لوازم سفرهای طبیعت گردی(قسمت هشتم)

 

در هفت پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کوله پشتی، اکنون به بررسی کیسه خواب که از اصلی ترین لوازم است می پردازیم.

7- کیسه خواب

برای اکثر گردشگران کیسه خواب جزء مهمی از سیستم خوابیدن در طبیعت را تشکیل می دهد. یک کیسه خواب خوب متناسب با قد شماست، حرارت بدن را حفظ میکند، وزن آن سبک و دارای قابلیت فشرده شدن است. مناسب ترین کیسه خواب مدلی معروف به مومیایی است.
گرمای کیسه خواب توسط ماده عایقی که در بین آن قرار دارد و باعث حبس هوا در بین خود میشود، بوجود می آید. این لایه، عایقی برای هوای گرم درون و هوای سرد بیرون کیسه خواب است. اینکه هر کیسه خواب در گرم نگه داشتن بدن چقدر میتواند موثر باشد، بستگی به مقدار این مواد عایق، ضخامت یا پف کردن آن، اندازه کیسه خواب (اگر اندازه بدن شما باشد) و استیل کیسه خواب دارد.مواد عایق:

دو ماده عایق در کیسه خواب ها وجود دارد: پرقو و الیاف مصنوعی. هر کدام آنها دارای مزایا و اشکالات خاص خود هستند.
 

1- پر قو: پر قو با کیفیت بالا معروف به درجه انبساط 700 تا 800 است، هر گرم آن 405 تا462 سانتی متر مکعب میتواند انبساط پیدا کند. پر ؛ گرم ترین، سبکترین، قابل فشرده ترین و لوکس ترین ماده عایق موجود است. اشکالات پر، قیمت بالای آن و از دست دادن خاصیت گرمایی در صورت خیس شدن است. رویه اکثر کیسه خوابها کاملا" ضد آب نیستند، بنابراین در محیطهای مرطوب، کیسه خواب را قبل از اینکه درکوله پشتی قرار دهید، درون یک کیسه پلاستیکی کاملا" ضد آب قرار دهید.

2- الیاف مصنوعی: کیسه خوابهای الیاف مصنوعی بسیار ارزانتر از کیسه خوابهای پر هستند و هنگام خیس بودن هم تا حدی خاصیت گرمایی خود را حفظ میکنند. البته خوابیدن در کیسه خواب خیس (چه پر چه الیاف مصنوعی) عذاب آور است. اشکالات الیاف مصنوعی در مقایسه با پر اینست که قابلیت فشرده شدن کمتری دارد و نسبت به یک کیسه خواب پر مشابه، سنگین تر میباشد. بعلاوه یک کیسه خواب الیاف مصنوعی قابلیت فشرده شدن و باز شدن زیاد مانند پر را ندارد و از این رو خاصیت پف کردن و در نتیجه گرمای خود را سریع از دست میدهد.


مواد روکش کیسه خواب:

معمولا" چند نوع ماده برای روکش داخلی یا خارجی کیسه خوابها مورد استفاده قرار میگیرد. محبوبترین نوع آن پارچه های پوششی تنفسی، میکرو و نایلون میباشد.

1- پارچه های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی: این پارچه ها باعث میشوند که رطوبت به بیرون دفع شود. این نوع پارچه ها گران هستند ولی در محیطهای مرطوب مثل چادر، غار برفی یا کیسه بیوواک محاسن زیادی دارند . استفاده آنها در کیسه خوابهای پر بسیار مطلوب است. مرحله تنفسی کردن لایه رویی بسیار پیچیده است و این لایه بر اثر استفاده به مرور خاصیت خود را از دست می دهند.

2- پارچه های میکرو: این نوع پوشش های کیسه خواب از نخ های بسیار نازک نایلون یا پولیستر بافته شده اند که قابلیت ضد آب _ تنفسی دارند. بعضی از پارچه های میکرو بوسیله پلیمرهایی مانند سیلیکون عمل آورده شده اند که قابلیت ضد آب و دوام آنها را بالاتر میبرد. پارچه های میکرو در مقایسه با پارچه های ورقه ای و پوششی ضد آب – تنفسی سبک تر هستند و دارای قابلیت فشرده شدن میباشند.

3- نایلون: پوشش نایلونی کیسه خوابها، سبک ترین، قابل فشرده ترین و تنفسی ترین پارچه موجود است. متاسفانه این پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بیرون کمترین کارایی را دارند.


شکل ظاهری و اجزاء :

شکل و اجزائ کیسه خواب باعث کار آمدی و تهویه آن میشود. یک کلاه خوب کیسه خواب تمام سر شما را می پوشاند، گرما را حفظ میکند و به صورت شما اجازه میدهد که آزاد باشد تا راحت تنفس کنید. قسمت معروف به یقه کیسه خواب دور گردن شما را میپوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بیرون میشود. زیپ های بلند، ورود و خروج به کیسه خواب را راحت تر میکند و در عین حال به کمک آنها میتوان هوای درون کیسه خواب را تهویه کرد. طراحی بعضی از کیسه خوابها به صورت یک زیپ راست و یک زیپ چپ انجام میشود و از این رو میتوان دو کیسه خواب را از طریق زیپ به هم وصل کرد. زیپهای نصفه یا 4/3 تا حدی وزن و حجم کیسه خواب را کاهش میدهند. اما در عین حال بعضی از امکانات تهویه را حذف میکنند. یک زبانه سرتاسری بر روی قسمت زیپ ها باعث کیپ و حایل شدن قسمت زیپ یا هوای سرد بیرون میشود.

 مطالب قسمت بعد در مورد لوازم جانبی، سیستم درجه بندی، طریقه حفاظت و نظافت و معرفی کیسه خوابهای خاص خواهد بود...

  این مطلب ادامه دارد...

 

/ 0 نظر / 69 بازدید