نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

غار دانیال و دشت دریاسر
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: غار آبی دانیال ،دشت دریاسر ،کمپینگ در طبیعت ،جنگل دانیال

غارنوردی در غار آبی دانیال

و پیاده روی تا دشت پرگل دریاسر

جذابیت ها: پیمایش بخشی از غار آبی دانیال- هیجان عبور از حوضچه های آب در داخل غار-  چشم اندازهای بهاری جنگلهای دانیال- کمپینگ در جنگل- شب نشینی دور آتش- عبور از جاده دوهزار - پیاده روی 2 ساعته در جنگلهای عسل محله - بازدید از دشت پرگل دریاسر و تماشای مناظر بدیع قله پربرف سیالان

 

 

 

در مورد غار: غار دانیال دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران بعد از غار قوری قلعه پاوه در کرمانشاه می باشد. هوای درون غار همیشه معتدل است و برای پیمایش آن باید از حوضچه های متعدد و دالان های رودخانه ای و پرآب عبور کرد که فوق العاده هیجان انگیز است. 

 

در مورد دشت: دریاسر یکی از چشم اندازهای بدیع دنیاست. این دشت که در ارتفاعات بلند دوهزار تنکابن قرار دارد همه ساله در فصل بهار پر از گلهای زرد رنگی می شود که در میان چمن های سبزرنگ رخ می نمایانند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. از جالبترین ویژگیهای این دشت این است که در کف آن دهها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می توان در دشت پیدا کرد. به دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف مناظر کم نظیری را می توان در آن شاهد بود. در فصل بهار چشمه های جوشان که از کف دشت جاری می شوند، چمن های سبز رنگ که سرتاسر دشت را می پوشانند، گلهای زرد رنگ که اندازه شان در حدود 20-30 سانتی متر است از یک سو، کوههای پوشیده شده از جنگلهای انبوه از سوی دیگر، و قله سیالان با یخچالهای بزرگ از سمت دیگر را می توان در یک نگاه دید. پیاده روی در میان این گلها با منظره کوه و دشت بینظیر است.

مدت: ٢ روزه

نوع: طبیعت گردی،غارنوردی

زمان حرکت: پنج شنبه 26/2/92 از ساعت ۵ صبح (حرکت راس ساعت انجام می پذیرد)

بازگشت: جمعه 27/2/ 92ساعت ١٠ تا ١٢ شب (2 ساعت تلورانس زمان رسیدن به تهران به خاطر ترافیک احتمالی جاده لحاظ شده است)

مبدأ: تهران - شهرک غرب

مقصد: استان مازندران

فاصله تا تهران: ٢٧٠ کیلومتر (زمان رسیدن: ۶ ساعت)

اقامت: کمپینگ

سطح برنامه: برنامه در دو سطح اجرا می شود - سبک با درجه 2 از 10 و نیمه سنگین. با درجه سختی4 از ١٠ 

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی  – کوله دو روزه – لباس و کفش مناسب -  دمپایی - بطری آب – فلاسک چای – لیوان – لوازم بهداشتی و شخصی(لطفا از آوردن ظروف یکبار مصرف خودداری نمایید) – کلاه و عینک آفتابی

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه: چادر(با هماهنگی قبلی برای هر چند نفر یک چادر)- زیرانداز چادر - کیسه خواب, زیرانداز کیسه خواب و لوازم خواب- کفش کوه - پانجو (یا لباس ضد باران) – باتون – کوله دو روزه – چراغ قوه و هدلامپ قوی با باتری اضافه - یک مورد لباس گرم - یک جفت کفش مناسب با کفه آجدار برای حرکت در غار و آب – یک دست لباس برای ورود به غار(لباس کاملا خیس و گل آلود می شود) - لباس و لباس زیر اضافه برای بعد از غار- چراغ خوراک پزی و ظروف مورد نیاز- یک وعده صبحانه و دو وعده نهار قابل حمل در کوله (یک وعده صبحانه و شام داخل جنگل توسط گروه سرو میشود.)

توضیح مهم: برای کمک به حفظ محیط زیست، هیچگونه ظرف یکبار مصرفی(حتی لیوان) در طول برنامه استفاده نخواهد شد. لذا حتما ظروف مورد نیاز خود را به همراه بیاورید.

مهلت ثبت نام: برای اعضا: تا 22/2/92  با واریز علی الحساب 50000 تومان - برای مهمانان: 24 و23/2/92 با واریز علی الحساب 60000 تومان به شماره کارت پارسیان 6221061041077407 به نام مدیر گروه

قوانین برنامه ها:

1- این برنامه مخصوص اعضای گروه بوده و با هر تعداد شرکت کننده(در صورت معقول بودن هزینه) اجرا خواهد شد. قبل از برنامه مبلغی به عنوان هزینه اولیه دریافت و هزینه های کامل برنامه پس از اجرا محاسبه و با کسر مبلغ اولیه دریافت می شود.

2- پذیرش عضو جدید برای این گروه در صورت داشتن ظرفیت و تنها از بین کسانی خواهد بود که دارای سابقه حداقل 5 سفر با گروه نسیم طبیعت ایران باشند.

3- اعضا می توانند در صورتی که ظرفیت برنامه با اعضا به 15 نفر نرسید با هماهنگی سرپرست گروه همراه بیاورند. هزینه همراه 20 درصد بیشتر از اعضا خواهد بود.

4- اعلام حضور در برنامه با واریز مبلغ اولیه توسط عضو حداکثر تا 5 روز قبل از اجرای برنامه صورت می گیرد که این به منزله شرکت قطعی در برنامه است لذا در صورتی که عضو بخواهد به هر دلیلی ثبت نام خود را کنسل کند باید حداقل 3 روز قبل از اجرا به سرپرست برنامه اطلاع دهد. در غیر این صورت باید یا فرد جایگزین برای خود معرفی و یا هزینه برنامه را بطور کامل واریز نماید. 

5- با توجه به امکان تغییرات جوّی و هرگونه ملاحظات دیگر و برای حفظ امنیت گروه، حق تغییر یا لغو کامل برنامه و جایگزین کردن آن با برنامه مشابه، برای گروه و راهنمای سفر محفوظ است .

                                                                         به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران

 

 

 


 
لوازم سفرهای طبیعت گردی(قسمت هشتم)
ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: لوازم طبیعت گردی ،کیسه خواب ،خرید لوازم طبیعت گردی

 

در هفت پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کوله پشتی، اکنون به بررسی کیسه خواب که از اصلی ترین لوازم است می پردازیم.

7- کیسه خواب

برای اکثر گردشگران کیسه خواب جزء مهمی از سیستم خوابیدن در طبیعت را تشکیل می دهد. یک کیسه خواب خوب متناسب با قد شماست، حرارت بدن را حفظ میکند، وزن آن سبک و دارای قابلیت فشرده شدن است. مناسب ترین کیسه خواب مدلی معروف به مومیایی است.
گرمای کیسه خواب توسط ماده عایقی که در بین آن قرار دارد و باعث حبس هوا در بین خود میشود، بوجود می آید. این لایه، عایقی برای هوای گرم درون و هوای سرد بیرون کیسه خواب است. اینکه هر کیسه خواب در گرم نگه داشتن بدن چقدر میتواند موثر باشد، بستگی به مقدار این مواد عایق، ضخامت یا پف کردن آن، اندازه کیسه خواب (اگر اندازه بدن شما باشد) و استیل کیسه خواب دارد.مواد عایق:

دو ماده عایق در کیسه خواب ها وجود دارد: پرقو و الیاف مصنوعی. هر کدام آنها دارای مزایا و اشکالات خاص خود هستند.
 

1- پر قو: پر قو با کیفیت بالا معروف به درجه انبساط 700 تا 800 است، هر گرم آن 405 تا462 سانتی متر مکعب میتواند انبساط پیدا کند. پر ؛ گرم ترین، سبکترین، قابل فشرده ترین و لوکس ترین ماده عایق موجود است. اشکالات پر، قیمت بالای آن و از دست دادن خاصیت گرمایی در صورت خیس شدن است. رویه اکثر کیسه خوابها کاملا" ضد آب نیستند، بنابراین در محیطهای مرطوب، کیسه خواب را قبل از اینکه درکوله پشتی قرار دهید، درون یک کیسه پلاستیکی کاملا" ضد آب قرار دهید.

2- الیاف مصنوعی: کیسه خوابهای الیاف مصنوعی بسیار ارزانتر از کیسه خوابهای پر هستند و هنگام خیس بودن هم تا حدی خاصیت گرمایی خود را حفظ میکنند. البته خوابیدن در کیسه خواب خیس (چه پر چه الیاف مصنوعی) عذاب آور است. اشکالات الیاف مصنوعی در مقایسه با پر اینست که قابلیت فشرده شدن کمتری دارد و نسبت به یک کیسه خواب پر مشابه، سنگین تر میباشد. بعلاوه یک کیسه خواب الیاف مصنوعی قابلیت فشرده شدن و باز شدن زیاد مانند پر را ندارد و از این رو خاصیت پف کردن و در نتیجه گرمای خود را سریع از دست میدهد.


مواد روکش کیسه خواب:

معمولا" چند نوع ماده برای روکش داخلی یا خارجی کیسه خوابها مورد استفاده قرار میگیرد. محبوبترین نوع آن پارچه های پوششی تنفسی، میکرو و نایلون میباشد.

1- پارچه های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی: این پارچه ها باعث میشوند که رطوبت به بیرون دفع شود. این نوع پارچه ها گران هستند ولی در محیطهای مرطوب مثل چادر، غار برفی یا کیسه بیوواک محاسن زیادی دارند . استفاده آنها در کیسه خوابهای پر بسیار مطلوب است. مرحله تنفسی کردن لایه رویی بسیار پیچیده است و این لایه بر اثر استفاده به مرور خاصیت خود را از دست می دهند.

2- پارچه های میکرو: این نوع پوشش های کیسه خواب از نخ های بسیار نازک نایلون یا پولیستر بافته شده اند که قابلیت ضد آب _ تنفسی دارند. بعضی از پارچه های میکرو بوسیله پلیمرهایی مانند سیلیکون عمل آورده شده اند که قابلیت ضد آب و دوام آنها را بالاتر میبرد. پارچه های میکرو در مقایسه با پارچه های ورقه ای و پوششی ضد آب – تنفسی سبک تر هستند و دارای قابلیت فشرده شدن میباشند.

3- نایلون: پوشش نایلونی کیسه خوابها، سبک ترین، قابل فشرده ترین و تنفسی ترین پارچه موجود است. متاسفانه این پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بیرون کمترین کارایی را دارند.


شکل ظاهری و اجزاء :

شکل و اجزائ کیسه خواب باعث کار آمدی و تهویه آن میشود. یک کلاه خوب کیسه خواب تمام سر شما را می پوشاند، گرما را حفظ میکند و به صورت شما اجازه میدهد که آزاد باشد تا راحت تنفس کنید. قسمت معروف به یقه کیسه خواب دور گردن شما را میپوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بیرون میشود. زیپ های بلند، ورود و خروج به کیسه خواب را راحت تر میکند و در عین حال به کمک آنها میتوان هوای درون کیسه خواب را تهویه کرد. طراحی بعضی از کیسه خوابها به صورت یک زیپ راست و یک زیپ چپ انجام میشود و از این رو میتوان دو کیسه خواب را از طریق زیپ به هم وصل کرد. زیپهای نصفه یا 4/3 تا حدی وزن و حجم کیسه خواب را کاهش میدهند. اما در عین حال بعضی از امکانات تهویه را حذف میکنند. یک زبانه سرتاسری بر روی قسمت زیپ ها باعث کیپ و حایل شدن قسمت زیپ یا هوای سرد بیرون میشود.

 مطالب قسمت بعد در مورد لوازم جانبی، سیستم درجه بندی، طریقه حفاظت و نظافت و معرفی کیسه خوابهای خاص خواهد بود...

  این مطلب ادامه دارد...