نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

سفرنامه شادقلی خان تا دریاچه حوض سلطان
ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: حوض سلطان ،شادقلی خان ،سفر یک روزه ،کهک ملا صدرا

روز 22 آذر از راه رسید و در صبحی بارانی و لطیف سفرمان آغاز شد. اولین مقصد ما شربت خانه شادقلی خان بود که فضای بسیار زیبایی برای عکاسی داشت، در آنجا صبحانه ای دلچسب را نوش جان کردیم.

   آب انبار شادقلی خان به همان صورت قدیم و سنتی یادگار دوران قاجار باقی مانده بود.

  دیدار از خانه تاریخی ملاصدرا و کارگاه عصاری افتخار ایرانی بودن را در من دمید.

و ادامه برنامه سفر به بزرگترین آیینه طبیعی دنیا فوق العاده خاطره انگیز بود.

برای حرکت در آب چکمه های لاستیکی پوشیدیم و به دل آب زدیم. هوای ابری مناظر بدیعی را به وجود آورده بود.

 مراسم خیارخورون در آب نمک هم حال و هوای همه همسفران رو جا آورد.

 بلورهای جندضلعی نمک بسیار زیبا بود.

 حلقه اتحاد همه دوستان یکی شدن و یکرنگی را در سفر به من یاد داد.

 و صرف نهار بر روی تلی از نمک حسابی نمک گیرمون کرد.

 

سفرنامه یکی از همسفران


 
صدای پای یلدا می آید...
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: شب یلدای 92 ،یلدا ،شب چله ،یلدای ایران
   یلدا یعنی بزرگداشت زمان، یعنی ارج گذاشتن به چند ثانیه بیشتر با هم بودن، یعنی شب نشینی با همه اعضای خانواده، یعنی گفتگو، شاد بودن، قدر یکدیگر را دانستن، یعنی فال حافظ پدر بزرگها و مادر بزرگها، یعنی آجیل و هندوانه و انار.

توضیح: گروه به دلیل تقارن یلدا با اربعین حسینی همچنین سوگ عروج همسفر عزیزمان سیمین طالقانی در یلدای امسال برنامه ای نخواهد داشت.


یلدا؛ شب نشینی خانوادگی

واژه «یلدا» به معنای «زایش، زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (دی در دین زرتشتی به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

     یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

     آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند.

     مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی - هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.

     بدین‌سان در دوران کهن فرهنگ اوستایی، سال با فصل سرد شروع می‌شد و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می‌کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد بر اهریمن و روشنی بر تاریکی است.

    در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، ص ۲۵۵، از روز اول دی ماه، با عنوان «خور» نیز یاد شده‌است و در قانون مسعودی نسخه موزه بریتانیا در لندن، «خُره روز» ثبت شده، اگرچه در برخی منابع دیگر «خرم روز» نامیده شده‌ است. در برهان قاطع ذیل واژه «یلدا» چنین آمده‌ است:

  • «یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب‌هاست در تمام سال و در آن شب و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک می‌باشد و بعضی گفته‌اند شب یلدا یازدهم جدی است».

     سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.

     یک روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت می‌پرداختند و تعطیل عمومی بود.

     فردوسی به استناد منابع خود، یلدا و خور روز، را به هوشنگ از شاهان پیشدادی ایران (کیانیان که از سیستان پارس برخاسته بودند) نسبت داده و در این زمینه از جمله گفته است:

که ما را ز دین بهی ننگ نیست         به گیتی، به از دین هوشنگ نیست
همه راه داد است و آیین مهر       نظر کردن اندر شمار سپهر

شب چله:

    چهل روز از زمستان که آغاز آن برابر است با اول جَدی و هفتم دی ماه جلالی و بیست و دوم دسامبر فرنگی، و پایانش برابر است با شانزدهم بهمن ماه جلالی و سی ام ژانویه فرنگی که به آن چله بزرگ زمستان گویند.

     در ایران مرکزی چله بزرگ زمستان از آغاز زمستان که برابر است با آغاز دی ماه شروع می شود و مدت آن چهل روز است. و چله کوچک زمستان از شب دهم بهمن ماه تا پایان بهمن ماه که مدت آن بیست روز است.

 برداشت از همشهری


 
سیمین ما آسمانی شد..
ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

انا لله و انا الیه راجعون

 

سیمین مهربان و دوست داشتنی گروه به آسمان پرکشید...

اکنون ما مانده ایم و یک دنیا خاطره از یک دنیا انسانیت و یک دنیا مهربانی...

مرگ پایان کبوتر نیست....
مرگ در آب و هوای خوش اندیشه نشیمن دارد
....و اگر مرگ نبود دست ما در پی چیزی میگشت...

                                                                                      روحش شاد...