لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت هفتم)

در شش پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کوله پشتی، اکنون به بررسی زیر انداز که از مهمترین لوازم است می پردازیم.

- زیرانداز

 

یکی از عوامل مهم داشتن یک شب راحت در طبیعت ، تکه ای زیر انداز است که کیسه خواب روی آن قرار میگیرد . هنگام زمستان در چادر و یا تابستان در هوای آزاد، این زیرانداز است که مانع تبادل حرارت بین شما و زمین میشود. اگر زیر انداز به همراه نداشته باشید مجبور خواهید بود شب را به سختی بخوابید و این مساله در وضعیت جسمانی شما در روز بعد تاثیر منفی خواهد گذاشت.

زیرانداز

 

جنس مواد زیر انداز

1-فوم فشرده:

یک فوم فشرده ، نازک و سبک میتواند عایق بدن در مقابل سطح زمین باشد . بافت و ترکیب قرار گرفتن سلول های فوم باعث میشود که سطح آن نرمتر، وزن آن کمتر و با قابلیت زیاد حبس هوا در بین خود باشد که باعث بالا رفتن کار آمدی آن می گردد.


2- تشک بادی:

تشک بادی وسیله ای راحت است ولی عایق حرارت نمی باشد. در حقیقت هوای درونی تشک هنگام تحرکات آن، حرارت بدن را جذب و به بیرون منتقل میکند و از این رو وسیله خوبی بری طبیعت گردی نیست.


3- فوم نرم و غیر فشرده:

این نوع زیرانداز را با آستری آن استفاده کنید چرا که در غیر این صورت این فوم حجیم میتواند مانند یک ابر اسفنجی آب را به خود جذب کند.


4- زیر انداز بادی:

این نوع زیر انداز از فوم نرمی درست شده که توسط یک کیسه پر شده از هوا محصور است. این تیپ زیرانداز از ترکیب عایق بودن فوم و نرمی هوا درست شده و خیلی محبوب و کارآمد است.

اندازه:

زیراندازها در انواع سایز و ابعاد وجود دارند ولی نوع  2/1 متری آن در طبیعت گردی رایج است. برای زیر پاهای خود حتی میتوانید از تشک نشستن و یا وسایل به عنوان زیر انداز استفاده کنید. زمانی که در مناطق سرد ،روی برف و یا در زمستان کمپ زده اید، از یک زیرانداز بادی 2/1  متری، روی یک فوم فشرده با اندازه استاندارد استفاده کنید تا عایق زیادی بین خود و سطح زیر خود ایجاد کنید.

  این مطلب ادامه دارد...

/ 1 نظر / 39 بازدید
Mohammad

دمت گرم خیلی خوب بود!