لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت چهارم)

در پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کفش، اکنون به بررسی پوشاک می پردازیم.

ب - پوشاک 

لباس از طریق ایجاد یک لایه عایق در مجاورت پوست به انسان کمک می کند تا احساس راحتی نماید. دشمنان این راحتی یعنی باران، باد، سرما و گرما علیه این لایه محافظتی فعالیت می کنند.
در برنامه های طبیعت گردی اصطلاحاتی مثل : سرما ، گرما ، هوای خوب و هوای بد و ... نسبی است. هوای سرد و سخت کوهستان بیشتر مواقع گردشگران را مجبور به تحمل شرایط می کند و راحتی در چنین محیطی با نظر اغلب مردم در مورد راحتی فرق دارد. در برنامه های کوه پیمایی مسئله اساسی در رابطه با راحتی، خشک نگهداشتن بدن و در صورت خیس شدن، گرم نگهداشتن و خشک کردن سریع خود است.
لباس مناسب خدمتی بالاتر از راحت بودن انجام می دهد. در طبیعت، ایمنی مسئله مهمی است. زمانی که گردشگران عازم نقاط دوردست می شوند، معمولاً به هنگام مقابله با هوای بد، ایده بازگشت به تمدن برای فرار از دست هوا را به کناری می گذارند. در مقابل ، آنها باید تا زمانی که هوای بد جریان دارد، با آن مقابله به مثل کنند.
رطوبت طولانی مدت (حتی در هوای معتدل) باعث افت و اختلال در حرارت مرکزی بدن می شود. کوتاهی در حفاظت از بدن در مقابل باد باعث افت حرارت بدن می شود که به فاکتور سردی باد مشهور است.
بسیاری از افراد بدشانس با لباسهای غیراستاندارد دچار سرمازدگی شده اند. این بیماری خطرناک غیرقابل کنترل به معنی افت حرارت بدن است که باعث بسیاری از مرگ و میرها در کوهستان است. شما باید با دقت سیستم لباسهای خود را انتخاب کنید تا آنها بتوانند نجات بخش شما در مقابل سرما و رطوبت و خیسی باشند.
در مقابل سرما، سیستم لباس های شما باید قادر به حفظ بدن در برابر گرمای بیش از حد روزهای گرم هم باشند و از تعرق زیاد که باعث خیس شدن لباس ها و تخلیه آب بدن میشود، جلوگیری کنند. قابلیت تهویه، تنفسی بودن و محافظت از خورشید از مسایل مهم در این زمینه هستند.

سیستم لایه ای

این سیستم با بالا و پایین رفتن حرارت و شرایط جوی طبیعت سازگار است. هدف سیستم لایه ای این است که با حداقل وزن و حجم لباس، حرارت بدن را در تمام مدت در سطح مطلوبی حفط کند. برای نیل به این منظور اغلب باید تنظیماتی را انجام داد. اکثر گردشگرهای باتجربه، در بیشتر فعالیتهای طبیعت گردی خود از سیستم لایه ای که براساس چند لباس مختلف با کیفیت خوب ، استفاده می کنند و ترکیباتی از این لایه ها را در شرایط مختلف و برحسب نیازهای شخصی به کار می گیرند.
سیستم قدیمی سه لایه ای شامل لایه مجاور پوست، لایه ضخیم عایق و لایه بیرونی ضد آب  ، با ورود الیاف جدید منسوخ شده است ولی اساس سیستم پوشش لایه ای مبتنی بر استفاده از چند لایه لباس نازک بر روی هم با توجه به شرایط محیط هنوز کاربرد دارد. در این سیستم هر چقدر لباس نزدیکتر به پوست باشد باید بیشتر قدرت جذب عرق و دفع آن را داشته باشد و لباسهای بیرونی تر باید بیشتر قدرت دفع سرما، باد و باران را داشته باشد.
برای لایه های مجاور پوست استفاده از لباسهای نخی بدلیل جذب و نگهداری عرق در خود به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، پلی پروپیلن و یا ابریشم باشد. پشم مرینو (merino) نیز الیاف بسیار مناسبی برای هوای سرد و زمستانی می باشد.
لایه های بیرونی بهتر است از جنس Fleece و  Microfleeceو برای هوای سردتر Windproof Fleeceو Polartec باشد و برای هوای بارانی لباسهای Soft shell, Wind stopper, Gore-tex, HyVent, Pertex, Aquafoil, و eVent مناسبتر است.

  این مطلب ادامه دارد...

/ 0 نظر / 33 بازدید