نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

اطلاعاتی در مورد سفر کرمان و کویر شهداد
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: کرمان ،ماهان ،کویر لوت ،شهر کوتوله ها

شهر و استان کرمان

استان کرمان در جنوب شرقی کشور و در مسیر راه استان سیستان و بلوچستان به استانهای مرکزی ایران قرار گرفته است. شهرهای مهم استان عبارتند از: کرمان، رفسنجان، سیرجان، زرند، بم، جیرفت، راور و شهربابک.

 شهر کرمان یکی از شهرهای کویری ایران است که در فاصله 1100 کیلومتری پایتخت قرار دارد. همجواری این شهر تاریخی با کویر لوت با جاذبه­های منحصر به فرد توریستی و آثار تاریخی فاخر داخل و خارج شهر، همچنین مناطق طبیعی زیبای استان، این شهر را در ردیف شهرهای مهم گردشگری کشور قرار داده است.

طولانی­ترین تونل ایران: در مسیر جاده­ی کرمان به شهداد، تونل طویلی وجود دارد که ارتباط دو قسمت گرمسیری کرمان و ییلاقی سیرچ را برقرار می­کند. این تونل با طول 5/2 کیلومتر، طولانی ­ترین تونل جاده­ای در ایران است. آب و هوای دو سمت تونل بخصوص در فصل تابستان، کاملاً با هم متفاوت است.

 شهر کوتوله­ها: 

قدمت شهر کوتوله­ها به سه هزار سال قبل از میلاد بازمی­گردد. مردمی که در این شهر زندگی می­کرده­اند احتمالاً به دلیل خشکسالی یا مسئله­ی مهم دیگری وسایل خود را در خانه­ها گذاشته، درب آنها را گِل گرفته­ و به مکان نامعلومی رفته­اند، اما پس از آن هرگز به شهر خود بازنگشته­اند.

کویر لوت(شهداد):

کویر لوت در شرق دشت کویر و با آب و هوایی متمایز نسبت به آن قرار دارد. این بیابان وسیع 80000 کیلومتر وسعت داشته و گودترین منطقه­ی ایران و 200 متر پست­تر از سطح دریاست. در تمامی این منطقه­ی وسیع، هیچگونه گیاهی وجود ندارد و هیچ موجود زنده­ای در آن قادر به ادامه­ی حیات نیست.

مهمترین عوارض طبیعی کویر شهداد عبارتند از:

1-   نبکاها یا گلدان­های ماسه­ای:

نبکاها، عوارض زیبایی به شکل گلدان و از جنس ماسه هستند که در بخش­های ابتدایی جاده­ی کویری شهداد دیده می­شوند و قدمت آنها چندین صدساله است. این پدیده­ی زیبای طبیعی به دلیل فرسایش باد و مقاومت ریشه­ی درختان کویری گز، ایجاد شده و شکل آنها به گونه­ای است که گویا گلدان­های بزرگی را در جای جای کویر  بر زمین نهاده­اند.

2- شهر افسانه­ای کلوت­ها

کلوت (یا همان کوه لوت) مهمترین عارضه­ی طبیعی در لوت مرکزی است. این عوارض که به دلیل برخورد طوفان­های شن با بخش­های مقاوم­تر خاک (فرسایش بادی شدید) به وجود آمده­اند در تمام دنیا بی­نظیر بوده و با تکرار نامنظم آنها در منطقه­ای به وسعت 11000 کیلومتر مربع (80 در 145 کیلومتر) شهری افسانه­ای در مقابل دیده­گان گردشگران به نمایش درمی­آید.

3- کثیرالاضلاع­ها و فولیکون­های نمکی:

کثیرالاضلاع­ها بر اثر تبخیر آب روی بخش­هایی از خاک کویر که دارای نمک قابل توجهی می­باشد ایجاد می­شوند. تبخیر، با ایجاد ترک­هایی عمیق بر روی خاک موجب تشکیل چند ضلعی­های نامنظم در روی زمین می­شود.

در بخش­هایی از طبیعت زیبای لوت مرکزی، تپه­های تخم مرغی که اشکالی به شکل توپ یا تخم­مرغ­ با فضای میانی خالی(درست شبیه توپی که آن را باد کرده­اند) هستند و جنس آنها از گل و نمک است ایجاد می­شود که از جمله دیدنی­ترین عوارض طبیعی این منطقه هستند.

4- رودشور:

رودخانه­ای فصلی است که از کوه­های شمالی کرمان سرچشمه گرفته و با سفری طولانی و پر پیچ و خم در لوت مرکزی به نزدیکی کلوت­ها می­رسد. آب این رودخانه­ی فصلی در طول مسیر تبخیر شده و در این منطقه کم­کم ناپدید می­شود. حالت این رود، بسیار زیبا و دیدنی است. ( البته در فصلی از سال دارای آب است.)

5- گندم بریان:

گندم بریان نام گرم­ترین منطقه­ی کره­ی زمین است که در 15 کیلومتری شمال­غربی کلوت­ها و 150 کیلومتری شهداد قرار دارد. قبل از این گرم­ترین منطقه­ی زمین با میانگین دمای 67 درجه­ی سانتی­گراد، در بخشی از بیابان­های کشور لیبی ثبت شده بود امّا پس از تحقیق جامع بیابان­شناسان، منصقه­ی «گندم­بریان» با میانگین دمای 73 درجه در تابستان و میانگین دمای سالیانه­ی 50 درجه، به عنوان گرم­ترین نقطه زمین ارزیابی و معرفی شد. دمای این منطقه در بعضی از روزهای تابستان به 100 درجه سانتی­گراد نزدیک می­شود.

6- کمپ کویری شهداد:

در فاصله­ی 20 کیلومتری از کلوت­ها، کمپ کویری شهداد قرار دارد که توسط سازمان­های ذیربط در قلب کویر و برای اسکان موقت جهانگردان، با ارائه­ی امکانات گردشگری ساخته شده است. کلیه­ی قسمت­ها واتاق­های این کمپ، شبیه آلاچیق بوده و از ساقه و برگ درختان نخل می­باشد.

از جاذبه­های دیگر کویر، سکوت دل­انگیز و شب­های پرستاره­­ی آن است که با برافروختن آتش و نگاه به آسمان، می­توان شبی رؤیایی و خاطره­انگیز را در دل کویر تجربه کرد.

ماهان

ماهان، همانند نگینی سبز در دل کویر کرمان و در دشت شمالی رشته کوه عظیم جوپار و قله­ی سربه فلک کشیده­ی هزار( با ارتفاع 4000 متر) خودنمایی می­کند. این شهر کوچک، باغاتی وسیع و پرمحصول دارد که بیشتر نیاز میوه و سبزیجات شهر کرمان را برآورده می­سازد. از کرمان تا مرکز شهر ماهان تنها نیم ساعت فاصله است. این شهر با آرامگاه شاه نعمت­الله ولی و باغ شاهزاده، شهرتی جهانی دارد.

باغ شاهزاده:

عبدالمجید میرزا فرمانفرما، حاکم وقت کرمان در قرن سیزدهم هجری قمری(1297) و در دوره­ی قاجاریه، این باغ را برای تفریح شخصی خود ایجاد کرده است. 

آرامگاه شاه نعمت­الله ولی:

مقبره شاه در مرکز شهر ماهان دارای دو گلدسته و صحن­هایی در دو سمت بنای اصلی است. قدیمی­ترین صحن در پشت بنا قرار گرفته و دارای معماری و کاشیکاری­های متفاوتی است. چله­خانه­ی شیخ اتاقی است که در گوشه رواق اصلی واقع شده و گفته می­شود آرامگاه واقعی شاه در آنجاست

 

 

روستای صخره­ای میمند

روستای میمند شاهکار معماری صخره­ای ایران و تنها روستا با این شیوه­ی معماری در جهان است. خانه­های این روستا بوسیله انسان و در دل تپه­هایی از جنس توف (خاکستر آتشفشانی) ساخته شده­اند.

آتشکده، حمام و مسجد:

تعدادی از بناهای دستکند در میمند با بقیه­ی بناها تفاوت اساسی دارند که معلوم می­شود برای اهداف خاصی ساخته شده­اند. از جمله­ی این بناها، آتشکده (موزه­ی فعلی)، حمام، مسجد و حسینیه هستند. مسجد و حمام تنها بناهای دارای ستون به حساب می­آیند. حمام بر اساس اصول مهندسی ساخته شده و از مکان­های دیدنی روستا به حساب می­آید.

طبیعت گیاهی و جانوری:

در تپه­های اطراف روستا گیاهان دارویی زیادی مانند آویشن، زیره، ترنجبین، خاکشیر، پونه و شاطره یافت می­شود.

همچنین این منطقه زیستگاه مناسبی برای حیوانات اهلی و وحشی مانند پلنگ، بز، قوچ، آهو، گراز، روباه، خرگوش و شغال است.

پدیده­ی اشکفت:

در فاصله­ای چند کیلومتری از روستا و در دل کوه­های غرب، شکاف عظیمی به نام «اشکفت» خودنمایی می­کند. در نزدیکی این شکاف که بیشتر شبیه دهانه­ی غاری عظیم است، چندین سنگ­واره که گفته می­شود مربوط به دوران ماقبل تاریخ است دیده می­شود.

نسیم طبیعت ایران