لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت ششم)

در پنج پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کفش و پوشاک و جوراب، اکنون به بررسی یکی از مهمترین لوازم که همان کوله پشتی است می پردازیم.

ه - کوله پشتی

گردشگران و طبیعت گردان معمولاً دارای حداقل دو کوله پشتی هستند :

کوله پشتی یک روزه :

کوله ای است که همیشه و در طول روز به همراه گردشگران میباشد که در واقع در برنامه های چند روزه هم استفاده میشود . در برنامه های یکروزه باید کل لوازم خود را به گونه ای تنظیم کنیم که فقط جهت شرکت در برنامه از یک کوله استفاده نماییم .در برنامه های چند روزه لوازم و بارهای غیر ضروری را در کوله دیگری به نام کوله چند روزه قرار میدهیم و فقط کوله یکروزه را در طول سفر با خود حمل می نماییم .

کوله پشتی چند روزه :

کوله ای است که در برنامه های بیش از یک روز استفاده میشود و لوازم غیر ضروری را که در طول روز به آنها نیاز نداریم و در واقع فقط در طول شب از آنها استفاده میکنیم در آن قرار میدهیم ، مثل : کیسه خواب، زیرانداز ، لباسهای اضافی و ...

 
نکات مهم در کوله چینی:

معمولا" در اغلب برنامه های چند روزه کوله و بار گردشگران توسط شرکت حمل خواهد شد و فقط گردشگران کوله یک روزه را حمل میکنند ولی بطور کلی و حتی در مورد کوله یکروزه موارد زیر میتواند جهت شرکت در برنامه به شما کمک زیادی نماید.
جای دادن و چیدن وسایل درون کوله پشتی می تواند تأثیر زیادی در سرعت، تحمل بار و لذت بردن از یک برنامه طبیعت گردی بگذارد بخصوص اگر قرار باشد که آن کوله توسط شما حمل شود. اگر بتوانید تمرکز بار را روی باسن خود و نه شانه ها داشته باشید، احساس بهتری در برنامه خواهید داشت.
وسایل سنگین را در منطقه نزدیک کمر خود جای دهید و مرکز ثقل آنها را پائین بیاورید تا درحفظ تعادل به شما کمک کند.
در چیدن بارها درون کوله پشتی علاوه بر تقسیم صحیح بارها، باید طوری آنها را سازماندهی کنید که دسترسی به آنها هم ساده باشد. وسایلی را که بیشتر استفاده خواهید کرد در دسترس قرار دهید. چیزهایی مثل دستکش، کلاه، عینک آفتابی، نقشه و اسپری ضد حشرات را که بیشتر استفاده میشوند در جیب های کناری و یا بالای کوله پشتی و بعضی دیگر را در کیف کمری و یا جیب های کاپشن و یا کت جای دهید.
در هوای بارانی ، آب می تواند از لای درزها، دوخت ها، زیپ ها و جیب و درب رویی کوله پشتی هایی که از مواد ضد آب ساخته نشده اند،  و یا نقاطی که خاصیت ضدآب بودن را از دست داده اند به درون کوله پشتی نفوذ کند . کیسه های پلاستیکی یا ساک های نایلونی می توانند محافظین خوبی برای محتویات درون کوله پشتی باشند، مخصوصاً در مواقعی که در هوای بارانی مجبوربه برپا کردن کمپ یا استراحت کردن باشید. خیلی از تولید کنندگان کوله پشتی، روکش های ضدآب برای کوله ها درست می کنند. بعضی از طبیعت گردها هم یک کیسه زباله بزرگ را به عنوان پوشش داخلی، برای عایق کردن وسایل درون کوله استفاده می کنند.

  این مطلب ادامه دارد...

/ 0 نظر / 46 بازدید