نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

کلاردشت، دریاچه ولشت، رامسر و جواهر ده
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: رامسر ،جواهرده ،کلاردشت ،ولشت

 

منطقه کلاردشت

 

 

 

کلاردشت، دشتی بر فراز کوه‌ها و منطقه‌ای کوهستانی است در غرب مازندران با وسعت 1509 کیلومترمربع، این دشت پهناور از جنوب قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان به خط‌الرأس اصلی البرز محدود می‌شود و رود چالوس از کنار آن می‌گذرد.
دهستان کلاردشت با 39 آبادی در دشت کوچکی در دامنه تخت سلیمان واقع و مرکز آن حسن کیف است.
این منطقه با دو جاده فرعی به راه اصلی کرج - چالوس و ساحل دریای خزر می‌پیوندد. جاده نخست از مرزن‌آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌های‌شان گندم و جو کشت می‌شود، می‌گذرد و دومین جاده، از عباس‌آباد واقع در جاده کناره، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 25 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب دشت می‌رسد.
وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر،‌ نمونه کم‌نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته‌کوه‌های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم‌کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه این دشت است.  «تخت سلیمان»‌ نیز که در افسانه‌ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می‌کنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌رود.
در کوه‌های مرتفع کلاردشت یخچال‌های طبیعی و دایمی وجود دارد که پس از گذشت ده‌ها میلیون سال هم‌چنان ناآرامند. این توده‌های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده‌اند، منابع اصلی آبگیری رودخانه «سرداب رود» (مهم‌ترین رودخانه کلاردشت» هستند و البته چشمه‌های دیگر نیز این رود را یاری می‌کنند. آب «سرداب رود» از صاف‌ترین و زلال‌ترین آب‌های رودخانه‌های شمال ایران است و برای پرورش و تکثیر قزل‌آلا و ماهی آزاد مناسب است.

هوا در کلاردشت مه نسبتا دایمی دارد و دمای آن در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود 30 درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نیز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نیاز دارند.

 


تا حدود 30 سال پیش خانه‌های چوبی قدیمی «داردچی» و پس از آن خانه‌های نیمه‌سنتی در این منطقه دیده می‌شد و حالا جای آن خانه‌های سنتی و نیمه‌سنتی را که یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه بود ویلاهای مدرن گرفته است.
عبور از جاده کلاردشت و نگاهی نه چندان ژرف به طبیعت حتی بدون هیچ نظر کارشناسی به وضوح نشان می‌دهد که ساخت و ساز در این منطقه سال‌ها پیش باید متوقف می‌شد.
پوشش گیاهی جنگل‌های منطقه کلاردشت شامل: سپیدار،‌ افرا، داغداغان، توسکا، تمشک، نمدار، راش، زرشک، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، ازگیل، ملچ، بلوط، زالزالک، سیاه‌تلو، خوج و ... است.
از پستانداران و پرندگان وحشی جنگل‌های کلاردشت نیز می‌توان سنجاب، گوزن، بز، پلنگ، خرس، خرگوش، خوک، شغال، گربه وحشی، جوجه تیغی، گورکن، گرگ، قرقاول، لاشخور، دارکوب، دم جنبانک، کبک، قوش، کبوتر، زاغچه، جغد، کوکرک و بلدرچین را نام برد.

 دریاچه ولشت

دریاچه ولشت (سماء)، نگین آبی کلاردشت نیز یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه‌های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده «سماء» واقع است.
طول این دریاچه دایمی 650 متر، عرض آن 300 متر و عمق گودترین نقطه آن 30 متر است.
منبع تامین آب ولشت، چشمه‌های کف و اطرافند. این دریاچه جزو زیست‌بوم‌های نادر مازندران است و پرندگان مهاجری از قبیل مرغابی و غاز وحشی در این مکان یافت می‌شوند

 دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های آن هستند .
مجموعه ویژگی های طبیعی کلاردشت شرایطی را فراهم نموده که از دیرباز این منطقه مورد توجه انسان و سکونت وی قرار گرفته است. امروزه شواهد فراوان برجای در زمینه های باستان شناسی ،مردم شناسی ،صنایع دستی و هنرهای سنتی حکایت از غنای فرهنگی این منطقه دارد .

دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی شهر چالوس و در شمال شرقی کلاردشت و در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریاچه خزر قرار دارد.

 

 مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می یابددریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی کشور محسوب می شود که این امر هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید از این منطقه جلب می کند. حضور گردشگران بدون نظارت طی سال های گذشته  طبیعت این منطقه آسیب پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دگرگون کرده است.
 هنوز امکانات بهداشتی مناسبی برای استفاده گردشگران از منطقه در نظر گرفته نشده و مرز مناطق حفاظت شده از سایر مناطق مشخص نیست و این امر بحران زیست محیطی را در این منطقه تشدید کرده است.
قطع نیزارهای اطراف دریاچه ولشت توسط روستاییان برای مصارف ساختمانی و آتش سوزی های گسترده در این مناطق طی سال های گذشته آسیب های جبران ناپذیری را به طبیعت دریاچه ولشت وارد کرده و تخریب این نیزارها که به عنوان یک پناهگاه طبیعی برای تخم ریزی و باروری آبزیان دریاچه محسوب می شوند زنجیره حیات این دریاچه را به مخاطره افکنده است.

 


شهر رامسر

 

 رامسر شهر سرسبز و با آب و هوای معتدل و پر باران و عروس شهرهای شمال است و با نعمتهای فراوان و داشتن آبگرم های معدنی و کوهها و رودها و حیوانات و پرندگان و انواع ماهی های زیبا و بازار سنتی و صنایع دستی به زیبا وشگفت انگیز مانند نمد مالی چشمان مارا به تماشا وا می گذارد .

   شهری با شکوفه های بهار نارنج خوش بو و جنگل های زیبا و مردمانی مهربان و پرندگانی زیبا و رنگارنگ و جانوران دیگر و با خانه های بزرگ و کوچک با پشت بامهای شیروانی و به هم نزدیک و رودخانه های زیبا وپر آب روان و زمین های شالیزار سرسبز که باعث شادی و نشاد می شود و برگ سبز درختان مرکبات چشم هر عاشق را خیره می کند                                                     

رامسر در اواسط اردیبهشت یکی از زیباترین ماه هاست میزبان شکوفه های زیبا و معطر بهار نارنج گویی که خداوند بزرگ تمام زیبایی هایش را در این شهر جمع نموده پس از گذراندن بهار زیبا فصل دیگری میزبان مهمان عزیزی که از گرمای عطش زا فراری هستندپذیرایی مهمان خون گرم خود می‌باشند سفر به بهشت این جهان زیباست بعد نوبت به فصل زیبا و دوست داشتنی پائیز می رسد. فصلی که خداوند گویی تمام نقاشان خود را جمع نموده تا بنشینند و جنگلهایی زیبا و با رنگهای زرد و نارنجی قرمز و قهوه‌ای شهرمان را نقاشی کنند .

تصاویر زیبا از رامسر

 

 

 جواهرده

 از رامسر تا جواهر ده حدود25-27 کیلومتر است وقتی از پل بزرگ رامسر می گذریم به سه راهی میرسیم سمت راست به طرف گیلان و سمت دیگر به ییلاق جواهرده راه دارد پس از عبور از میان آبشار (راشِمِه دره) و کوهها و جنگلهای سرسبز دیدنی در امتداد رودخانه خروشان و وحشی صفارود ادامه یافته و با افزایش ارتفاع در طول مسیر به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان کاسته می‌شود و درنزدیکی جواهرده کاملاَ از پوشش جنگلی خارج می‌شود بهشتی که اختلاف دمایش با شهر حدود ده تا دوازده درجه بوده و در تابستان بخاطر برخورداری ازآب و هوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع می شود.  

  این ییلاق زیبا یکی از شاهکارهای طبیعی خداوند متعال مانند نگین انگشتری در دل کوهستانهای البرز نهاده می درخشد.

 

دریاچه قو جواهرده

 

برداشت از وبلاگ ایران زیبا