نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

گزارش کوتاه طبیعت گردی شهرستانک
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: عمارت ناصری ،چشمه گله گیله

با سلام و عرض خسته نباشید به تمامی دوستان مهربانی که در برنامه­ی یکروزه­­ی طبیعت­گردی و پیاده­روی از روستای شهرستانک تا عمارت ناصری یار و همراه گروه « نسیم طبیعت ایران» بودند و ...


با گام­های استوار و روحیه­ی شاداب خود به ما و بقیه همراهان انرژی مثبت دادند و از طبیعت بکر و زیبای پاییزی مسیر انتخاب شده انرژی گرفتند و با گذران روزی خاطره­انگیز و رؤیایی به خانه برگشتند و با تشکر فراوان از استاد گرانمایه و عزیزمان جناب آقای دکتر ریاضی،

                  

استاد دانشگاه و باستانشناس فرهیخته، که با حضور گرم و دل دریایی­اشان همواره قدم بر دیدگان ما می­نهند و با وجود مشغله فراوان تحقیقی و تدریس دعوت ما را می پذیرند، در بین دوستان جوان حضور یافته و با انتقال تجربیات گران­سنگ و اطلاعات پُربار تاریخی و هنری خود ما را شرمنده می­کنند، همچنین جمع دوستان هنرمند گرافیست، نقاش، مجسمه ساز، نوازنده، خواننده و مهربانان دیگری که هر یک به نوعی به این گروه انرژی ­بخشیده و با حضور همیشگی­اشان در دامان طبیعت، باعث تشویق هرچه بیشتر ما در برگزاری هر چه بهتر برنامه­های مفید طبیعت گردی می­شوند گزارش کوتاهی از این برنامه را با هم مرور می­کنیم:

در صبحگاه روز جمعه اول آذرماه در حالی که تهران آسمانی بارانی و هوا­یی سرد و پاییزی را تجربه­ می­کرد به همراه گروه «نسیم طبیعت ایران» با جمعی 35 نفره و البته با تآخیری 40 دقیقه­ای که بر اثر گم کردن راه مبداء توسط راننده اتوبوس پیش آمد و البته غیر منتظره و سهوی بود از تهران به سمت کرج حرکت کردیم که با پیوستن دوستانی که در مسیر منتظر ما بودند جمع 45 نفره­ی ما کامل شد. حالا دیگر با روشن شدن هوا و حضور  مقتدانه­ی خورشید، کم کم ابرهای سیاه از بالای سر ما فاصله  می­گرفتند تا اینکه باران به کلی قطع شد و هوایی دلپذیر جای آن را گرفت. ما به علت وضعیت جوّی برنامه صبحانه را در رستورانی در جاده­ی چالوس در کنار بخاری و روی تخت­های چوبی تدارک دیده بودیم که ساعت 9 صبح به رستوران رسیدیم اما برخی جوان­ترها ترجیح دادند صبحانه را در هوای آزاد و در روی تخت­های محوطه باز صرف کنند. صبحانه با اینکه کمی دیر سرو شد اما چسبید. حدود ساعت 11 صبح در روستای شهرستانک بودیم. باران کم کم می­بارید و همین امر موجب زیبایی زاید­الوصف طبیعت و هیجان قدم زدن در زیر باران و میان باغات و مسیر زیبا و پاییزی شهرستانک تا عمارت ناصری (که حدود 5 کیلومتر تخمین زده  می­شد) شد. این مسیر را طی یک ساعت و بیست دقیقه طی کردیم. هرچند در میانه­ی راه باز هم هوای آفتابی و خنک مسیر را تجربه می­کردیم و بچه­ها کم­کم لباسهای گرم را از تن به در کردند. آنگاه در عمارت ناصری در حلقه­ای دوستانه جلسه­ی معارفه­ای تشکیل دادیم تا تعدادی از دوستان که تازگی به گروه  پیوسته­اند با بقیه آشنا شوند. برنامه بعدی، بازدید از عمارت ناصری و بناهای اطراف آن با توضیحات جناب دکتر ریاضی بود که همه از توضیحات مفید ایشان استفاده کردیم. با قایم شدن مجدد خورشید در پشت ابرها و سرمای هوا درساعات اولیه­ی بعدازظهر، آتش خاطره­انگیزی برپا شد تا بتوانیم ضمن بهره بردن از گرمای آن در کنار رودخانه زلال و آب بسیار سرد آن که از چشمه گله­گیله سرازیر می­شود ناهار را صرف کنیم. پس از آن با نوای گرم یکی از دوستان تصنیفی زیبا شنیدیم و در گروه­های دوستانه بصورت مجزا مسیر بازگشت را تا روستا طی کردیم. صرف عصرانه (آش رشته) و اجرای موسیقی زنده در مسیر بازگشت و در منطقه­ی دوآب، برنامه بعدی بود. ساعت 5 بعداز ظهر پس از یک روز کاملاً اکتیو و خاطره­انگیز و با سرو صدا و شعرخوانی برخی دوستان در اتوبوس و صرف میوه و چای با طی جاده­ی پرتراکم چالوس در غروب جمعه کم­کم وارد مسیر اتوبان کرج تهران شدیم. در انتهای سفر سی­دی عکس­های خاطره­انگیز مربوط به سفر قبلی به روستای هرانده و غار بورنیک به دوستان تحویل داده شد، سپس فرم­های نظرخواهی توسط همراهان تکمیل گشت، آنگاه با نزدیک شدن به تهران، هر یک از دوستان در مسیرهای نزدیک به منزلشان خداحافظی کردند و ما با امید به دیداری مجدد در طبیعتی دیگر آنها را بدرقه کردیم.

اما نتیجه نظرخواهی از همراهان در مورد نحوه اجرای برنامه­ها و انتخاب سفر بعدی:

در نظرسنجی انجام شده، اکثریت همراهان ما را مورد لطف خود قرار داده و با نادیده گرفتن نقاط ضعف، بیشتر به طرح نقاط قوت سفر پرداخته­اند که از همه دوستان تشکر می­شود، امّا به اعتقاد ما طرح نقاط ضعف و تذکر صادقانه­ی آنها حتماً موجب ارتقای سطح سفرهای بعدی خواهد شد.

اولین نظر دوستان نمره­دهی واقعی به برنامه بود که:  12 نفر= 20،   2 نفر= 99/19،   8 نفر= 19،  7 نفر= 18،   3 نفر= 17،      1 نفر= 16 و 1 نفر نمره 10 داده­اند.

 همچنین جذابترین بخش سفر، برای 18 نفر پیاده روی و استفاده از مناظر بین راه،   برای 11 نفر بازدید از عمارت ناصری،   برای 3 نفر صبحانه دلچسب و مکان خوب آن،   برای 3 نفر عصرانه­ی آش رشته همراه با موسیقی زنده،  برای چندین نفر هم، جو صمیمی گروه، آتش افشانی و معارفه و حرکات شادی آفرین یکی از دوستان در اتوبوس جذابیت زیادی داشته است.

ضمناً 13 نفر نسبت به برنامه آینده بی نظر، 14 نفر تمایل به برنامه آثار تاریخی ری، دیر گجین و کویر ورامین و 14 نفر نیز به سفر کویر مصر و نائین نظر مثبت داشته­اند.

همچنین 32 نفر از دوستان، پیگیر سفرهای یکروزه، 23 نفر موافق سفرهای چند روزه، 12 نفر مشتاق سفربه کشورهای همسایه، 14 نفر دوستدار پیاده روی چند روزه در مسیرهای طولانی و جذاب، 12 نفر تمایل به سفرهای بی دردسر به شهرهای توریستی با اقامت در هتل و 14 نفر موافق با سفر به شهرهای دوردست با طول زمانی 4 و 5 روز هستند.

اما نظر همراهان در مورد موارد زیر:  

الف_ ترکیب همراهان:     عالی= 17 نفر    خوب= 19 نفر   متوسط= 5 نفر و  بد= 1 نفر

ب- وسیله سفر:        عالی= 11 نفر    خوب= 22 نفر   متوسط= 6 نفر و  بد= 2 نفر

ج- پذیرایی صبحانه:  عالی= 18 نفر    خوب= 18 نفر   متوسط= 3 نفر و  بد= 2 نفر

د- پذیرایی بین روز و عصرانه:    عالی= 21 نفر    خوب= 19 نفر   متوسط= 1 نفر و  بد= 0 نفر

ه- مدیریت گروه:    عالی= 23 نفر    خوب= 17 نفر   متوسط= 1 نفر و  بد= 0 نفر

و- محل انتخاب شده:  عالی= 20 نفر    خوب= 17 نفر   متوسط= 3 نفر و  بد= 1 نفر

ز- هزینه سفر:        عالی= 15 نفر    خوب= 25 نفر   متوسط= 1 نفر و  بد= 0 نفر

ح- ساعات رفت و برگشت:   عالی= 12 نفر    خوب= 25 نفر   متوسط= 3 نفر و  بد = 0 نفر

ضعف­های سفر نیز تا حدودی توسط دوستان (البته بسیار کمتر از آنچه بوده است) بیان شده که از جمله این انتقادات:

 1- تاخیر حرکت اتوبوس از مبداء، که موجب معطلی زیاد دوستان در ایستگاه­های بعدی نیز شد. اما این تآخیر فقط به دلیل بسته شدن باند جنوب به شمال بلوار اصلی محل حرکت، به دلیل ساخت ایستگاه مترو و گیج شدن راننده و در نهایت گم شدن ایشان در حوالی محل ایجاد شده بود که از تمامی همراهان برای پیش آمدن این مورد عذرخواهی می­کنیم.

2- سرد بودن هوا هم که طبیعت مناطق کوهستانی در این فصل می­باشد و کنترل آن در دست مدیر گروه نمی­باشد.

3- شلوغی اتوبوس و بحث کمبود جا نیز مورد قبول و بهانه عذر­خواهی مجدد ما از شماست که البته به دلیل فشار بیش از حد برخی از دوستان برای پیوستن به برنامه ایجاد شد که مایل بودند حتی بصورت ایستاده در برنامه شرکت کنند. همچنین میهمانی ناخوانده که بدون هماهنگی و به همراه راننده آمده بودند.

4- همچنین مسئله انتظار چند دقیقه­ای برای رسیدن برخی از دوستان به ایستگاه­هایی که از قبل اعلام شده بود مورد انتقاد حدود 8 نفر از همراهان قرار گرفته است که با اضافه شدن بنده، منتقدین 9 نفر خواهند بود، (باز هم عذرخواهی ما) که چون هر دو مورد در ارتباط با دوستان جدیدی که برای بار اول به گروه می­پیوستند بود آن را به پای عدم آشنایی با مقررات گروه گذاشتیم اما در سفرهای بعدی این بخش حتماً اصلاح شده و رآس ساعت از محل قرارها حرکت خواهیم کرد. برخی دوستان هم به عدم همراهی گروهی در مسیر پیاده روی انتقاد داشتند که ضمن احترام به نظر این دوستان، احساس راحتی برای گشت و گذار در طبیعت، عکاسی از مناظر دلخواه و استفاده سلیقه­ای از طبیعت که برای هر فرد بخش خاصی جذابیت­ خواهد داشت موجب شد تا برای راحتی دوستان نسبت به حرکت جمعی سختگیری نشود.

در انتها از دوستانی که لطف خود را شامل مدیر گروه کرده و 11 مورد الفاظی مانند لیدر خوب، مهربان، صمیمی، با درایت، قوی، صبورو ... را در مورد حقیر بکار برده­اند و از مجموع برنامه ابراز رضایت کرده و محیط دوستانه، یکدستی بچه­ها، برنامه­ریزی خوب، اجرای موسیقی و آواز همچنین حضور مغتنم استاد ریاضی و خاطره انگیز بودن سفر را به عنوان نقاط قوت مطرح کرده­اند تشکر و قدر دانی نموده و در آینده از نظرات مفید و سازنده­ی این دوستان و چند مورد پیشنهادی که برخی از دوستان دیگر مطرح کرده­اند و خواستار برنامه­های سکوت در طبیعت، اجرای موسیقی و آواز با برنامه ریزی بهتر، پخش موسیقی ملایم در هنگام بازگشت و بازگرداندن سیستم صبحانه از رستوران به همان روش قبلی در طبیعت شده­اند استفاده نموده و این موارد را ارتقاء خواهیم داد.

امیدواریم دوستان عکاس گروه هر چه سریعتر نسبت به ارسال عکس­های این برنامه به گروه، اقدام نمایند تا در اولین فرصت گلچینی از تصاویر در همین قسمت گذاشته شود.

                         با تشکر فراوان از همه دوستانی که اجازه دادند در یک 

                               جمعه ی خاطره انگیز در کنارشان باشیم.