کلاردشت، دریاچه ولشت، رامسر و جواهر ده

تا حدود 30 سال پیش خانه‌های چوبی قدیمی «داردچی» و پس از آن خانه‌های نیمه‌سنتی در این منطقه دیده می‌شد و حالا جای آن خانه‌های سنتی و نیمه‌سنتی را که یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه بود ویلاهای مدرن گرفته است.
عبور از جاده کلاردشت و نگاهی نه چندان ژرف به طبیعت حتی بدون هیچ نظر کارشناسی به وضوح نشان می‌دهد که ساخت و ساز در این منطقه سال‌ها پیش باید متوقف می‌شد.
پوشش گیاهی جنگل‌های منطقه کلاردشت شامل: سپیدار،‌ افرا، داغداغان، توسکا، تمشک، نمدار، راش، زرشک، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، ازگیل، ملچ، بلوط، زالزالک، سیاه‌تلو، خوج و ... است.
از پستانداران و پرندگان وحشی جنگل‌های کلاردشت نیز می‌توان سنجاب، گوزن، بز، پلنگ، خرس، خرگوش، خوک، شغال، گربه وحشی، جوجه تیغی، گورکن، گرگ، قرقاول، لاشخور، دارکوب، دم جنبانک، کبک، قوش، کبوتر، زاغچه، جغد، کوکرک و بلدرچین را نام برد.

 دریاچه ولشت

دریاچه ولشت (سماء)، نگین آبی کلاردشت نیز یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه‌های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده «سماء» واقع است.
طول این دریاچه دایمی 650 متر، عرض آن 300 متر و عمق گودترین نقطه آن 30 متر است.
منبع تامین آب ولشت، چشمه‌های کف و اطرافند. این دریاچه جزو زیست‌بوم‌های نادر مازندران است و پرندگان مهاجری از قبیل مرغابی و غاز وحشی در این مکان یافت می‌شوند

 دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های آن هستند .
مجموعه ویژگی های طبیعی کلاردشت شرایطی را فراهم نموده که از دیرباز این منطقه مورد توجه انسان و سکونت وی قرار گرفته است. امروزه شواهد فراوان برجای در زمینه های باستان شناسی ،مردم شناسی ،صنایع دستی و هنرهای سنتی حکایت از غنای فرهنگی این منطقه دارد .

دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی شهر چالوس و در شمال شرقی کلاردشت و در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریاچه خزر قرار دارد.

 

 مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طیبیست و سه کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می یابددریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی کشور محسوب می شود که این امر هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید از این منطقه جلب می کند. حضور گردشگران بدون نظارت طی سال های گذشته  طبیعت این منطقه آسیب پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دگرگون کرده است.
 هنوز امکانات بهداشتی مناسبی برای استفاده گردشگران از منطقه در نظر گرفته نشده و مرز مناطق حفاظت شده از سایر مناطق مشخص نیست و این امر بحران زیست محیطی را در این منطقه تشدید کرده است.
قطع نیزارهای اطراف دریاچه ولشت توسط روستاییان برای مصارف ساختمانی و آتش سوزی های گسترده در این مناطق طی سال های گذشته آسیب های جبران ناپذیری را به طبیعت دریاچه ولشت وارد کرده و تخریب این نیزارها که به عنوان یک پناهگاه طبیعی برای تخم ریزی و باروری آبزیان دریاچه محسوب می شوند زنجیره حیات این دریاچه را به مخاطره افکنده است.

 


شهر رامسر

 

 رامسر شهر سرسبز و با آب و هوای معتدل و پر باران و عروس شهرهای شمال است و با نعمتهای فراوان و داشتن آبگرم های معدنی و کوهها و رودها و حیوانات و پرندگان و انواع ماهی های زیبا و بازار سنتی و صنایع دستی به زیبا وشگفت انگیز مانند نمد مالی چشمان مارا به تماشا وا می گذارد .

   شهری با شکوفه های بهار نارنج خوش بو و جنگل های زیبا و مردمانی مهربان و پرندگانی زیبا و رنگارنگ و جانوران دیگر و با خانه های بزرگ و کوچک با پشت بامهای شیروانی و به هم نزدیک و رودخانه های زیبا وپر آب روان و زمین های شالیزار سرسبز که باعث شادی و نشاد می شود و برگ سبز درختان مرکبات چشم هر عاشق را خیره می کند                                                     

رامسر در اواسط اردیبهشت یکی از زیباترین ماه هاست میزبان شکوفه های زیبا و معطر بهار نارنج گویی که خداوند بزرگ تمام زیبایی هایش را در این شهر جمع نموده پس از گذراندن بهار زیبا فصل دیگری میزبان مهمان عزیزی که از گرمای عطش زا فراری هستندپذیرایی مهمان خون گرم خود می‌باشند سفر به بهشت این جهان زیباست بعد نوبت به فصل زیبا و دوست داشتنی پائیز می رسد. فصلی که خداوند گویی تمام نقاشان خود را جمع نموده تا بنشینند و جنگلهایی زیبا و با رنگهای زرد و نارنجی قرمز و قهوه‌ای شهرمان را نقاشی کنند .

تصاویر زیبا از رامسر

 

 

 جواهرده

 از رامسر تا جواهر ده حدود25-27 کیلومتر است وقتی از پل بزرگ رامسر می گذریم به سه راهی میرسیم سمت راست به طرف گیلان و سمت دیگر به ییلاق جواهرده راه دارد پس از عبور از میان آبشار (راشِمِه دره) و کوهها و جنگلهای سرسبز دیدنی در امتداد رودخانه خروشان و وحشی صفارود ادامه یافته و با افزایش ارتفاع در طول مسیر به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان کاسته می‌شود و درنزدیکی جواهرده کاملاَ از پوشش جنگلی خارج می‌شود بهشتی که اختلاف دمایش با شهر حدود ده تا دوازده درجه بوده و در تابستان بخاطر برخورداری ازآب و هوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع می شود.  

  این ییلاق زیبا یکی از شاهکارهای طبیعی خداوند متعال مانند نگین انگشتری در دل کوهستانهای البرز نهاده می درخشد.

 

دریاچه قو جواهرده

 

برداشت از وبلاگ ایران زیبا

 

/ 2 نظر / 61 بازدید
حسین اصلانی

سلام. آقا اطلاعات کامل و مفید بود. ممنون

محمدرضه ریاضی

سلام کارت عالی است مرسی که به یاد من بودیدمن موافقم