اکوتوریسم و سفر مسئولانه(6)

ذخیره گاه زیست کره چیست؟

اعلام ذخیره گاههای زیست کره برای پاسخگویی به چالش مهم دنیای امروز، مبنی بر جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار ازمنابع طبیعی ،‌در عین نیاز به انتفاع و بهره برداری از طبیعت( باتوجه به رشد روز افزون جمعیت) شکل گرفته است و به یکی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان بدل شده است.

طرحهای ذخیره گاههای زیستکره با بیش از 30 سال سابقه اجرائی و تجارب گوناگون در سراسر جهان به یک مقوله مهم حفاظت از طبیعت و توسعه پایدار به صورت توامان تبدیل شده اند. درحقیقت ذخیره گاههای زیست کره مناطق حفاظت شده دریک تقسیم بندی مورد توافق بین المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارایه سایتهای مطالعاتی کم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می سازند.

در حال حاضر بیش از 400 ذخیره گاه زیست کره در بیش از 100 کشور جهان معرفی و ثبت شده اند.
کشور ایران با تنوع اقلیمی و زیستی کم نظیر خود، از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی ، تنوع زیستی و چشم اندازه های بی بدیل خود تقسیم بندیهای متفاوتی از حفاظت مانند پارکهای ملی،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است. علاوه بر مناطق تحت مدیریت ذکر شده کشور ایران در سال 1976، 9 منطقه تحت مدیریت خود را به عنوان ذخیره گاه زیستکره معرفی و ثبت نموده است. این مناطق به شرح زیر می باشند:

1. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 52000 هکتار

2. منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت 65750 هکتار

3. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت 49000 هکتار

4. پارک ملی گلستان با وسعت 125895 هکتار

5. پارک ملی کویر با وسعت 700000 هکتار

6. منطقه حفاظت شده حرا با وسعت 85686 هکتار

7. پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت 462600 هکتار

8. پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت 68800 هکتار

9. پارک ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت 1000000 هکتار

 

چه کسانی از تاسیس ذخیره گاههای زیستکره منتفع می شوند؟

• جوامع محلی: با حفاظت از منابع اصلی سرزمین و ایجاد زیربنای پایدار اقتصادی و ایجاد بازار کار بیشتر کلیه جوامع محلی از ایجاد ذخیره گاه زیستکره منتفع می شوند.

• دانشمندان : ذخیره گاه زیستکره مکان مناسبی برای تحقیقات چندوجهی دانشمندان فراهم می سازند.
• تصمیم سازان دولتی و سازمانهای وابسته به دولت: ذخیره گاههای زیستکر، تصمیم سازان دولتی و سازمانهای وابسته به دولت را با اطلاعات از منابع طبیعی کشور تجهیز می کند. چنین اطلاعاتی امکان توسعه آکادمیک و فنی منابع طبیعی را از دیدگاه توسعه پایدار فراهم می سازد.

• جامعه جهانی: به عنوان یک فعالیت علمی ، ارتباطی و اطلاع رسانی ، ذخیره گاه زیستکره به مردم جامعه خود و نیز به جامعه جهانی ، شیوه عملی حل تناقضات استفاده از سرزمین وحفاظت از تنوع زیستی را ارائه می دهد. دراین مناطق امکان توریسم پایدار و استفاه از اوقات فراغت وکسب معلومات به جوامع بشری تقدیم می گردد.

/ 1 نظر / 24 بازدید
کورش

سلام گروه خوب تشکیل داده اید وکارتون هم بسیار خوب . موفق باشید منتظرتانم