لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت سوم)

  • کفش، قلب دوم انسان

   آنقدر پول دار نیستم که جنس ارزان بخرم. این ضرب المثل برای همه آشناست. بی شک هر انسانی که با زحمت فراوان، مخارج خرید تجهیزات خود را تهیه می کند قدر پول را خوب می داند. بنا بر این، از مهمترین اصل خرید آگاه است. اصل پول در برابر کیفیت. کافی است تنها یک بار لذت استفاده از کالای مرغوب و حرفه ای را تجربه کنید. در این صورت دیگر هرگز پول خود را از بین نمی برید و جسم و روح خود را مکدر نخواهید کرد. برای اینکه از پیمایش طبیعت لذت ببرید باید تجهیزات خوبی در اختیار داشته باشید. هرگز فراموش نکنید که تجهیزات نامناسب حتما" بر سلامت جسمانی شما تاثیرات مخربی خواهند داشت. از آن جمله می توان به تخریب مفاصل و غضروف ها، خمیدگی پشت، درد زانو، آسیب های پوستی و مشکلات بسیار دیگر اشاره کرد. اما نارضایتی از داشتن وسیله ای نامرغوب و عدم تمایل به استفاده از آن، خود دلیل بسیار موجهی برای عدم تهیه ی تجهیزات نا مرغوب است.

   پای طبیعت گرد، بی شک قلب دوم اوست و مهمترین وسیله ی طبیعت گردان، کفش هایشان است. کفش از این رو بسیار مهم است که فشار بدن و همچنین کوله پشتی را تحمل می کند و موجبات آسایش و اطمینان برای پیمایش را فراهم می سازد. اگر کفش طبیعت گرد مناسب با فعالیت و فصل پیمایش او باشد، بی شک خطر کمتری از این ناحیه متوجه او خواهد بود . نوع و جنس کفش طبیعت گردی، متناسب با فعالیت و شرایط آب و هوا و سختی مسیر می تواند متغیر باشد. قبل از خرید کفش به چند نکته توجه کنید:

   مارک معتبری خرید کنید، خریدتان مناسب با نیاز و نوع برنامه باشد، ساق دار باشد و همیشه باید یک شماره بزرگ تر از سایز پای شما باشد تا در زمان پایین آمدن از شیب کوهستان دچار مشکل نشوید. کمی بزرگتر بودن کفش بسیار بهتر از کوچکی و غیر قابل استفاده بودن کفش خواهد بود. به یاد داشته باشید که حجم پا در هنگام پیمایش های طولانی بزرگتر می شود. اکنون به معرفی برخی از کفشهای مورد نیاز طبیعت گردان می پردازیم .                                                   
  • کفش دامنه نوردی
این نوع کفش برای گردش در سه فصل غیر از زمستان در دامنه های کم شیب کوهستان، جنگلها و مراتع و همچنین گردش در کنار رودخانه ها و دره ها مناسب است. به شرطی که کوله پشتی سنگین حمل نکنید، شیبهای تند و طولانی را پیمایش نکنید و در هوای سرد و زمین برفی راه نروید. در این صورت کفش دامنه نوردی یا همان کوهپیمایی سبک برای سفر بسیار مناسب است. امروزه تغریبا" بیشتر کفشهای طبیعت گردی مخصوص دو گروه مردان و زنان ساخته می شوند. چرا که ساختار بدن مرد و زن با هم متفاوت است و بهتر آن است که هر خانمها از کفشهای طبیعت گردی که مخصوص آنها ساخته شده استفاده کنند.         
  
  •  کفش کوهپیمایی سبک
   این نوع کفش نسبت به کفش دامنه نوردی برای کوهپیمایی با شیب بیشتر، کوله پشتی سنگین تر و آب وهوای نامناسب تر ساخته شده است. اما برای پیمایش روی برف و یخ در فصول سرد و زمستانی طراحی نشده است. معمولا" ضد آب هستند، از لایه تنفسی بهره می گیرند و برای طبیعت گردی زیر باران هم بسیار مناسب می باشند. این نوع کفش نیز مانند بیشتر کفشهای طبیعت، به طور اختصاصی هم برای خانمها و هم برای آقایان ساخته می شود.
 
                                                    

این مطلب ادامه دارد...

/ 1 نظر / 32 بازدید
لیلا

گروه 15 نفرتون تکمیل شده ؟ یا میشه عضو شد براتون مشخصاتم رو اس ام اس زدم