آداب طبیعت گردی

طبیعت خانه خدا است...

طبیعت گردی و در طبیعت بودن، فرهنگ٫ آداب و را ه و رسمی بخصوص دارد. طبیعت خانه خدا ٫ دانشگاهی بزرگ ٫ درمانگاهی عظیم و مکانی مقدس است. فراموش نکنیم که زمانی که ما در طبیعت قدم می گزاریم فقط یک میهمان هستیم٫ صاحبان واقعی طبیعت گیاهان٫ درختان ‌و حیات وحش هستند. با تخریب درختان و اجزای دیگر طبیعت ٫ و یا با بلند صحبت کردن و ایجاد سر و صدا ٫ صاحبان واقعی طبیعت را آزار ندهیم و شانس دیدن صاحبخانه و تجربه زیبایهای کم نظیر طبیعت را از خود دور نکنیم. حفاظت از منابع طبیعی از جمله حفاظت از گیاهان ٫ درختان ٫ خاک ٫ مراتع ٫هوا٫ کوهها ٫آبها و رودخانه ها ٫ حشرات و پرندگان ٫ خزندگان و پستانداران ٫مناظر طبیعی و .....یک وظیفه عمومی و ملی است.

پس لطفا برای حفظ  زیباییهای طبیعت:

 •  از لگدمال کردن گیاهان و از شکستن شاخه های درختان ٫ نهالان و بوته های وحشی خودداری فرمائید.
 • زباله ها ی خود را جمع آوری و همراه خود به داخل شهر بیاورید و از رها نمودن آنها و یا از چال کردن و مخفی نمودن زباله ها٫ در پشت سنگ ها جدأ خودداری نمائید. 
 • از آلوده نمودن آب بخصوص در سرچشمه ها و امتداد رودخانه ها جدأ خودداری نمائید.  
 • از راه های مالرو و مشخص شده استفاده نمائید و از میان بر زدن و راه های بیراهه خودداری فرمائید.
 • گیاهان و گلهای وحشی را نچینید و آنها را از ریشه در نیاورید٫ در صورتی که اهل سلیقه هستید با عکاسی از گیاهان، زیبایی آنها را به همراه خود به خانه ببرید.
 • از درست نمودن سنگچین و یا گسترش سنگچین های موجود به عنوان نشانه یا علامت خودداری نمائید.
 • از نوشتن نام خود و یا گروه کوهنوردی بوسیله رنگ و سایر ابزار بر روی دیوار پناهگاهها٫ جانپناه ها و یا درختان و صخره ها در مسیر کوهنوردی یا روی قلل خودداری کنید.
 • به هنگام صعود از مسیرهای مشخص از دستکاری علائم راهنمای قلل یا مسیر کوهنوردی و خدشه دار کردن آنها جدأ خودداری فرمائید.
 • با احتیاط کامل در کوه٫ جنگل و مراتع از آتش استفاده نموده و با اطمینان کامل از خاموشی آتش محل را ترک نمائید.
 • از ایجاد صدای بلند و غیر ضروری که سبب وحشت حیوانات و پرندگان می شود و آرامش دیگران و طبیعت را برهم می زند جدأ خودداری نمائید.
 • طبیعت گردها از سکوت و خلوت محیط اطرافشان لذت می برند. این لذت می تواند به وسیله آلودگی صوتی نظیر داد زدن ٫ آواز خواندن یا صحبت بلند بر هم زده شود. به خاطر احترام به دیگر طبیعت گردها و حیات وحش منطقه از ایجاد سرو صداهای بلند اجتناب کنید . با آرام ماندن می توان شانس دیدن حیوانات را افزایش داد و از صداهای آرام بخش طبیعت مثل صدای باد و آب و آواز پرندگان لذت برد.
 • در طبیعت - مخصوصأ در کوهستان - از کندن ٫ سوزاندن و لگد کردن گیاهان باید جدأ خودداری نمود. این پوشش گیاهی بسیار محدود و ظاهر أ بدون اهمیت در ارتفاع ۲۷۰۰ متری محلی برای زندگی و تخم گذاری چند گونه پرنده ٫ چند نوع پروانه و سوسک و انواع دیگر حشرات و خزندگان می باشد .حتی شغال موجود در منطقه در مواردی از پرندگان و تخم آنها که در این منطقه لانه سازی دارند تغذیه می کنند .هر کدام از این حیوانات جایگاه و نقش ویژه ای در چرخه حیات و ایجاد تعادل در طبیعت دارند و تمامی آنها به این پوشش گیاهی محدود و ظاهر أ بدون اهمیت وابستگی مستقیم دارند.
  (برگرفته از گاهنامه طبیعت)

                                                                      نسیم طبیعت ایران

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
مادر سینا و آتیلا

سلام به همه دوستان دلم برای همتون تنگ شده امیدوارم بزودی همتون را ببینم. طبیعت خانه ی خداست . چه جمله ی زیبایی امیدوارم همه سعادت ورود به این خانه را پیدا کنند و امیدوارم همه ی عاشقان به دیدار صاحبخانه نایل شوند.

صدف

اب راگل نكنيم . شايد اين اب روان ميرود پاي سپيداري بلند . تافرو شو يد اندوه دلي. .........................................

ندای کلیبر

نشریه ندای کلیبر به مدیر مسئولی علی جعفری انشالله در جهت احیای طبیعت و نحوه نگهداری از طبیعت اقدام خواهد نمود .

مهدی

گر شبی در خانه جانانه مهمانش شدی گول نعمت را مخور مشغول صاحبخانه باش