نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

ایران و (ترین های) گردشگری
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ترین های ایران ،ترین های گردشگری

    بیشتر اوقات ترین‌ها یکی از دلایل مهم سفر برای جهانگردان و گردشگران بوده است. این ویژگی به اندازه‌ای جذابیت دارد که بسیاری در حال ساخت آنها هستند. به عنوان مثال برجی در گوشه‌ای از دنیا ساخته می‌شود که فقط بلندترین برج جهان باشد و نامش را در میان برج‌ها معروف کند تا مقصد جهانگردان باشد.‌ ایران ما محل خیلی از ترین‌هاست و بسیاری آن را نمی‌دانند.

در این مطلب با برخی از ترین های ایران آشنا می شوید:

تصاویری از ترین های گردشگری ایران

 
عظیم‌ترین‌بنای‌ سنگی‌جهان
ساخت تخت جمشید یا آن‌طور که در کتیبه‌ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در 55 کیلومتری شمال‌شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال 518 قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود 120 سال به طول انجامید. این مجموعه عظیم با مساحت 135 هزار مترمربع، بزرگ‌ترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته‌شده. 
جالب است بدانید میان سنگ‌ها هیچ‌گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ‌ها به یکدیگر چفت شده‌اند. البته در برخی موارد بست‌های آهنی معروف به دم چلچله‌ای مورد استفاده قرار گرفته است. مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلکان‌ها،‌ ستون‌ها ‌و دو آرامگاه سنگی است.
 
تخت جمشید

گرم‌ترین نقطه‌کره‌زمین
بیابان لوت در 80 کیلومتری شمال شهداد ، تپه‌ای مملو از گدازه‌های آتشفشانی با مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع که گندم بریان می‌خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم‌ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل 67 درجه سانتی‌گراد در سایه! در گندم بریان در فضایی با طول 200 کیلومتر و عرض 150 کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه‌ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتری‌ها نیز توان زنده ماندن ندارند. در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشک می‌شوند. 
تا پیش از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی تصور می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با 57.7 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقطه کره زمین باشد؛ اما اکنون گندم بریان است. اگر قصد سفر به قطب گرمایی کره زمین را دارید، بین آبان تا فروردین بارسفر ببندید.
 
گندم بریان

بلندترین برج آجری جهان
برج یا گنبدقابوس سال 375 خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد. 
این بنا با آجرهای دنباله‌دار وملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است. برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود 15 متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. ارتفاع برج 55 متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع 70 متر ارتفاع از سطح زمین دارد.
 
گنبد کاووس
 
طولانی‌ترین غار ‌نمکی‌ جهان
غار نمکدان در جزیره قشم حدود 6580 متر طول دارد. تا پیش از کشف این غار، غار ‌نمکی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل 5685 متر به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان قلمداد می‌شد. جریان آب نمک در کف غار، از چشم‌اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع‌شده بر بدنه‌ قندیل‌ها می‌شود که شکل آنها را پیوسته دگرگون می‌کند. 
 غار نمکدان دارای یک دریاچه‌ نمک به ژرفای یک متر در فاصله 160 متری دهانه‌ ورودی است. از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می‌جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل‌کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه‌ نمک در دامنه‌ کوه نمایان می‌شود. این چشمه در گودال روبه‌روی خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید پدید می‌آورد.
از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می‌جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل‌کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه‌ نمک در دامنه‌ کوه نمایان می‌شود. این چشمه در گودال روبه‌روی خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید پدید می‌آورد
 
غار نمک دان

بزرگ‌ترین بافت‌خشتی ‌جهان
یزد یکی از مهم‌ترین ‏شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه‌ای کامل از بناهای دوره‌های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ‌ها، عمارات، آتشکده‌ها و... را در خود جای داده است. 
این شهر علاوه بر آن که بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان است، با 743 هکتار عرصه و 5 هزار هکتار حریم، دست‌‏نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور محسوب می‌شود.
 
یزد

بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان
قشم، بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس‌ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود 120 کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است. عرض متوسط جزیره را می‌توان معادل 14 کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه‌های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت 150‌کیلومتر مربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت 1491 کیلومتر مربع از 23 کشور دنیا وسیع‌تر است. به طور مثال قشم 2.5 برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، 1.5 برابر هنگ‌کنگ، پنج ‌برابر مالدیو و 70 برابر ماکائوست.
 
بخشهایی از جزیره قشم

داغ‌ترین چشمه جهان
چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این چشمه با دمای 86 درجه سانتی‌گراد، داغ‌ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه دهنه است. 
باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص‌گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌های مزمن سودمند است. دمای بالای این چشمه تسکین‌دهنده درد و ضد تورم است. در کنار چشمه آبشاری است که بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.
 

کهنسال‌ترین درخت سرو جهان
یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود 4000 تا 4500 سال است. گرداگرد تنه این درخت روی زمین، 11.5 متر و بلندای آن 25 تا 28 متر برآورده شده است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.
 
سرو ابر کوه

باستانی‌ترین پل قابل استفاده جهان
این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال 260 میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از 70 هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی‌گردد. این پل دارای 14 دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد. این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه‌هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.
 

قدیمی‌ترین‌بنای‌خشتی‌جهان
کهن‌دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می‌نامندش، شاخص‌ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می‌شود. نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره‌ای است. این بنا بر فراز تپه‌ای ساخته‌شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است. زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره‌هایی به دوره حضرت سلیمان برمی‌گردد.
 
نارین قلعه میبد

بلندترین بادگیر جهان در یزد
بادگیر هشت سویه‌ باغ دولت‌آباد یزد، با ارتفاع 33 متر بلندترین بادگیر جهان است.
 
بادگیر باغ دولت آباد یزد

کهن‌ترین گونه جانوری جهان
سه چشم (triops) گونه‌ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت 220 میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی‌ترین گونه جانوری زمین نام برده می‌شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می‌کند.
 

بلندترین طاق طبیعی جهان
دهانه‌ غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه‌ای) در کوه‌های کناره‌ شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول 19.75 متر و عرض 14.25 متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می‌شود که ارتفاع آن معادل 15 متر است. این طاق سال 1335 شمسی توسط غارشناسان کشف شد.
 

قدیمی‌ترین سد ‌جهان
سد کبار در 25 کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می‌شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله‌های متعدد همچنان پابرجاست.
 

عجیب‌ترین قنات جهان
یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه‌ مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات 800 ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی‌کند. این قنات دو کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن 60 لیتر در ثانیه است.
 

بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان
بازار تبریز با مساحتی حدود یک میلیون مترمربع ، بزرگ‌ترین سازه آجری سقف‌دار و به هم پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماکن مهم داد و ستد محسوب می‌شده است.
 
بازار تبریز

 برداشت از سایت تابان


 
برای پاییز زیبا...
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: پاییز ،شعر پاییز

پاییز، پاییز است

پاییز یک شعر است  یک شعر بی‌مانند
زیباتر و بهتر   از آنچه می‌خوانندپاییز، تصویری   رؤیایی و زیباست
مانند افسون است   مانند یک رؤیاست  


سحر نگاه او   جادوی ایام است
افسونگر شهر است   با این‌که آرام استاو ورد می‌خواند   در باغ‌های زرد
می‌آید از سمتش   موج هوای سردبا برگ می‌رقصد   با باد می‌خندد
در بازی‌اش با برگ   او چشم می‌بندد

 
تا می‌شود پنهان   برگ از نگاه او،
پاییز می‌گردد   دنبال او، هر سو

 

هرچند در بازی   هر سال، بازنده‌ست
بسیار خوشحال است   روی لبش خنده‌ست


من دوست می‌دارم   آوازهایش را
هنگام تنهایی   لحن صدایش را

مانند یک کودک   خوب و دل انگیز است
یا بهتر از این‌ها
«پاییز، پاییز است!»


شاعر: ملیحه مهرپرور  منبع: فارس


 
سفرنامه تصویری ارفع ده تا چشمه پراو
ساعت ۳:٢۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ارفع ده ،چشمه پراو ،سفرنامه

    بالاخره دوم آبان از راه رسید و گروه نسیم طبیعت ایران طبق همان ساعت اعلام شده حرکت خود را به سمت بهشتی زمینی آغازکرد.

    موج شادی و هیجان همراهان گروه شور و شعف خاصی را در مسیر برپا کرده بود به طوری که رسم همیشگی معرفی اعضای گروه را از همان ابتدا آغاز کردیم و بچه ها هر کدام با انرژی خاصی از خودشان حرف میزدند البته ناگفته نماند در بین معرفی ها منوی صبحانه پخش شد تا هر کسی صبحانه مورد نظرش را انتخاب کند. 

    بعد از صبحانه طبق رسم همیشگی گروه، دایی حسابی از مکانهای دیدنی بین راه تعریف کرد که داستان عجیب و غریب غار اسپهبد خورشید و افسانه جالبش که یه جورایی آدم رو یاد افسانه جومونگ می انداخت یکی از آنها بود.

    حالا به جای هیجان انگیز ماجرا رسیدیم پیاده شدن از ماشین و پیوستن به مسیری که گروه را برای پیاده روی فرامی خواند.

    ابتدای سفر شور و شوق بچه ها که به صف شده بودند چندین برابر شده بود.

    غرق در سکوت بی نظیرجنگل زیبا

    که تنها با صدای برگهای خرد شده زیر پای همسفران در هم می شکست.

    بحث داغ عکسهای گروهی و تکی همچنان تا انتهای مسیر دغدغه دوستان بود و هنگام ایستادن بر فراز جنگل و فریاد زدن و ....

    و بالاخره رسیدن به چشمه زیبا و حضور فعال چند عکاس که نگذاشتند حتی ثانیه ای از این سفر از دست برود.

    و هنگام ظهر سفره ای که از اقسام خوراکی ها پر بود و چای بعد از نهار در مه باشکوهی که احاطه مان کرده بود و ایستادن کنار آتش همراه با نوای موسیقی برگ ها و سرود زیبای پاییز آمد...

    و دیگر چه بگویم از این همه همراهی و یکرنگی؟ قلمم قاصر است از اینکه همه اتفاقات خوشایند رابرایتان به تصویر بکشم اما مطمئنم که خاطره این سفر همواره با ما خواهد ماند.

متن: یکی از همسفران


 
لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت آخر)
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: لوازم سفر طبیعت گردی ،دستکش و کلاه

در هشت پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کیسه خواب اکنون به بررسی آخرین مورد که دستکش و کلاه است و  در برنامه های زمستانی اهمیت ویژه ای دارند  می پردازیم.

8- دستکش و کلاه

    دستکش ها بهترین محافظ برای دستها که از اعضای فوقانی حساس بدن هستند و به همراه سر و پاها جزء اعضای سه گانه ای محسوب میشوند که نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج می باشند هستند.

    حرارت بدن به راحتی از سر انگشتان دستها از طریق مجاورت با هوای محیط و یا تماس با وسایل و عناصر خارجی که احتمالا" خیس یا سرد هستند تخلیه میشود و این خود باعث از دست رفتن گرمای بدن در نتیجه سرد شدن بدن میشود برای ممانعت و پیشگیری از این عارضه گردشگران ، طبیعت گردان و کوه نوردان از دستکشهای مختلف با قابلیتها و خواص مختلفی استفاده می کنند .

    یک دستکش پنج انگشتی از جنس نخ ، پولیستر ، پشم یا پولار می تواند در شرایط مختلفی مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

    بطور مثال دستکش های نخی برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا کمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

    در شرایط سرد تر می توان از دستکش های گرم تر که از جنس پولیستر و یا پشم طبیعی باشد ، استفاده کرد و در صورت سرد تر شدن هوا و یا در شرایـط طوفـان و یا بارش ها می توان از یک لایه محافظ اضافه که خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب داشتـه باشد اسـتفاده کرد لایـه های اضـافی بهــتر است که خاصیت تنفـسی داشته باشنـد ( مثلا" پارچه های گورتکس)

توجه داشته باشید که در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستکش گاها" ضروری به نظر می رسد چون ممکن است شما دستکش خود را به دلیل کثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستکشی دیگر شوید.


                                                                     پایان مطلب