نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

سفر برای زندگی یا زندگی برای سفر(۱)
ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ اسفند ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: تقسیم بندی تورها ،تورهای یکروزه ،تورهای چند روزه ،تورهای طبیعت گردی

الف- تقسیم بندی سفر از نظر نوع:
۱- سفرهای شهرگردی: در این نوع سفرها، هدف دیدار از آثار تاریخی آن منطقه‌ای است که می‌روند. معمولاً اقامت در هتل است. صبحانه و ناهار و شام در رستوران و فهرست‌بندی شده و در واقع هیچ زحمتی متوجه مسافر نیست.
۲- سفرهای طبیعت‌گردی: این سفرها به این شکل است که هر کس کوله‌پشتی و کیسه خواب و قاشق و چنگال و... خودش را برمی‌دارد و می‌روند در دل طبیعت و تورگردان باید تمام اکوسیستم آن منطقه از قبیل زمین‌شناسی، گیاه‌شناسی و حیوانات ادامه دارد...


و آب و هوا را برای افراد تشریح کند. فرد باید تا آخر تور محو محیط و طبیعت باشد و وظیفه تورگردان آگاه‌سازی است. تورهای طبیعت‌گردی شامل کویرگردی (ایران بزرگ‌ترین پهنه‌های کویری را در جهان دارد)، پرنده‌نگری (در تالاب‌ها)، کوهنوردی، جنگل‌نوردی، تورهای حیات وحش و تورهای ورزشی می‌شود. تورهای طبیعت‌گردی در ایران برای گردشگرهای خارجی بسیار جذاب است.
۳-سفرهای ماجراجویانه: که تخصصی‌تر هستند. شامل کارهایی مثل پرواز با پاراگلایدر، غواصی، قایقرانی در رودخانه‌های خروشان که در حال حاضر در رود سفیدرود و اروند تورهایی برگزار می‌شود و... که حس ماجراجویانه و قوای جسمانی از لازمه این تورهاست.

ب- تقسیم بندی سفرها از نظر مدت:

سفرهای یکروزه: تورهای یک‌روزه برای کسانی است که می‌خواهند از شهر و شلوغی خلاص شوند. فرد با جمعی که اصلا نمی‌شناسد همسفر می‌شود و با برنامه‌ای از پیش تعیین شده توسط کس دیگری به سفر می‌رود و خودش را از تمام دغدغه‌های زندگی خلاص می‌کند و وقتی برمی‌گردد بعد از یک خواب راحت احساس می کند انرژی فراوانی کسب و تجدید قوایی کرده است.

امتیازات تورهای یکروزه:

 

 

 

 

متاسفانه امروزه تورهای یک‌روزه ما به انبوهی از جمعیت تبدیل شده است و اکثر راهنما های تور در ایران به دلیل عدم تخصص در زمینه طبیعت، نه‌تنها نمی‌توانند توضیحی راجع به سفر بدهند بلکه حتی نمی‌توانند آن جمع را اداره کنند. معمولاً تضعیف روحیه جمع و تخریب طبیعت تنها حاصل این نوع از تورهاست. در صورتی که اگر این تورها با هدف کسب آرامش و آشنایی با طبیعت انجام می گیرد باید راهنمای آن خود آموزش دیده طبیعت باشد و دغدغه حفظ محیط زیست را داشته باشد. متاسفانه قانونی وجود ندارد که از جمعیت‌های زیاد در طبیعت‌های بکر جلوگیری کند و این واقعا برای محیط زیست مضر است، چرا که موجودات آن منطقه ظرفیت پذیرش چند صد مسافر را با آلودگی‌های مختلف اعم از صوتی و محیطی ندارند و آسیب می‌بینند و هنوز برای پارک ملی قانون مدون و محکمی در این ارتباط وجود ندارد.

تورهای چندروزه:
١- تورهای چند روزه قیمت‌های بیشتری دارند.  ٢- در تورهای چند روزه باید زمان بیشتری را اختصاص دهیم. ٣- امکان استفاده بهتر و بیشتر از سایت های دیدنی فراهم تر است.  ۴- در این تورها چگونگی شب مانی و محل اقامت مهم است. ۵- این تورها نیاز به برنامه ریزی دقیق برای عدم اتلاف وقت مسافرین دارند.

 

اگر محاسبه کنید که خودتان با وسیله نقلیه شخصی در همان مسیر سفر کنید چه هزینه‌ای را متحمل می‌شوید و چه میزان انرژی از دست می‌دهید، مطمئن می‌شوید که سفر با تور باصرفه‌تر است، چون در تور شما از زمان به صورت بهینه استفاده می‌کنید و وقت مرده‌ای ندارید و در تورهای چند روزه شما در واقع یک زندگی جدید را آغاز می‌کنید. راهنما فرصت بیشتری برای توضیح دارد و شما در یک مسیر طولانی تجربیات زیادی از قبیل فرهنگی و مردم‌شناسی و تاریخی و... کسب می‌کنید و به همین دلیل تورهای چند روزه پربارتر از تورهای یک‌روزه است.

این مطلب

١- تورهای یک‌روزه کم‌هزینه‌اند. ٢- وقت کمی از ما می‌گیرند.  ٣- برای کسب آرامش و آشنایی با طبیعت پس از چند روز کاری پیشنهاد می شوند.  ۴- برای همراهی با یک گروه طبیعت گردی و آشنایی با گروه بهتر است ابتدا در تور یکروزه شرکت کرد.