نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

طبیعت لالون
ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: طبیعت ،لالون ،تلخ آب

 

 

 مختصری در مورد طبیعت لالون  

 

 برای بسیاری از افراد که چندان ورزش نمی کنند و به کوهنوردی علاقه مند نیستند، گاه بازدید از یک موقعیت طبیعی یا مصنوعی که نیاز به مقدار اندکی کوهنوردی دارد، می تواند جذاب باشد.از جمله این موقعیت های طبیعی، جذابیت های البرز مرکزی از جمله منطقه ییلاقی لالون و چشمه تلخ آب در حوالی فشم در شمال تهران است. این روستا، مبدا صعود به قلل مختلف است و کوهنوردان در فصول مختلف سال از طریق این روستا، قلل مختلفی چون «ورزا»، «برج»، «خلنو»، «پالان گردن» و...را صعود می کنند. 
    چشمه ای که در منطقه فشم واقع شده و به «تلخ آب» معروف است; از جمله چشمه های آب معدنی است که املاح بسیار زیادی دارد، تاحدی که حتی گاه، نوشیدن آن را برای افراد سخت میکند.آب این چشمه کاملاً......

 

تلخ و با ته مزه ای است که به تندی می زند.این مزه ویژه، ناشی از آهن، سدیم و سایر املاحی است که می تواند از نظر درمانی برای افراد مفید باشد.

 

 

 


     مسیر رسیدن به این چشمه کاملاً پهن و فراخ است و عبور از آن مشکل نیست. پس از حدود سی تا چهل دقیقه به قسمتی می رسیم که از سمت چپ (شرق) جوی آبی به پایین و به سمت کف دره سرازیر شده است.در بالادست این جوی نیز فضایی نسبتاً مسطح دیده می شود. اینجا، همان جایی است که کوهنوردان کمی استراحت کرده و با نوشیدن آب چشمه «تلخ آب» مسیر خود را ادامه می دهند.
    در واقع، مسیر کوهپیمایی لالون بسیار طولانی است ولی اگر مقصدمان چشمه تلخ آب باشد تنها ده دقیقه دیگر زمان نیاز داریم تا با کمی بالا رفتن در کنار جوی مذکور، به سنگی کاملاً سرخ برسیم که آبی گوارا ولی وتفائت با آبهای دیگر از زیر آن به بیرون می جهد و سنگ های کف جوی و اطرف آن را به رنگ مسی و سرخ در آورده است. حالا می توانیم بنشینیم و با نوشیدن جرعه ای از آب چشمه تلخ آب مزه تلخ و گازدار آن را بچشیم.
    نکته جالب در منطقه «تلخ آب» این است که با فاصله گرفتن از این چشمه، حتی به میزان سه تا چهار متر، هر آب دیگری در منطقه اعم از آب چشمه و رودخانه، شیرین بوده و مزه و طعمی طبیعی دارد و در واقع «تلخ آب» در این میان استثناست.

 

 

امیدوارم همه دوستداران طبیعت با حضور در این منطقه بکر و زبیا از نعمات الهی آن بهره مند شده و ضمن دوستی و مهربانی با طبیعت، از جای گذاشتن اثرات نامطلوبی چون زباله و ... در منطقه بپرهیزند.