در مورد ایران عزیز

  Islamic Republic of Iran     شعار ملی: استقلال آزادی جمهوری اسلامی سرود ملی: سرود جمهوری اسلامی ایران   پایتخت
  -مختصات جغرافیایی

تهران
35°41′ N 51°25′ E

بزرگترین شهر تهران زبان رسمی زبان فارسی نوع حکومت
  رهبر
  رئیس جمهور
جمهوری اسلامی
سید علی حسینی خامنه ای
محمود احمدی نژاد
انقلاب اسلامی
  اعلام پیروزی انقلاب
  روز جمهوری اسلامی
برکناری محمدرضا پهلوی
22 بهمن 1357
12 فروردین 1358
مساحت
  - کل
  - آبها(%)

‪۱٬۶۴۸٬۱۹۵ km² ‫(۱۷ام)
۰٫۷
جمعیت
  - براورد 1385
  - تراکم جمعیت

‪۷۰٬۴۷۲٬۸۴۶ ‫(۱۸ام)
‪۴۲٫۸/km² ‫(۱۵۷ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
  - کل
  - سرانه
براورد ۲۰۰۵

۶۱۰٫۴ میلیارد دلار (۱۹ام)
۸٬۹۰۰ دلار (۶۹ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۴) ۰٫۷۴۶ (۹۶ام) – متوسط واحد پول ریال ایران (‏IRR) منطقه زمانی
  - در تابستان (DST) (UTC+3.30)
(UTC+4.30)
کد بین‌المللی خودرو IR دامنه اینترنتی .ir پیش‌شماره تلفن

+98


ایران کشوری در جنوب غربی آسیا در منطقهٔ مشهور به خاورمیانه است. نام رسمی آن جمهوری اسلامی ایران و پایتخت آن تهران است. مساحت این کشور ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ ‪ کیلومتر مربع است و بر پایه آمار سال ۱۳۸۵ (هجری خورشیدی) حدود ۷۰ میلیون و ۴۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.

در شمال با ارمنستان ، آذربایجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان ، در غرب با ترکیه و عراق مرز زمینی و همچنین دارای مرز دریایی در شمال با دریای خزر و در جنوب با خلیج فارس و دریای عمان است، که دو منطقه نخست از مناطق مهم تولید نفت و گاز در جهان هستند.

نظام سیاسی ایران برپایه قانون اساسی مصوب ۱۹۷۹ (میلادی) (۱۳۵۸/بازنگری ۱۳۶۸) پایه ریزی شده‌است. بالاترین جایگاه رسمی ایران پس از انقلاب ، ولایت فقیه است که در حال حاضر در اختیار سید علی خامنه‌ای است. اسلام دین رسمی، تشیع مذهب رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است.

ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت دارای تاریخی کهن (دست کم هفت هزار سال) است و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزی اوراسیا دارای موقعیتی ژئواستراتژیک است. این کشور از اعضای پایه گذار سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی ، اوپک و سازمان اکو است ، ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به واسطه در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده‌است.

سایت میراث فرهنگی

/ 1 نظر / 68 بازدید
سمانه

سلام خوب هستید؟؟؟؟ من نگران شما هستم مدتی که از شما خبری نیست!!!! چرا برنامه آخری برگذار نشد؟؟؟؟ چرا سایت آپ نمی شه؟؟؟؟؟ امیدوارم که خوب باشید و زود زود برنامه ها شروع بشه و بتونیم با دوستان خوبمون باشیم