توریسم آب درمانی

توریسم چشمه‌های معدنی
توریسم چشمه‌های معدنی تقریبا بهترین نوع شناخته‌شده توریسم تندرستی است و گاهی مترادف آن نیز تلقی می‌شود. ‌ای اس پی آ (International SPA Association) چشمه‌های معدنی را به‌عنوان «مکانی اختصاصی برای ارتقای کامل تندرستی از میان سایر خدمات تخصصی که قوای ذهن، جسم و روح را تقویت می‌کنند» می‌شناسد. ‌ای اس پی آ، عناصر اصلی چشمه‌های معدنی را تمدد اعصاب (مدیریت فشار روانی)، تفکر (مدیتیشن)، تجدید قوا (انرژی و جوان‌سازی) و خوشی (خوشحالی و سرگرمی) می‌داند. چشمه‌های معدنی برحسب آنچه ارائه می‌دهند، متفاوتند و هر یک خدمات و درمان‌های خاصی را ارائه می‌دهند. اما تمام آنها یک نقطه مشترک دارند و آن ارتقای سلامت و بهداشت گردشگران است.

تجربه جهانی توریسم آب درمانی
گردشگری آب‌درمانی معمولا تعبیر به گردشگری صحت یا بهبود می‌شود. ریشه این گردشگری را می‌توان در هزاران سال پیش جست‌وجو کرد. اما در دوره جدید، شروع آن را از 1939 می‌دانند. 10 هزار چشمه آب معدنی در آمریکا وجود دارد و چهارمین صنعت تفریحی با 11/2 میلیارد درآمد سالانه، به وجود آورده است. تخمین زده شده که اروپا دارای 1100 چشمه و آمریکای لاتین 1800 چشمه هستند. کشور‌هایی نظیر فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن که در استفاده از منابع آب‌های معدنی خود دارای سابقه طولانی هستند، همه ساله تعداد کثیری جهانگرد را به خود جذب کرده و از نظر توریستی و اقتصادی این موضوع در کشورشان اهمیت فراوانی دارد. در ایتالیا سالانه بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر که یک‌چهارم آنها خارجی هستند از آب‌گرم معدنی استفاده می‌کنند. کشورهای دیگر چون روسیه، چکسلواکی و آلمان نیز، شرایط درمان با آب گرم معدنی و نیز کادر پزشکی متخصص را با همکاری بیمه‌های مختلف برای پذیرش بیماران و گردشگران مهیا کرده‌اند. به‌عنوان مثال پزشکان متخصص آب‌های معدنی فرانسه حدود 600 نفر هستند و در 100 ایستگاه آب معدنی که حدود یک‌دهم آن شهرت جهانی دارند به راهنمایی بیماران مشغولند.
گردشگری سلامت بخشی کوچک اما مهم از بازار گردشگری را به خود اختصاص داده است. این نوع گردشگری در کشورهای توسعه‌یافته‌ای همچون اسکاتلند، مجارستان، سوئیس، یونان، نیوزیلند، ایالات متحده، کانادا و کشورهای در حال توسعه‌ای مانند کوبا، کارائیب، کرواسی، هند، اردن، بحرین، مالزی، سنگاپور و تایلند رواج دارد. 

چشمه‌های درمانی مزیت رقابتی گردشگری ایران

گردشگری آب درمانی در ایران
آب‌درمانی یا گردشگری چشمه‌های معدنی در ایران با توجه به گونه‌گونی آنها به 6 دسته تقسیم می‌شود. آب‌های گوگردی (سولفوره)یکی از آنهاست: که آن را می‌توان به طریق تنفسی، به صورت بخور و نوشیدن به کار برد؛ مانند چشمه سادات محله سخته‌سر (تنکابن). آب‌های سولفاته نیز گونه‌ای دیگر است که این آب‌ها چنانچه همراه با آب‌های کلریددار باشند به آب‌های کلروسولفاته موسومند و خاصیت تسکین‌دهندگی، ضدخارش و ملین دارند. برای نمونه از آب‌های سولفاته می‌توان چشمه آب گرم سراب را نام برد. آب‌های بیکربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به کار می‌روند و به علت گازدار بودن کاربرد خارجی آنها سبب ازدیاد ادرار، کند شدن نبض و باز شدن عروق می‌شود. نوشیدن آنها نیز سبب ازدیاد ترشحات معده، ازدیاد صفرا، بهبود فعالیت کلیه، دفع اسیداوریک و بهبود متابولیسم پروتئیدها، گلوسیدها و کلسترول می‌شود. چشمه‌های خرقان قزوین (کربناته) و سرعین اردبیل (بیکربناته) از جمله این آب‌ها هستند. آب‌های کلروره نیز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بیماری‌های روماتیسم، راشیتیسم، یا تورم موضعی به کار می‌روند. استحمام با آب‌های کلروره سبب باز شدن عروق محیطی می‌شود و بیشتر به‌صورت غرغره و شست‌وشوی بینی جهت بیماری‌های دستگاه تنفسی به کار می‌روند. این آب‌ها همچنین محرک، مدر و تسکین‌دهنده‌اند و سبب تحریک دستگاه گوارش می‌شوند؛ مانند چشمه قلعه عسکر کرمان. آب‌های آهن‌دارقسم دیگری است که حاوی ترکیب‌های مختلف آهن هستند و سبب ازدیاد گلبول‌های قرمز و هموگلوبین می‌شوند و جهت درمان بیماری‌های کم‌خونی و نیز بهبود گوارش و رشد بدن به کار می‌روند. چشمه‌های آهن آبعلی و آب گرم لاریجان دارای آب آهن‌دار هستند. آب‌های پرتوزا نیز حاوی گازهای رادیواکتیو به‌ویژه گاز رادون هستند و کاربرد آنها سبب فزونی فعالیت بافت‌ها می‌شود و اکثرا برای دردهای روماتیسمی، مفصلی و عصبی به کار می‌روند. این آب‌ها همچنین در مورد بیماری‌های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نیز بیماری‌های زنانگی موثرند. نوشیدن آنها سبب دفع اسیداوریک موجود در ادرار و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی می‌شود. چشمه آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آب‌های گرم اردبیل از این جمله‌اند.
در نقشه زیر پراکندگی چشمه‌های آب گرم و معدنی براساس مواد معدنی موجود در آنها مشاهده می‌شود.
پراکندگی چشمه‌های معدنی ایران و خواص درمانی آنها نشان از آن دارد که ما با یک برنامه‌ریزی مناسب قادریم ضمن حفاظت از این چشمه‌ها از آنها به‌عنوان منبعی برای ارزآوری استفاده کنیم. بروز و ظهور انواع بیماری‌های روحی و جسمی که چاره آن قرار گرفتن در حوضچه‌های آب گرم برای کسب آرامش و سلامت است، می‌تواند هر گردشگری را از هر گوشه‌ای از جهان به سمت ایران بکشاند تا در کنار درمان از کشوری بازدید کند که این روزها در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد جذاب گردشگری خاورمیانه است. مسوولان و سیاست‌گذاران این حوزه نیز در این راستا باید بکوشند ساختارهای سازگار با محیط‌زیست منطقه و استاندارد را در نزدیکی چنین اماکنی ایجاد کنند یا مشاوره لازم را در این خصوص به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند ارائه کنند. در پیش گرفتن این تمهیدات در کنار مشارکت مردم محلی در مدیریت گردشگری چشمه‌های درمانی مناطق مختلف ضمن ایجاد یک مدیریت بهینه و جلوگیری از ایجاد تنش در مناطق گوناگون با فرهنگ‌های مختلف، توزیع درآمد در سطح ملی را به همراه خواهد داشت و به رشد متوازن یاری خواهد رساند.
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 60 بازدید