نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

ییلاق و آبشار هریجان
ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: آبشار هریجان ،برنامه یکروزه ،جاده چالوس ،روستای هریجان

برنامه یکروزه طبیعت گردی بهاری در ییلاقات هریجان و بازدید از آبشار بلند هریجان

جمعه 24 خرداد 92

جذابیت هاعبور از جاده زیبای چالوس - صرف صبحانه در کنار رودخانه - دیدار از روستای بکر و ییلاقی هریجان در ارتفاعات بلند سیاه بیشه - تماشای دریاچه سد و طبیعت اطراف از اوج ارتفاعات - پیاده روی مفرح در مسیر روستا تا آبشار - عبور از طبیعتی سبز و رویایی تا رسیدن به آبشار - صرف ناهار در ییلاق

 

 

 

نوع: طبیعت گردی

زمان: جمعه 24خرداد از ساعت 30/5 صبح تا 9 شب

مبدا: شهرک غرب میدان صنعت

مقصد: سیاه بیشه

فاصله تا تهران: 130 کیلومتر

اقامت: ----

سطح برنامه: متوسط با درجه سختی 3 از 10

ثبت نام: اعضای گروه تا دوشنبه 20 خرداد با واریز 20000  تومان

مهمانان از دوشنبه 20 خرداد به بعد با واریز 25000 تومان

ظرفیت برنامه: 15 نفر - آوردن همراه با هماهنگی گروه مانعی ندارد.

 شماره حساب(کارت):6221061041077407 بانک پارسیان به نام مسوول گروه

مهم: لطفا در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر فقط تماس بگیرید. سئوالات پیامکی پاسخ داده نمی شود.

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه:
کارت شناسایی– کوله یک روزه - کفش کوه – باتون - لباس گرم ( و یک مورد لباس باران) - زیرانداز - بطری آب – یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار - لیوان و ظروف مورد نیاز (لطفا از آوردن ظروف یکبار مصرف خودداری نمایید).

لوازم پیشنهادی نسیم طبیعت ایران:
اجاق گاز سفری و کتری کوچک برای چای – لوازم بهداشتی و شخصی - کلاه و عینک آفتابی –دوربین عکاسی – داروی شخصی - دفترچه یادداشت کوچک برای ثبت خاطرات.

توضیح ضروری: برای کمک به حفظ محیط زیست، هیچگونه ظرف یکبار مصرفی(حتی لیوان) در طول برنامه استفاده نخواهد شد. لذا حتما ظروف مورد نیاز خود را به همراه بیاورید. 

قوانین برنامه ها:

1- این برنامه مخصوص اعضای گروه بوده و با هر تعداد شرکت کننده(در صورت معقول بودن هزینه) اجرا خواهد شد. قبل از برنامه مبلغی به عنوان هزینه اولیه دریافت و هزینه های کامل برنامه پس از اجرا محاسبه و با کسر مبلغ اولیه دریافت می شود.

2- پذیرش عضو جدید برای این گروه در صورت داشتن ظرفیت و تنها از بین کسانی خواهد بود که دارای سابقه حداقل 5 سفر با گروه نسیم طبیعت ایران باشند.

3- اعضا می توانند در صورتی که ظرفیت برنامه با اعضا به 15 نفر نرسید با هماهنگی سرپرست گروه همراه بیاورند. هزینه همراه 20 درصد بیشتر از اعضا خواهد بود.

4- اعلام حضور در برنامه با واریز مبلغ اولیه توسط عضو حداکثر تا 5 روز قبل از اجرای برنامه صورت می گیرد که این به منزله شرکت قطعی در برنامه است لذا در صورتی که عضو بخواهد به هر دلیلی ثبت نام خود را کنسل کند باید حداقل 3 روز قبل از اجرا به سرپرست برنامه اطلاع دهد. در غیر این صورت باید یا فرد جایگزین برای خود معرفی و یا هزینه برنامه را بطور کامل واریز نماید. 

5- با توجه به امکان تغییرات جوّی و هرگونه ملاحظات دیگر و برای حفظ امنیت گروه، حق تغییر یا لغو کامل برنامه و جایگزین کردن آن با برنامه مشابه، برای گروه و راهنمای سفر محفوظ است .

                                                                         به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
انسان و طبیعت
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: انسان و طبیعت ،منابع طبیعی ،جنگل ها و مراتع

انسان و طبیعت

   از دیر باز تاکنون بسیار نوشته اند و خوانده ایم ، بارها فریاد زده اند و شنیده ایم که رفتار انسان عصر صنعت با محیط زیست را نمی توان بخردانه دانست.

   گسیختگی ارتباط انسان با طبیعت در نتیجه توسعه فن آوری در بسیاری از موارد دانسته یا نادانسته منجر به آلودگی و برهم خوردن تعادل محیط، نابودی جلوه های مختلف حیات و کارکردهای مثبت اکوسیستم ها در روی کره زمین شده است و روند این تخریب در نیمه دوم قرن بیستم و سالهای آغازین هزاره جدید بیش از همه  دوران های گذشته بوده است.

   از آغاز پیدایش کره زمین، باد و باران پیوسته قشر سطحی زمین را از جا کنده و اجزاء آن را از نقطه ای به نقطه دیگر حمل کرده اند. در مناطق جنگلی و نقاطی که نباتات مرتعی سطح خاک را پوشانده اند، عوامل فرسایش کندتر عمل می کنند، زیرا ریشه گیاهان از یک طرف مانع فرسایش سطحی خاک توسط باد و باران می شوند و از طرف دیگر امکان نفوذ آب را به عمق خاک بیشترکرده و باعث کاهش جاری شدن آب بر سطح خاک و قدرت تخریبی آن می شوند.

   بنابراین، نابودی جنگل ها ومراتع علاوه بر کاهش ظرفیت تولیدی خاک و فرسایش آن، موجب جاری شدن سیل های عظیم می شود. کارشناسان معتقدند که علت واقعی ایجاد سیل های مخرب در شبه قاره هندوستان، نابودی سریع جنگل ها به خصوص در مناطق کوهپایه ای هیمالیاست و پیش بینی می کنند که با ادامه روند تخریبی جنگل ها ، بر شدت و تعداد سیل ها افزوده شود.

   مهمترین طریقه جلوگیری از فرسایش خاک، حفظ جنگل ها و مراتع است. بر طبق برآوردهای انجام شده ، تا کنون فعالیت های انسانی ، سطح جنگل های اولیه کره زمین را به نصف کاهش داده است. هم اکنون نیز قطع یکسره درختان و بوته ها برای ایجاد زمین کشاورزی یا تهیه سوخت  انجام می گیرد  که می توان با جایگزین نمودن سوخت هیزم با وسائل ساده ای مثل اجاقهای خورشیدی و کارگاههای بیوگاز در مناطقی که سوخت های فسیل وجود ندارد و یا دسترسی به آنها مشکل است، از نابودی جنگل ها و بوته زارها جلوگیری کرد.

   به علاوه جنگل داری در مناطق مرتفع آب خیز، ایجاد مرتع در زمین های کم شیب دامنه ها و احداث مزارع دردامنه های شیب دار ، بر روی خطوط  تراز از شدت فرسایش آبی می کاهد.

   وجود جنگل ها و فضای سبز،  باعث کاهش آلودگی هوا نیز می شود. درختان و گیاهان سبز، دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب کرده وبه محیط اکسیژن پس می دهند. امروزه، بر اثر آلودگی های مختلف از قبیل ازدیاد وسایل نقلیه در سطح شهرها، انباشت غیربهداشتی زباله ها، آلودگی های ناشی ازکارخانه های مختلف صنعتی، مشکلات عدیده ای برای جمعیت انسانی و سایر جانداران به وجود آمده است.

   مهمترین منبع آلودگی هوا، سرب ناشی از احتراق ناقص بنزین در وسایل نقلیه می باشد. علاوه بر محیط شهری، مطالعات نشان می دهد که مقدار سرب پیوسته در خون و شیر حیوانات اهلی ساکن در مزارع اطراف بزرگ راه ها نیز افزایش می یابد. وجود سرب در بدن انسان و حیوانات ، با ایجاد اختلال در متابولیسم آهن، باعث مسمومیت ناشی از آن می شود و در افرادی که دچار مسمومیت مزمن هستند، رنگ پریدگی ناشی از کم خونی دیده می شود. همچنین سرب ، بسیاری از جنبه های متابولیسمی کلسیم را دچار اختلال می کند. پژوهشگری در تحقیقات خود نتیجه گرفت که سرب ، به دلیل تأثیر بر روی سیستم های عصبی یکی از عوامل مسبب افزایش میزان جرائم در شهرهای صنعتی است . درتحقیقات اخیر نیز ثابت شده که بالا رفتن سرب در خون کودکان ، موجب کندی رشد و کاهش ضریب هوشی می شود.

    مسئله  دفع زباله و مواد زاید گوناگون در سطوح زندگی و فعالیت های مختلف نیز یکی از مهمترین مشکلات و مسائل عدیده بهداشتی و زیست محیطی است . تخلیه و انباشت انواع زباله درمحیط شهرها ، روستاها و عرصه جنگل ها ، علاوه بر آلودگی محیط زیست ، باعث تولید انواع میکروب و آفات نباتی درجنگل های کشور می شود. عدم رعایت اصول علمی دردفع زباله ، موجب خسارت های سنگین مانند کشتار وسیع آبزیان رودخانه ها یا حیات وحش و ایجاد مشکلاتی در مناطق وسیع مسکونی می شود.می دانیم که دفع زباله ، تنها از طریق تخلیه در گودال های مخصوص و پوشاندن آنها انجام می گیرد. اما انباشتن ده ها هزار تن زباله تولید شده در شهرهای بزرگ به این شکل و به این صورت قابل ادامه نیست، چرا که آلودگی های بعدی ناشی از آن، منابع زیرزمینی را آلوده کرده و در رودخانه های مجاور، حیات وحش آبزی را نیز به مخاطره می اندازد.

    بنابراین شایسته است همه افراد، احساس مسئولیت کرده وقدر منابع ملی از جمله محیط زیست و طبیعت  را بدانند و با توان هر چه بیشتر در نگهداری و حفاظت از آن بکوشند تا محیطی سالم و بدنی سالم و نیرومند داشته باشند.

مطلب از سایت تبیان