سفر برای زندگی یا زندگی برای سفر(3)

ادامه از قبل:

  • بچه‌ها در سفر

    بچه‌ها معمولاً در سفرها سازگارتر از پدر و مادر‌ها هستند. اگر والدین سختی را تلقین نکنند بچه‌ها خیلی راحت‌تر با سفر عجین می‌شوند و بهترین افراد در سفر بچه‌ها هستند. آنها هیچ منیتی ندارند و با همه چیز واقعی برخورد می‌کنند و در سفر به آنها خیلی خوش خواهد گذشت، مگر این‌که آنقدر حساس تربیت شده باشند که حتی با تغییر آب و هوا مریض شوند. ما باید بتوانیم مثل بچه‌ها نگاه کنیم و حوصله داشته باشیم، برای نگاه کردن و شنیدن و لمس کردن، برای این‌که بچه‌ها از تمام حواسشان استفاده می‌کنند و باید بتوانیم صبر کنیم تا نگاه کند تا لمس کند و ما توجه او را به طبیعت جلب و او را کنجکاو کنیم.  

  • احترام به طبیعت

      مطلب بسیار مهم این است که وقتی به وارد فضاهای طبیعی    می­شویم به طبیعت آسیب نزنیم، چرا که خودمان می‌خواهیم از آن استفاده کنیم. در طبیعت آلودگی و کثیفی نیست. این ما انسان‌ها هستیم که آن را آلوده می‌کنیم.

     در مورد رها کردن زباله در طبیعت هم هرچه بگوییم کم گفتیم. طبیعت لازمه زندگی ماست و هر گونه تخریبی در آن به ضرر خود ما تمام می‌شود، اما چون هیچ عبرت آنی ندارد (یعنی همان موقع که زباله را می‌ریزیم نتیجه‌اش را نمی‌بینیم) نسبت به آن بی‌توجهیم، در صورتی که وقتی در بعضی جنگل‌ها و ساحل‌های شمالی در اثر انبوه زباله‌های گوناگون که گردشگران قبل از شما در طبیعت رها کرده­اند جای سالمی برای نشستن و استفاده از فضاهای طبیعی پیدا نمی­کنید به اهمیت این موضوع پی خواهید برد. هر فردی نباید همان لحظه­ای را که از طبیعت خارج می­شود در نظر بگیرد و به فکر گردشگرانی که در روزهای آتی سری به آن منطقه می­زنند نباشد. این کمال خودخواهی و بی انصافی است. البته هم مسافران باید رعایت کنند و هم مسوولان نسبت به تهیه مکان‌هایی برای ریختن زباله و انتقال و  معدوم کردن زباله‌ها اقدام نمایند.

 
بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند آشغال‌های قابل جذب مثل آشغال میوه خود را در طبیعت بدون هیچ ملاحظه‌ای بریزند، اما این اشتباه است، چرا که ما نسبت به مناظر طبیعی هم مسوولیت داریم و حق نداریم حتی از لحاظ دیداری باعث آلودگی طبیعت شویم، بنابراین راجع به آشغال‌های قابل جذب می‌توانیم آنها را در زمین‌هایی که خاک نرم دارند خاک کنیم تا از لحاظ دیداری محیط را آلوده نکنیم.

 

·        تعامل با جوامع محلی

      یکی از مسائل خیلی مهم در سفر، احترام به جوامع محلی است. چون شهر‌ها و روستاهای ما فرهنگ‌های متفاوتی دارند، طبیعی است که جامعه محلی نسبت به حضور فرهنگی متفاوت از فرهنگ خودش موضع می‌گیرد و ما برای این‌که بتوانیم با فرهنگ آنها آشنا شویم باید کمی به آنها نزدیک شده و نسبت به آنها متواضع باشیم، چرا که این ماییم که به محیط زیست آنها آمده‌ایم و باید به آنها احترام بگذاریم. چون مردم ایران در تمام نقاط مهمان‌نواز و مهربانند و تنها از شما احترام به فرهنگ و طبیعتشان را می‌خواهند تا با آغوشی گرم به استقبال مسافران بروند. پس علاوه بر بهداشت محیطی، بهداشت روانی منطقه را نیز باید رعایت کنیم.


برگرفته از: گزارش روزنامهجام‌جم - حدیث میرزایی 

/ 0 نظر / 30 بازدید