتظر هدایای سفر باشیم و برای آن برنامه‌ریزی نکنیم و بگذاریم سفر برایمان برنامه‌ریزی کند. شما می‌توانید مشکلات سفر را نیز هدایا تلقی کنید. اگر ماشینتان خراب می‌شود برای این است که سفر می‌خواهد صبر و تحمل را به شما هدیه کند. اگر ناهارتان دیر می‌شود می‌خواهد اراده شما را تقویت کند. اگر توانستید با تمام مشکلات سفر احساس آرامش کنید، سفر به شما بزرگ‌ترین هدیه‌اش را داده است و آن روزهای خوش سفر است.


●معاشرت با همسفران:
در سفر اصول ارتباطات و معاشرت است که حرف اول را می‌زند و می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های ما باشد. هرچه بتوانید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید، بیشتر می‌توانید از سفر استفاده کنید و البته از

خواص سفر این است که انعطاف‌پذیری شما بالا می‌رود و بتدریج شما را مثل یک سنگ تیز که از ارتفاع می‌افتد و تا به دریا برسد نرم می‌شود، انعطاف‌پذیر و ملایم‌تر از گذشته می‌کند با دلی گشاده‌تر و با ظرفیتی بالاتر و صبری زیادتر. در سفر گذشت کردن را یاد می‌گیریم. سفر اکسیر عجیبی دارد که انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند. طبیعت ما را به چالش می‌کشاند و همکاری می‌طلبد و این همکاری ما را به هم نزدیک می‌کند و یک محبت بدون توقع و انتظاری را بین انسان‌ها به وجود می‌آورد.
 
● کسب اطلاعات در سفر
در زمینه گردشگری اطلاع‌رسانی بسیار کم و ضعیف است. بهترین و بیشترین اطلاعات را از راهنمایان تور می‌توانید کسب کنید؛ چون راهنمایان تور سفر زیاد می‌روند و با کسی که از روی کتاب‌ها شما را راهنمایی می‌کند باتجربه‌ترند و به شما می‌گویند که چگونه بروید و چگونه ببینید. یک اثر تاریخی در نگاه اول تنها یک چاردیواری و چند ستون است، اما اگر با یک راهنمای تور به همان مکان بروید او برای شما پرده‌برداری می‌کند که اینها چه تاریخچه‌ای داشتند و بعد تازه شما محو آن چاردیواری خاموش و ستون‌ها خواهید شد.


برگرفته از گزارش روزنامه جام جم - حدیث میرزایی

/ 0 نظر / 41 بازدید