عجیب ترین نقاط دنیا

جهان اطراف ما همواره پر از رمز و راز بوده است و بشر نیز هماره به دنبال کشف رمز و رموز جدید در طبیعت اطراف خود است. برخی از این رموز به مکان های عجیب در طبیعت بازمی گردند. مکان هایی که از منظر اکوتوریسم نیز جایگاه ویژه ای دارند و برخی از آنها سالانه هزاران نفر را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می کنند. ١٠ مورد از این مناطق پر رمز و راز که در این پست آورده ام در لیست "ترین ها"ی جهان قرار دارند.

 

١- گندم بریان در کویر لوت، گرمترین نقطه ی جهان:
در مورد گرمترین نقطه ی جهان بحث ها ی بسیاری وجود دارد. برخی صحرای العزیزیه لیبی که بالاترین دمای ثبت شده  در آن 58 درجه سانتیگراد است و برخی دره ی مرگ   (
Death valley) در کالیفرنیا با 56 درجه سانتیگراد را گرمترین نقطه جهان می دانند. اما ماهواره ی سازمان ناسا در منطقه گندم بریان در کویر لوت دمای 71 درجه سانتیگراد را ثبت کرده است و کارشناسان معتقدند که این دما بالاترین دمای ثبت شده در جهان است.


٢- قله چیمبورازو در اکوادور،  مرتفع ترین نقطه از مرکز زمین:
همه می دانند که قلعه اورست با ارتفاع 8848 متر مرتفعترین قله و بلندترین نقطه جهان از سطح دریاست اما آنچه خیلی ها نمی دانند این است که قله چیمبورازو با ارتفاع 6320  متر بلندترین نقطه جهان از مرکز زمین است. قله چیمبورازو در نزدیکی خط استوا حدود 2 کیلومتر نسبت به قله اورست، از مرکز زمین دورتر است.


٣- جزیره تریستان، دور افتاده ترین جزیره مسکونی:
جزیره تریستان در جنوب اقیانوس اطلس دورترین نقطه مسکونی در جهان و به قدری کوچک است که فاقد فرودگاه می باشد. این جزیره 272 نفر جمعیت دارد که  تنها از 8 نام خانوادگی استفاده می کنند. این جزیره در دهه 1800 میلادی به مستعمرات انگستان افزوده شده. ساکنین این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند و اگر از طریق اینترنت کالایی را خریداری کنند مدت ها طول می کشد تا به دست آنها برسد. در صورتی که قصد سفر به آنجا را داشته باشید باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن 2000 مایل معادل 3218 کیلومتر فاصله دارد.


۴- آبشار های آنجل، بلندترین آبشار جهان:

آبشار آنجل در ونزوئلا با ارتفاع  984 متر بلندترین آبشار جهان محسوب می شود.

 
۵- اویمایکن، سرد ترین نقطه مسکونی روی زمین:
اویمیاکن روستایی است در سیبری واقع در روسیه با 800 نفر جمعیت. پایین ترین دمای ثبت شده در این منطقه 71 درجه سانتیگراد زیر صفر است و به همین دلیل سردترین نقطه مسکونی جهان محسوب می شود.


۶- دره های بیابانی، خشک ترین نقطه جهان: 

  حدود 2 میلیون سال است که در دره های بیابانی ( dry valleys)  واقع در آنتارتیکا بارندگی صورت نگرفته است و فاقد یخ، آب یا برف هستند.


٧- چاله ماریاناس، عمیق ترین نقطه اقیانوس ها:
گودترین نقطه جهان چاله ماریاناس در اقیانوس آرام است. عمیق ترین نقطه این چاله حدود 11 هزار متر عمق دارد. اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته این گودال 1000 برابر فشار در سطح دریاست. در سال 1960 نیروی دریایی آمریکا زیر دریایی را با دو سرنشین به کف این گودال فرستاد. و آنها ماهی ، خرچنگ و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده کردند.


٨- شهری در کلمبیا، مرطوب ترین نقطه جهان: 

شهر Llore در کلمبیا سالانه به طور متوسط  30 سانتیمتر بارندگی دارد .


٩- کوه تر thor در کانادا، مرتفع ترین پرتگاه عمودی جهان:

این کوه که در پارک ملی جزیره ی بافن در کانادا واقع است دارای پرتگاه عمودی به ارتفاع 1250 متر و زاویه 150 درجه است.
 

١٠- بحرالمیت،  پست ترین نقطه جهان:

دریای بحر المیت با ارتفاع 422 متر پایین تر از سطح دریا، پست ترین ساحل جهان را دارد. این دریاچه در مرز اردن و فلسطین اشغالی واقع است. جاده دور این دریاچه نیز کم ارتفاع ترین جاده جهان محسوب می شود. به دلیل شوری بیش از حد آب ( 10 برابر بیشتر دریای مدیترانه)  این دریاچه، هیچ موجود زنده ای در آن زندگی نمی کند ، به همین دلیل هم نام این دریاچه بحر المیت یا دریای مرده است. 

 

/ 2 نظر / 92 بازدید
یاسر

تقویم برنامه هاتون کجاست ؟

ناصر

سلام. واقعاً جالبه. منم یه وبلاگ ساختم که توش عکس های مربوط به طبیعت که خودم گرفتم رو قرار دادم. اگه مایل به تبادل لینک هستین حتماً خبرم کنید