نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

کتاب ناخوانده ی دنیا را بخوانیم
ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: کتاب

«دنیا مانند کتابی است ناخوانده، آنکه در خانه می ماند تنها صفحه ای از این کتاب را می­خواند.»

چند سالی است که ماجرای کتاب و کتاب خوانی در کشور ما ایران، به معضلی بزرگ و بامزه تبدیل شده است و سرانه­ی مطالعه کتاب روز به روز با سیر شدید نزولی به چند دقیقه برای هر نفرکاهش یافته است. این ماجرا از طرفی موجب نگرانی جامعه فرهنگی و از سویی باعث ضرر و زیان فرهنگ دوستان، تولیدکنندگان و ناشرین کتاب گشته است.

البته در موشکافی علت بروز این مسئله و بی رغبتی قشر عظیم مردم و جوانان به مطالعه کتاب نباید از بحث شیرین و جذاب اقتصاد خانواده و فرد غافل شد، مردم و جوانان می­گویند:

«وقتی باید برای گذران یک زندگی ساده و بی­تکلف در شهری که در آن هیچ قانون مشخصی برای قیمت­گذاری خدمات و کالاها وجود ندارد و هر کس در هر صنفی بنا به مقدار نیاز مالی خودش قیمت خدمات و کالا را تعیین می­کند و اجاره­ی یک مسکن کوچک و درجه سه با دو و گاهی سه برابر حقوق یک کارمند رسمی برابری می­کند آیا کسی فرصت می­کند در گوشه­ای بنشیند و کتاب بخواند، یا مثلاً اگر فرصت بکند آیا توان خرید کتاب دلخواهش را دارد؟ آیا او قبل از مراجعه برای خرید کتاب به این نمی­اندیشد که هنوز مایحتاج مهمتری را تهیه نکرده است و در صورت دستیابی به اقتصاد بهتر باید ابتدا به تهیه آن بپردازد؟ در این شهر آیا کسی هست که دلش برای ندانستن مردم و جوانان ­بسوزد؟».

اما در همین زمینه، پرداختن به بحث دیگری که با همین موضوع مرتبط است خالی از فایده نیست. همه می­دانیم ورود اینترنت به عرصه رسانه­ها و فناوری اطلاعات، فروش کتاب را در تمامی دنیا با رکود قابل توجهی مواجه ساخته است و این طبیعتِ استفاده از این دنیای عظیم اطلاعات با قابلیت­هایی مهم در تمامی زبان­ها و عرصه­هاست. هرچند هنوز هم خواندن کتاب، حظ و لذّت خاص خود را دارد.

ضمن اینکه یکی دیگر از مهمترین عرصه­های علم و دانستن، تجربه­ی بصری و شنیداری است. تجربه­ای که همه دانشمندان و علمای گذشته و حال آن را ستوده­اند و قرآن کریم نیز در آیاتی، همه­ی مردم را به سیر و سیاحت در ارض برای کسب علوم و تجربیات جدید ترغیب کرده و یکی از مهمترین راه­های کسب دانش را سفر و سیر و سیاحت در دنیا برشمرده است. سفر و گشت و گذار در مناطق بکر طبیعت، تفحص در آثار بجای مانده از گذشتگان، دیدار شهرهای تاریخی و جدید، بازدید از پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی بشر در ساخت بناها، آثار هنری و ... همچنین آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم در جای جای کشورمان ایران و اقصی نقاط جهان، اگر با عشق و علاقه پیگیری شود براستی می­تواند با مطالعه هزاران کتاب در این زمینه­ها برابری کند، گاهی رویارویی با یک فرهنگ خاص و کند­و­کاو عملی، دیداری و شنیداری در مورد آن، اطلاعات بسیار زیادی را به ذهن ما سرازیر می­کند که شاید با خواندن دهها کتاب و مقاله هم، این نوع از دریافت حاصل نشود. دریافتی که همراه با تجربه است، علمی عملی که جای هیچگونه سئوالی را برای ما باقی نمی­گذارد.

حالا شاید به عمق معنای جمله­ای که در شروع مطلبم آوردم بهتر پی ببریم.

«دنیا مانند کتابی است ناخوانده، آنکه در خانه می ماند تنها صفحه ای از این کتاب را می­خواند.»

و این جمله کلیدی که شعار همیشگی ماست:

«بیایید از بیداری بخوبی استفاده کنیم که سالها به اجبار خواهیم خفت.»