دیدنی های اصلی ایران؟ (قسمت اول)

 

هنگام سفر به استا نهای مختلف از چه جذابیت هایی بازدید کنیم؟

بیایید با نزدیک شدن به نوروز و فصل زیبای بهار به استقبال سفر برویم...

    تو که نمی‌خواهی همه عمرت را به چشم دواندن روی یکی از صفحه‌های کتاب جهان تلف کنی و صفحه‌های دیگر را ورق نزده بگذاری؟ یا ماجراجویی باشی که مهم‌ترین رویارویی‌اش با حوادث در فاصله میان آشپزخانه تا کاناپه راحتی‌اش مقابل تلویزیون رخ داده است؟ یا لب تاقچه‌ات را از بناهای تاریخی حک شده برکارت پستال‌هایی پر کنی که هرگز حتی یکی‌شان را از نزدیک ندیده‌ای؟

    پس فقط چند روز دلت را برای سپردنش به دوردست‌هایی که به دیدن می‌ارزند به خودت قرض بده، چمدانت را بردار و بگذار سفر تو را ببرد. بگذار جاده‌ها تو را از روزمرگی بدزدند. بگذار روزگار بفهمد تو هنوز سرکش و رام نشدنی هستی و قوانین سخت و تکراری شهر انسان ــ ساخت نتوانسته‌اند پیوندت را با هستی بگسلند.

    حالا اگر خیال می کنی برای سفر آماده شده ای اما راهنمایی می‌خواهی که با آن متفاوت سفر کنی یا احتمال دارد در سفر به هر استان نقاطی مهجور اما دیدنی را از قلم بیندازی، با ما همراه باش...

    دکتر ناصر کرمی، اقلیم شناس و ایرانگرد با تجربه فراوانش در مورد ایرانگردی و سفر، اصلی ترین دیدنی های ایران را به ما معرفی می نماید. او پژوهشگری است که روزهای زیادی از عمرش را صرف سفر به نقاط مختلف کشورمان کرده است تا آنجا که امروز بخشی از تجربیات مکتوبش در این زمینه، در قالب کتاب راه‌یاب ایران، همسفری قابل اعتماد برای گردشگران شده است.
    البته قصد نداریم با صرف فرصت این مقال به قدمت بناهای باستانی و جنس سازه‌های کهن و وسعت دشت‌ها و عمق دریاچه‌ها، زمان شما را پرخمیازه کنیم. به همین علت از شما دعوت می کنیم با ما به جاذبه‌های گردشگری سفر کنید که ممکن است علی‌رغم سفر به استان‌های گوناگون ندیده باشیدشان.
    می دانید که نام بردن از همه ندیده‌های کشورمان در قالب یک مقاله ممکن نیست. ایران حدود یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده، بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری با قابلیت تبدیل شدن به قطب‌های ملی و بین‌المللی گردشگری، ۵ هزار جاذبه طبیعی و ۳ هزار آیین ملی و مذهبی دارد. پس چطور ممکن است در نوشته ای چند صد کلمه‌ای بتوانیم از همه آنها یا حتی درصد محدودی شان حرف بزنیم؟
   به همین خاطر فکر می‌کنیم باید فقط به ذکر شماری اندک از نام‌ها و نشان‌ها که می‌شود دراین مقال، بهتر دیدن‌شان، بسنده کنیم اما باز هم تاکید می‌کنیم که هر چه بگویم حق مطلب ادا نمی‌شود. انگار که بخواهی زیبایی تکه‌ای کاشی آبی را کف جوی آب با عظمت اصفهان بسنجی.

1- آذربایجان شرقی:

   دیدنی های اصلی: قلعه بابک، عمارت ائل گلی، دره اهر، جنگل‌های ارسباران، سواحل شرقی ارومیه و کرانه‌های جنوبی بخش مرکزی رودخانه‌ ارس.


   اجازه بدهید سفرمان را از منتهی‌الیه شمال غربی کشور آغاز کنیم، یعنی آذربایجان‌های شرقی و غربی.
    تاریخ نشان می‌دهد آریایی‌ها آذربایجان شرقی را سرزمینی سربلند و تسخیر ناپذیر می‌دانسته اند که دژهایی چون قلعه بابک بر فراز مرتفع‌ترین نقاط کوه هایش، نمادی از همین باورند.
   آذربایجان شرقی سرزمین قهوه خانه‌ها و عاشیق‌هاست، اما نام این استان معمولا گردشگران را فقط به فکر بازدید از عمارتائل‌گلی تبریز می‌اندازد و شاید خاطره قله سهند، دره اهر، ارسباران و سواحل شرقی دریاچه ارومیه هم در ذهن شان زنده شود، اما کم پیدا می‌شوند آن که کرانه‌های جنوبی بخش مرکزی رودخانه ارس را هم در بهار و تابستان دیده باشند.

جنگل ارسباران

عمارت ال گلی

 

 

 

رود ارس

قلعه بابک کلیبر

این مطلب ادامه دارد....

 

/ 0 نظر / 49 بازدید