اطلاعاتی در مورد ماسوله و قلعه رودخان

ساخته شده‌است. این روستا از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است. این مکان طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. زبان مردم ماسوله تالشی است. ماسوله دارای محله‌های ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله است. در ۱۰ کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و ... در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده است که جزء آثار باستانی بشمار می‌آیند. ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌شوند. خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. ساختمان‌ها معمولاً از دو طبقه تجاوز نمی‌کنند.

قلعه رودخان

در نزدیکی شهر فومن و در میان جنگل های انبوه عظیم ترین دژ آجری ایران به نام قلعه رودخان قرار دارد. بنای اولیه این دژ عظیم که به قلعه روخان موسوم است به دوران ساسانیان باز می گردد.، اما در قرن ۵ و ۶ هجرى قمرى و در زمان حکومت سلجوقیان تجدید بنا شد و به همین جهت در شمار قلاع اسمعیلیه مشهور است. از روستای قلعه رودخان تا قلعه رودخان طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم کرده و نور از لابه لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد. ارتفاع قلعه بین 665 تا 715 متر از سطح دریا میباشد. در سمت راست قلعه، رودخانه‌‏ای به همین نام قرار دارد که از ارتفاعات، سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 48 بازدید
گیتی

ای کاش تا قبل از ماسوله یه برنامه یه روزه به کویر مصر میذاشتین.8 یا 9 اذر خیلی دوره

حسین اصلانی

سلام دیشب اخبار میگفت استان گیلان بعلت بارش شدید دچار مشکل شده. فکر کنم برای این تاریخ باید اطلاعات دقیق هواشناسی داشته باشیم یا اینکه برنامه رو به کویر مصر تغییر بدیم.

لیلی

سلام و صدتا سلام چه عکسهای قشنگی گذاشتی آدم و به هوس میندازی همین فردا پاشه بیاد شمال[لبخند] من تصمیم دارم یه سفر شمال بیام ولی نه اونجا رو میشناسم و نه میدونم چقدر زمان نیازه برای گشت و گذار میشه لطفا جاهای دیدنی و اینکه سفر رو از کجا شروع کنم و چه جوری برم ، رو بهم بگید؟ قبلش ازتون تشکر میکنم با بهترین آرزوها برای شما[گل]