اکوتوریسم و سفر مسئولانه(5)

جاذبه‌های طبیعت‌گردی در ایران:

طبیعت‌گردی در ایران معمولا به شاخه‌های تماشای حیات وحش، عکاسی از طبیعت، کمپینگ، دامنه‌پیمایی، کوه‌پیمایی، پیاده‌روی در طبیعت، بیابان‌گردی، شترسواری در کویر، جنگل‌گردی، رصد ستارگان و چند شاخه دیگر تقسیم می‌شود که به نمونه‌هایی از آن در ذیل اشاره می‌شود:

تماشای حیات وحش: می‌توان به تور حیات وحش اشاره کرد که برنامه‌هایی نظیر تماشای گور ایرانی در پارک ملی توران و تماشای گوزن زرد ایرانی در پارک ملی ارومیه می‌تواند از برنامه‌های آن باشد.

تماشای پرندگان: برنامه‌هایی نظیر تماشای پرندگان در تالاب‌های میانکاله و بوجاق و دریاچه‌های بختگان و طشک و همچنین تماشای پرندگان کویری در پارک ملی کویر و کویر مرنجاب می‌تواند در برنامه‌های طبیعت‌گردی بگنجد.

تماشای گل‌ها و گیاهان: تماشای سوسن چلچراغ در رودبار در اواسط خرداد و تماشای لاله‌های واژگون در در شهرکرد در اواسط اردیبهشت، همچنین تماشای جنگل‌های هیرکانی در گرگان و انزلی و تماشای دشت شقایق در دشت لار تهران در اردیبهشت.

عکاسی از طبیعت: عکاسی از کلوت‌های کویر و مناظر گرمترین کویر جهان در پاییز و زمستان، عکاسی از سواحل خلیج فارس در قشم و جنگل حرا، عکاسی از جنگل‌های انبوه گیلان.

کمپینگ: کمپینگ در کنار دریاچه ننور در اردبیل و یا در کلاردشت در بهار تا پاییز و همچنین در کنار دریاچه تار در استان تهران.

دامنه پیمایی: در فصول بهار تا پاییز آهار، رینه و فشم در استان تهران مناسب دامنه‌پیمایی است و شهرستانک کرج هم در تمام فصول برای این برنامه مناسب است.  

کوهپیمایی:آبنیک  و ورجین و بندعیش در استان تهران و همچنین الوند در همدان از مکان‌های مناسب کوهپیمایی است.

گردشگری دریایی: بازدید از سواحل مرجانی خلیج فارس، سفر باکشتی و لنج بین بنادر خلیج فارس، تماشای دلفین‌ها در قشم و کیش و تماشای لاک‌پشت‌ها در قشم و سواری با قایق کف‌شیشه‌ای در قشم و کیش.

پیاده‌روی در طبیعت: کندر در نزدیکی واریش و اسالم خلخال در فصول بهار تا پاییز و طارم زنجان در فصل بهار، همچنین قصربهرام در ورامین می‌تواند از برنامه‌های مناسب پیاده‌روی باشد.

مکاشفه طبیعت: امکان برکزاری چنین سفرهایی در اطراف تمام شهرهای کشور وجود دارد اما به نمونه‌هایی اشاره می‌شود. پارک ملی خجیر و سرخه‌حصار در استان تهران و جنگل‌های گلستان و دیلمان که عموما در فصول بهار تا پاییز مناسب سفر است.

شتر‌سواری در کویر: کویر مصر در اطراف سمنان، روستای حلوان طبس، نائین و کویر مرنجاب مکان‌های مناسب این برنامه است.

 تماشای مناظر طبیعی: جنگل‌های ارسباران و کلیبر، کویر مرنجاب، قلعه الموت و دریاچه اوان و تالاب انزلی از شاخص‌ترین نمونه‌های جذاب برای برگزاری سفرهای تماشای مناظر طبیعی است.

بیابان‌گردی: از قصر بهرام تا کاروانسرای مرنجاب در بهار و پاییز و زمستان، کویر شهداد در نزدیکی کرمان در زمستان و کویر مرنجاب در پاییز و زمستان مناسب برکزاری است.

رصد ستارگان:روستای رحق در نزدیکی قم، کاروانسرای دهنمک در نزدیکی گرمسار و کاروانسراهای مرنجاب و قصر بهرام امکان برکزاری دارد.

جنگل‌گردی: زنجان تا ماسوله، شاهرود تا ساری و الموت به کلاردشت مسیرهای 4 روزه مناسبی است.

شایان ذکر است که تقریبا در تمام این سفرها جاذبه‌های حاشیه‌ای بسیاری به خصوص در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و مردم‌شناسی وجود دارد که امکان غنی‌تر شدن سفرها را فراهم می‌کند.

 

/ 0 نظر / 36 بازدید