لوازم سفرهای طبیعت گردی(قسمت نهم)

 

در هشت پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی بخشی از موارد مربوط به کوله پشتی، اکنون به لوازم جانبی، سیستم درجه بندی، طریقه حفاظت و نظافت و معرفی کیسه خوابهای خاص می پردازیم:

ادامه کیسه خواب:

لوازم جانبی:

بعضی از تولید کنندگان کیسه خواب یک کیسه آستری اضافه قابل شستشو هم تولیدمیکنند که وجود آن باعث حبس شدن بیشتر گرمای بدن و چند درجه گرمتر شدن درون کیسه خواب میشود. این کیسه آستری مانع نفوذ چربی بدن به آستر درونی و یا لایه میانی کیسه خواب میشود. کیسه آستری در برنامه های طولانی مدت که شستن کیسه خواب امکان ندارد، مفید است. اما وجود این کیسه آستری باعث افزایش وزن و حجم کیسه خواب میشود.

کیسه های آستری واترپروف از جنس نایلون غیر تنفسی ساخته شده اند و شما اول درون این کیسه سپس داخل کیسه خواب میشوید . این کیسه ها با کاهش دادن اتلاف گرمای بدن، باعث گرمای بیشتری میشوند . آنها در مناطق بسیار سرد، مانع نفوذ رطوبت به درون لایه گرمایی کیسه خواب میشوند که همین کار مانع از تشکیل یخ درون این لایه میشود. با وجود مزایای این کیسه ها ، خیلی از گردشگران آن را غیر لازم و ناراحت کننده می دانند. از این رو قبل از اینکه با یکی از این کیسه های آستری عازم سفر شوید آن را امتحان کنید.


اندازه:

این مهم است که کیسه خواب، اندازه بدن شما باشد. کیسه خواب خیلی عریض؛ جاگیر، سرد و سنگین تر است. اگر کیسه خواب برای شما تنگ باشد ، باید به زور زیپ آن را ببندید و داخل آن بخوابید. در این حالت بدن شما با فشاری که به جدار کیسه خواب وارد میکند، باعث فشرده شدن لایه عایق آن میشود و هوای مابین آن را خالی میکند و در نتیجه درون کیسه خواب سرد میشود. اگر کیسه خواب خیلی کوتاه باشد، لایه عایق در قسمت پا و سر فشرده تر میشود و باعث سردتر شدن کیسه خواب میشود.
کیسه خوابها در عرض و طولهای مختلف برای اندامهای مختلف تولید میشوند. از این رو کیسه خوابی را بخرید که متناسب اندازه و سایز بدن شما باشد. برای فعالیتهای زمستانی، کیسه خواب خود را کمی بلندتر انتخاب کنید. از فضای اضافی موجود میتوان برای خشک کردن وسایل مثل دستکش، جوراب و پوش داخلی کفش استفاده کرد.

سیستم درجه بندی:

تولید کنندگان مقیاسی برای حداقل درجه حرارت گرما یا راحت بودن در کیسه خواب  را بیان میکنند. این مقیاس باید فقط به عنوان یک راهنمایی کلی در نظر گرفته شود. این مقیاس برای اجناس گوناگون و کارخانه های مختلف متفاوت است. با استفاده از این مقیاس ها نمی توان کیسه خوابهای تولیدکنندگان مختلف را با هم مقایسه کرد.
عوامل زیادی باعث میشوند تا شما در یک کیسه خواب احساس گرما یا سرما کنید. در بین این عوامل از سوخت و ساز درونی هر بدن، درجه حرارت محیط و عایق بودن سطح زیر کیسه خواب را میتوان ذکر کرد . توجه داشته باشید که کیسه خواب شما را که درون آن قرار گرفته اید، گرم نمی کند بلکه این شما هستید که با حرارت بدن خود کیسه را گرم میکنید. لایه گرمایی و لایه بیرونی کیسه خواب کمک می کنند تا از دست دادن حرارت بدن تقلیل یابد.

کیسه خوابهای مخصوص:

بعضی از گردشگران ترجیح میدهند تا حتی المقدور سبک حرکت کنند در نتیجه کمی از راحتی خود را قربانی مزیت سبک بودن میکنند. این گروه، از کیسه خوابهای نیم تنه یا 4/3 تنه استفاده میکنند که وزن و حجم کمتری دارند. این تیپ کیسه خوابها زمانی که با ترکیب کت پر و سایر لباسهای گرمایی استفاده شوند، میتوانند برای دمای زیر صفر هم مناسب باشند.


مراقبت و نگهداری:

خرید کیسه خواب یک سرمایه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت میتوان برای سالها آن را حفظ کرد. همیشه توصیه های تولید کننده را به کار ببندید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلما" بهتر میداند که چگونه باید از آن مراقبت کرد. با توجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش برای دوام بیشتر کیسه خواب آورده میشود.
همیشه کیسه خواب را در حالت آزاد نگهداری کنید. کیسه خواب را فقط برای مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری کنید.

محافظت از چرک شدن:

با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.

نظافت:

نقاط کثیف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمییز کنید. هر چند وقتی هم باید کیسه خواب را بشویید. هیچگاه از خشک شویی بری تمییز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید. چند بار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب بیرون رفته است. برای خشک کردن، آن را در معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید .هرچند وقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در آن (در یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشوید. پس از پایان کاربا فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا" خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول میکشد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام میدهند.


  این مطلب ادامه دارد...

 

/ 0 نظر / 54 بازدید