نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

باز هم یلدا، بلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــندترین شب سال
ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: شب یلدا ،یلدا ،بلندترین شب سال

باز هم یلدای دیگری از راه می رسد تا ما آن را بهانه ای قرار دهیم برای دوباره با هم بودن، دوباره دور هم جمع شدن و دوباره مرور کردن همه خاطرات یلدایی امان.

بازهم بلندترین شب سال می آید و ما این شب خاطره انگیز را در کنار هم تجربه خواهیم کرد تا آداب نیاکانمان را پاس بداریم، تا تفألی به دیوان خواجه عشق بزنیم، تا بخشی از سنن دیرین ایرانی را زنده کنیم و تا به یاد روزهای کودکی امان (روزهایی که چندان دور هم نیستند) که دست در دست پدران و مادرانمان به خانه بزرگترها می رفتیم تا بلندترین شب سال را در کنار هم جشن بگیریم، این بار و در روزگار فراموشی آداب و سنت های گذشته، شبی را تا نیمه شب، با دوستان نه چندان قدیمی ولی وصل شده به خاطرات همین یکی دو ساله امان، گل بگوئیم و گل بشنویم تا باز هم از باهم بودنمان برای آینده کسب انرژی نماییم.

یلدا، شبی است که بر اساس اعتقاد ایرانیان، شب زایش مهر است. شبی که از فردای آن، خورشید دامنی گسترده تر از قبل خواهد داشت و هر روز از روز قبل سخاوت بیشتری را به ما هدیه خواهد داد. شبی که به پاس این مهمان نوازی  مهربانانه خورشید باید آن را جشن گرفت و به یکدیگر تبریک گفت. و حقیقت آن است که سپاس از مهر، سپاس از خدای مهر است، او که به خورشید انرژی داد تا همواره بتابد، بدون آنکه ذره ای از تابندگی اش کم شود.

اما این بار به احترام سالار عشق و ایام محزون محرم، یلدا را 5 شب به عقب کشیده ایم تا از حظ آن بی بهره نمانیم.

شب 26 آذر و قبل از حلول هلال محرم یلدا را در محفلی رؤیایی در ویلای دماوند برگزار خواهیم کرد. و ما هر چند مایلیم همه ی یلدا دوستان را به این محفل دوست داشتنی دعوت نمائیم اما شرمنده ایم که فضای این محفل محدود است و ما تنها پذیرای دوستانی خواهیم بود که ارادت بیشتری به گروه دوستانه ی «نسیم طبیعت ایران» داشته اند و طبق مقررات گروه، عضو گروه تلقی می شوند، هرچند به احترام این مهربانان به ازای هر عضو، یک میهمان دیگر که ایشان معرفی نمایند را نیز پذیرائیم.

ضمناً به همه مهربانانی که از اعضای گروه باشند و در این مراسم شرکت نمایند هدیه ای به رسم یادبود تقدیم می گردد.

اطلاعات کامل تر از طریق اس ام اس به اطلاع اعضا خواهد رسید. 

لطفاً اطلاعات سفرهای بعدی را در اینجا ببینید.

                                          

                                                    شاد شاد شاد باشید.