لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت پنجم)

در چند پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کفش و پوشاک، اکنون به بررسی جوراب می پردازیم.

ج - جوراب 

     جوراب باعث بوجود آمدن یک لایه در زیر پا می شود و پا را گرم می کند و از اصطکاک بین پا و کفش جلوگیری می کند. جورابهایی که از پشم یا مواد مصنوعی درست شده اند، می توانند این وظایف را انجام دهند ولی جورابهای نخی این قابلیت را ندارند. جورابهای نخی خیس و از آب اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست پا را نازک می کنند و باعث بروز تاول می شوند.

 

     جوراب باید عرق پا را به خود جذب کند. از آنجایی که کفش ها قابلیت تنفس کردن و بیرون دادن بخارو عرق پا را ندارند، تا زمانی که کفش ها را در نیاورید، عرق پا در کف آنها جمع میشود. جورابهایی از جنس الیاف مصنوعی (مثل پولیستر، نایلون و آکریل) سریع تر از جورابهای پشمی خشک می شوند.

 

     خیلی از گردشگران دو جفت جوراب روی هم می پوشند. جوراب مجاور پا یک جوراب نازک نخی است که عرق را از پا دورمیکند و به نوعی درجریان کار خشک باقی می ماند. جوراب دوم کلفت و ضخیم تر انتخاب می شود تا بتواند رطوبت عرق پا را از جوراب دیگر جذب کند و تشکیل لایه ای در زیر پا بدهد. بعضی ها هم یک جفت جوراب نیمه کلفت یا کاملاً کلفت از جنس پشم یا مواد مصنوعی را ترجیح می دهند.

 

     البته استثناهای زیادی وجود دارند. سعی کنید طوری جوراب بپوشید که بتوانید پاهای خود را در کفش تکان بدهید. جوراب اضافی نباید باعث محدود کردن گردش خون و  ایجاد گرما در پا شود.

 

     قبل از اینکه جوراب به پا کنید نقاطی که در آنجا احتمال تاول زدگی وجود دارد، مثل پشت پاها را با نوار چسب زخم بپوشانید. این کار خصوصا" هنگام پوشیدن کفش نو که هنوز جا باز نکرده است و نیز در آغاز فعالیتهای راهپیمایی که پاهای شما هنوز قوی نشده اند، بسیار موثر است. یک راه موثر دیگر جهت جلوگیری از ایجاد تاول ، زدن پودر به پا، روی جوراب و درون کفش است.

 

     اگر یک جوراب ضدآب با قابلیت تنفسی (گورتکس) را روی یک جوراب معمولی بپوشید در محیطهای خیس می تواند خیلی مناسب باشد. جورابهای گورتکس مانند کفش های با لایه گورتکس عمل می کنند، با این تفاوت که ساق آنها بلندتر و نرم تر است.

 

     در یک هوای بسیار سرد می توان یک جفت جوراب ضد آب بین دو جوراب اصلی پوشید. جورابهای ضدآب قابلیت تنفسی بودن یا تهویه هوا را ندارند. در نتیجه در نگاه اول ممکن است مخالف استراتژی لایه ای که در این بخش بیان کردیم به نظر برسد. اما به مثال لیوان چای فکر کنید. هرچند گذاشتن درپوش روی لیوان باعث تعرق از درون می شود ولی خود چای هم به دلیل حبس شدن بخار گرمتر می ماند . جورابهای ضدآب برای هوای بسیار سرد که خطر سرمازدگی وجود دارد، وسیله مناسبی می باشند. البته اگر خیس بودن پاها برای مدت زیادی ادامه پیدا کند، پا پوسته پوسته خواهد شد. اگر جورابهای ضدآب استفاده می کنید، حداقل روزی یک بار پاهای خود را خشک کنید.

 

     جورابهای مخصوص راه پبمایی و کوه نوردی گزینه‌ بسیار مناسبی هستند زیرا دارای الیاف ترکیبی پشم و نایلون هستند و محلهای تحت فشار و حساس نیز تقویت شده‌اند .

  این مطلب ادامه دارد...

/ 0 نظر / 25 بازدید