نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

شهرستانک و کاخ ناصری - پاییز زیبا
ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۳   کلمات کلیدی: روستای شهرستانک ،کاخ ناصری ،کتیبه شهرستانک ،پاییز شهرستانک

 سومین سفر سفارشی دوستانه نسیم طبیعت ایران 

پیاده روی پاییزی از روستای شهرستانک تا کاخ ناصری

 پاییز 1393 - یک روزه


   این برنامه با حضور تعداد 9 نفر از دوستداران طبیعت در صبح یکی از روزهای اوائل پاییز با برنامه پیاده روی دوساعته از روستای زیبا و ییلاقی شهرستانک واقع در جاده چالوس تا محل کاخ تابستانی ناصرالدین شاه قاجار در پشت ارتفاعات توچال برگزار شد.

صبحی دیگر آغاز شد و همسفران خوب نسیم طبیعت  سفری را در دل طبیعت آغاز کردند.

صبحانه را در الاچیق های رستورانی در جاده چالوس میل کردیم و با ادامه مسیر در طبیعت جاده زیبای چالوس به روستای شهرستانک رسیدیم.

روستا و مسیر آن تا کاخ ناصری حال و هوای پاییز را داشت...

درختان با برگهای رنگارنگ خودنمایی میکردند...

پیاده روی را آغاز کردیم... 

مناظر زیبا دل می ربودند...

و همسفر نوجوان طبیعت گرد ما ...

و بین راه میوه های جنگلی ما را مجبور به توقف می کرد...

و عکسهایی که دوستان صمیمی در راه می گرفتند...

بالاخره به کتیبه تاریخی ناصری رسیدیم...

و به کاخ رسیدیم...متاسفانه در حال تخریب است...کاش کسی به دادش می رسید...

و بعد از بازدید از کاخ و صرف نهار بازگشتیم ... هنوز زیبایی مسیر دوستان همسفر را به گرفتن عکس تشویق می کرد...

هنگام بازگشت باران زیبایی گرفت ... هوا فوق العاده دلچسب بود.

عصرانه در هوای بارانی جاده چالوس هم لطفی داشت.

به امید دیدار همه دوستان در سفرهای نسیم طبیعت ایران...

موفق باشید.


 
پاییز دوست داشتنی از راه رسیده است...
ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۳   کلمات کلیدی: پاییز ،شعر پاییز

پاییز، پاییز است

پاییز یک شعر است  یک شعر بی‌مانند 
زیباتر و بهتر   از آنچه می‌خوانندپاییز، تصویری   رؤیایی و زیباست 
مانند افسون است   مانند یک رؤیاست  


سحر نگاه او   جادوی ایام است 
افسونگر شهر است   با این‌که آرام استاو ورد می‌خواند   در باغ‌های زرد 
می‌آید از سمتش   موج هوای سردبا برگ می‌رقصد   با باد می‌خندد 
در بازی‌اش با برگ   او چشم می‌بندد

 
تا می‌شود پنهان   برگ از نگاه او، 
پاییز می‌گردد   دنبال او، هر سو

 

هرچند در بازی   هر سال، بازنده‌ست 
بسیار خوشحال است   روی لبش خنده‌ست


من دوست می‌دارم   آوازهایش را 
هنگام تنهایی   لحن صدایش را 

مانند یک کودک   خوب و دل انگیز است 
یا بهتر از این‌ها 
«پاییز، پاییز است!» 


شاعر: ملیحه مهرپرور  منبع: فارس 
جشن انار
ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩۳   کلمات کلیدی: جشن انار ،روستای انبوه ،جشنواره ،بادرود

به بهانه برگزاری جشن انار در روستای انبوه

 

    ایرانیان همواره به کشاورزی و کشت و برداشت محصول آن اهمیت فراوان می دادند و برای انواع محصولات خود احترام خاصی قائل بودند. به همین دلیل اقوام اصیل ایرانی در جای جای ایران برای شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول جشن هایی تدارک می دیدند و همزمان با برگزاری این جشن ها محصولات خود را برداشت می کردند. «جشن خرمی»، یکی‏ از همین جشن‏ های دیرینه است که با وجود تحول اساسی در شیوه‏ برداشت آن، هنوز هم کم‏ و بیش در برخی نقاط ایران برگزار می‏ شود. فلسفه‏ پیدایش جشن‏های برداشت محصول که توأم با شکر و سپاس‏ به درگاه خداوند آفرینش بوده است،اصولا به حرمت و تقدسی‏ برمی‏ گردد که ایرانیان برای طبیعت و آن‏چه که از آن به دست می‏ آید، قائل بوده ‏اند.

    بطور کلی ایرانیان همواره با طبیعت پیوندی ناگسستنی داشته اند. این موضوع، همچنین حاصلخیزی ایران و قابلیت بیش از یک سوم مساحت کشور برای کشاورزی زمینه ساز برگزاری بسیاری از جشن‏های محصول از دیرباز در کشور ما بوده است.

    یکی از محصولاتی که برگزاری جشن برای آن سابقه ای بیش از هزار ساله دارد میوه بهشتی انار است.

    این جشن نیز از سابقه ای هزارساله برخوردار است و معمولا در فصل برداشت انار در روستاهای مختلفی که در آنها انار کشت می شود برگزار می گردد. تاریخ دقیق برگزاری این جشن در روستاها و مناطق مختلف ایران متفاوت ولی اکثراً در مهرماه و یا اوایل آبان است.

    از نظر تاریخی نیز با نگاهی به کتیبه های تخت جمشید و تماشای کنده کاری های انار در آثار آن می توان به اهمیت و قدمت این جشن ها پی برد. بررسی این آثار خود نشانه شناخت ایرانیان از انار و کشت و کار آن در ایران باستان بوده، به طوری که در تمامی استان های کشور که در حاشیه کویر مرکزی قرار گرفته اند از قدیم الایام کشت و کار انار به عنوان یک محصول اقتصادی رونق ویژه ای داشته و امروزه به عنوان یک محصول صادراتی عمده منبع درآمد اقتصادی کشاورزان است.

    امروزه مناطق شاخص ایران که به کشت و کار انار شهرت دارند عبارتند از: شهرهای حواشی کویر مرکزی از جمله کاشان، بادرود و یزد (عقدا)، همچنین ساوه و روستاهای مختلف بخش عمارلو شهرستان رودبار در استان گیلان.

    جشن‏ برداشت محصول انار از آیین‏های دیرینه‏ی مردمان این مناطق است که‏ از سده‏های گذشته تا به امروز، هم‏چنان پابرجا باقی مانده است.

    جشن انار در روستای انبوه:


    روستای انبوه با موقعیت دره‏ای ـ دامنه‏ای و اقلیم معتدل از زیبایی‏های کم نظیر و جلوه‏های دل‏انگیزی برخوردار است. مناظر و چشم‏اندازهای ارتفاعات سرسبز، سواحل و حواشی رودخانه با باغ‏های میوه، در فصول بهار، تابستان و پاییز زیبایی منحصر به فردی می‏یابد و دوستداران طبیعت را به سوی خود جلب می‏کند. رودخانه پرآب شاهرود که یکی از شاخه‏های رودخانه سفیدرود است در میان دره کنار روستا جریان دارد و حواشی آن در فصول بهار و تابستان، محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است.

    ارتفاعات پیرکوه، در اطراف این روستا، با پوشش گیاهی تنک، همه ساله در بهار و تابستان، میزبان مردم و طبیعت دوستانی است که برای برداشت انواع گیاهان دارویی آن به این منطقه میآیند.. این ارتفاعات همچنین در تمام طول سال، میزبان کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت کوهستان است.

     طبق سنت معمول، هرساله در یک روز جمعه در فاصله‏ روزهای 20 تا 25 مهر، مردم روستا راهی مزارع انار می ‏شوند تا به برداشت محصول‏ اقدام کنند. در این روز است که به اصطلاح می گویند قرق انارچینی شکسته می شود چراکه تا قبل از این روز کسی مجاز به برداشت محصول انار مزرعه‏ی خود نیست چنان‏که‏ می‏گویند،اگر کسی یا کسانی پیش از این روز معین، انارچینی کنند، در عرف مردم روستا مغضوب واقع می‏شوند و باید در انتظار مجازات‏ متعارف باشند. رعایت این امر حاکی از تعهد به حفظ آداب و سنن‏ گذشته است. این آئین در هنگام طلوع صبح با ندای «الله اکبر» پاکار(کسی که از طرف باغداران به عنوان نگهبان مزارع انار روستا در طول سال انتخاب شده است) آغاز می شود. در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می‏آیند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏کشد..

    یکی از کارکردهای اجتماعی این آیین، همین گرد آمدن اهالی، اقوام و نزدیکان در یک روز معین در روستا و مزرعه است. جشن انار بهانه‏ای است تا از دوستان دور و نزدیک دعوت به عمل آید.

    امسال نیز این جشن زیبا در روز جمعه 25 مهرماه در باغات انار در روستای انبوه از بخش عمارلو در اطراف لوشان در گیلان برگزار می گردد.

    مسیر دسترسی به این روستای زیبا از طریق شهرهای قزوین (برای گردشگرانی که از تهران و شهرهای جنوبی و شرقی می­آیند) و رودبار و لوشان (برای گردشگران که از سمت شمال و غرب می­آیند) می باشد.