لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت آخر)

در هشت پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کیسه خواب اکنون به بررسی آخرین مورد که دستکش و کلاه است و  در برنامه های زمستانی اهمیت ویژه ای دارند  می پردازیم.

8- دستکش و کلاه

    دستکش ها بهترین محافظ برای دستها که از اعضای فوقانی حساس بدن هستند و به همراه سر و پاها جزء اعضای سه گانه ای محسوب میشوند که نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج می باشند هستند.

    حرارت بدن به راحتی از سر انگشتان دستها از طریق مجاورت با هوای محیط و یا تماس با وسایل و عناصر خارجی که احتمالا" خیس یا سرد هستند تخلیه میشود و این خود باعث از دست رفتن گرمای بدن در نتیجه سرد شدن بدن میشود برای ممانعت و پیشگیری از این عارضه گردشگران ، طبیعت گردان و کوه نوردان از دستکشهای مختلف با قابلیتها و خواص مختلفی استفاده می کنند .

    یک دستکش پنج انگشتی از جنس نخ ، پولیستر ، پشم یا پولار می تواند در شرایط مختلفی مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

    بطور مثال دستکش های نخی برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا کمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

    در شرایط سرد تر می توان از دستکش های گرم تر که از جنس پولیستر و یا پشم طبیعی باشد ، استفاده کرد و در صورت سرد تر شدن هوا و یا در شرایـط طوفـان و یا بارش ها می توان از یک لایه محافظ اضافه که خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب داشتـه باشد اسـتفاده کرد لایـه های اضـافی بهــتر است که خاصیت تنفـسی داشته باشنـد ( مثلا" پارچه های گورتکس)

توجه داشته باشید که در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستکش گاها" ضروری به نظر می رسد چون ممکن است شما دستکش خود را به دلیل کثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستکشی دیگر شوید.


                                                                     پایان مطلب

/ 0 نظر / 40 بازدید