سفر برای زندگی یا زندگی برای سفر(۱)

و آب و هوا را برای افراد تشریح کند. فرد باید تا آخر تور محومحیط و طبیعت باشد و وظیفه تورگردان آگاه‌سازی است. تورهای طبیعت‌گردی شاملکویرگردی (ایران بزرگ‌ترین پهنه‌های کویری را در جهان دارد)، پرنده‌نگری (درتالاب‌ها)، کوهنوردی، جنگل‌نوردی، تورهای حیات وحش و تورهای ورزشی می‌شود. تورهایطبیعت‌گردی در ایران برای گردشگرهای خارجی بسیار جذاب است.
۳-سفرهایماجراجویانه: که تخصصی‌تر هستند. شامل کارهایی مثل پرواز با پاراگلایدر، غواصی،قایقرانی در رودخانه‌های خروشان که در حال حاضر در رود سفیدرود و اروند تورهاییبرگزار می‌شود و... که حس ماجراجویانه و قوای جسمانی از لازمه این تورهاست.

ب- تقسیم بندی سفرها از نظر مدت:

سفرهای یکروزه: تورهای یک‌روزه برای کسانی استکه می‌خواهند از شهر و شلوغی خلاص شوند. فرد با جمعی که اصلا نمی‌شناسد همسفرمی‌شود و با برنامه‌ای از پیش تعیین شده توسط کس دیگری به سفر می‌رود و خودش را ازتمام دغدغه‌های زندگی خلاص می‌کند و وقتی برمی‌گردد بعد از یک خواب راحت احساس می کند انرژی فراوانی کسب و تجدیدقوایی کرده است.

امتیازات تورهای یکروزه:

 

 

 

 

متاسفانه امروزه تورهای یک‌روزه ما به انبوهی از جمعیت تبدیل شده است و اکثر راهنما های تور در ایران به دلیل عدم تخصص در زمینه طبیعت، نه‌تنها نمی‌توانند توضیحی راجع به سفر بدهند بلکه حتی نمی‌توانند آن جمع رااداره کنند. معمولاً تضعیف روحیه جمع و تخریب طبیعت تنها حاصل این نوع از تورهاست. در صورتیکه اگر این تورها با هدف کسب آرامش و آشنایی با طبیعت انجام می گیرد باید راهنمای آن خود آموزش دیده طبیعت باشد و دغدغه حفظ محیط زیست را داشته باشد. متاسفانهقانونی وجود ندارد که از جمعیت‌های زیاد در طبیعت‌های بکر جلوگیری کند و این واقعابرای محیط زیست مضر است، چرا که موجودات آن منطقه ظرفیت پذیرش چند صد مسافر را باآلودگی‌های مختلف اعم از صوتی و محیطی ندارند و آسیب می‌بینند و هنوز برای پارک ملیقانون مدون و محکمی در این ارتباط وجود ندارد.

تورهای چندروزه:
١- تورهای چند روزه قیمت‌های بیشتریدارند.  ٢- در تورهای چند روزه باید زمان بیشتری را اختصاص دهیم. ٣- امکان استفاده بهتر و بیشتر از سایت های دیدنی فراهم تر است.  ۴- در این تورها چگونگی شب مانی و محل اقامت مهم است. ۵- این تورها نیاز به برنامه ریزی دقیق برای عدم اتلاف وقت مسافرین دارند.

 

اگر محاسبه کنید که خودتان با وسیله نقلیه شخصی در همان مسیر سفر کنید چههزینه‌ای را متحمل می‌شوید و چه میزان انرژی از دست می‌دهید، مطمئن می‌شوید که سفربا تور باصرفه‌تر است، چون در تور شما از زمان به صورت بهینه استفاده می‌کنید و وقتمرده‌ای ندارید و در تورهای چند روزه شما در واقع یک زندگی جدید را آغاز می‌کنید. راهنما فرصت بیشتری برای توضیح دارد و شما در یک مسیر طولانی تجربیات زیادی از قبیلفرهنگی و مردم‌شناسی و تاریخی و... کسب می‌کنید و به همین دلیل تورهای چند روزهپربارتر از تورهای یک‌روزه است.

این مطلب

١- تورهای یک‌روزه کم‌هزینه‌اند. ٢- وقت کمی از مامی‌گیرند.  ٣- برای کسب آرامش و آشنایی با طبیعت پس از چند روز کاری پیشنهاد می شوند.  ۴- برای همراهی با یک گروه طبیعت گردی و آشنایی با گروه بهتر است ابتدا در تور یکروزه شرکت کرد.

/ 1 نظر / 28 بازدید