نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

دشت و غار گل زرد
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: دشت گل زرد ،غار گل زرد ،ترکینگ در طبیعت

برنامه یک روزه جمعه 5 خرداد 91

ترکینگ در طبیعت دشت و غار گل زرد

جذابیت هااستفاده از هوای پاکیزه کوهستان - پیاده روی در دشت گل زرد - بازدید از غار گل زرد - تماشای طبیعت دامنه دماوند- آموزش طبیعت گردی - صرف صبحانه و ناهار در طبیعت -کسب انرژی از طبیعت (استراحت و سکوت در فضای طبیعی)

 

نوع: صرفاً طبیعت گردی

زمان: جمعه 5 خرداد 1391- ساعت حرکت: 30/6 صبح - بازگشت:  19 تا 20 عصر 

مبدا: شهرک غرب

مقصد: استان تهران

فاصله تا تهران: 120 کیلومتر (2 ساعت)

اقامت: ندارد

سطح برنامه: آسان با درجه سختی 3 از 10

ظرفیت برنامه: این برنامه اختصاصی است و در صورت وجود ظرفیت اضافه ثبت نام خواهد شد.

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه:
کارت شناسایی– کوله یک روزه - کفش کوه یا کتانی مناسب – لباس خنک ( و یک مورد لباس باران و لباس ورود به غار) - باتوم - زیرانداز -  هدلامپ پرنور و قوی+باطری اضافه - بطری آب – یک وعده ناهار - لیوان (لطفا از آوردن ظروف یکبار مصرف خودداری نمایید).

ضمناَ صبحانه توسط گروه سرو می شود.

لوازم پیشنهادی نسیم طبیعت ایران:
اجاق گاز و کتری کوچک برای چای (یا فلاسک چای) – لوازم بهداشتی و شخصی - کلاه و عینک آفتابی – دوربین عکاسی – دفترچه یادداشت کوچک برای ثبت خاطرات.

 

توضیح ضروری: برای کمک به حفظ محیط زیست، هیچگونه ظرف یکبار مصرفی(حتی لیوان) در طول برنامه استفاده نخواهد شد. لذا حتما ظروف مورد نیاز خود را به همراه بیاورید.

قوانین برنامه ها:

 

1- این برنامه مخصوص اعضای گروه بوده و با هر تعداد شرکت کننده(در صورت مناسب بودن هزینه) اجرا خواهد شد. قبل از برنامه مبلغی به عنوان هزینه اولیه دریافت ولی هزینه های کامل برنامه نیز پس از اجرا محاسبه و پس از کسر مبلغ اولیه دریافت خواهد می شود.

 

2- پذیرش عضو جدید برای این گروه در صورت داشتن ظرفیت و تنها از بین کسانی خواهد بود که دارای سابقه حداقل 5 سفر با گروه نسیم طبیعت ایران باشند.

 

3- اعضا می توانند در صورتی که ظرفیت برنامه با اعضا به 15 نفر نرسید با هماهنگی سرپرست گروه همراه بیاورند. هزینه همراه 20 درصد بیشتر از اعضا خواهد بود.

 

4- اعلام حضور در برنامه با واریز مبلغ اولیه توسط عضو حداکثر تا 5 روز قبل از اجرای برنامه صورت می گیرد که این به منزله شرکت قطعی در برنامه است لذا در صورتی که عضو بخواهد به هر دلیلی ثبت نام خود را کنسل کند باید حداقل 3 روز قبل از اجرا به سرپرست برنامه اطلاع دهد. در غیر این صورت باید یا فرد جایگزین برای خود معرفی و یا هزینه برنامه را بطور کامل واریز نماید. 

 

5- با توجه به امکان تغییرات جوّی و هرگونه ملاحظات دیگر و برای حفظ امنیت گروه، حق تغییر یا لغو کامل برنامه و جایگزین کردن آن با برنامه مشابه، برای گروه و راهنمای سفر محفوظ است .

                                                                         به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
لوازم سفرهای طبیعت گردی (قسمت پنجم)
ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: لوازم سفر طبیعت گردی ،جوراب

در چند پست قبل گفتیم که: لوازم اصلی مورد نیاز هر طبیعت گرد برای ورود و یا اقامت در طبیعت شامل موارد زیر می باشد. 

 کفش - پوشاک - جوراب -  کوله پشتی - باتون -  زیر انداز -  کیسه خواب - دستکش و کلاه 

پس از بررسی کفش و پوشاک، اکنون به بررسی جوراب می پردازیم.

ج - جوراب 

     جوراب باعث بوجود آمدن یک لایه در زیر پا می شود و پا را گرم می کند و از اصطکاک بین پا و کفش جلوگیری می کند. جورابهایی که از پشم یا مواد مصنوعی درست شده اند، می توانند این وظایف را انجام دهند ولی جورابهای نخی این قابلیت را ندارند. جورابهای نخی خیس و از آب اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست پا را نازک می کنند و باعث بروز تاول می شوند.

 

     جوراب باید عرق پا را به خود جذب کند. از آنجایی که کفش ها قابلیت تنفس کردن و بیرون دادن بخارو عرق پا را ندارند، تا زمانی که کفش ها را در نیاورید، عرق پا در کف آنها جمع میشود. جورابهایی از جنس الیاف مصنوعی (مثل پولیستر، نایلون و آکریل) سریع تر از جورابهای پشمی خشک می شوند.

 

     خیلی از گردشگران دو جفت جوراب روی هم می پوشند. جوراب مجاور پا یک جوراب نازک نخی است که عرق را از پا دورمیکند و به نوعی درجریان کار خشک باقی می ماند. جوراب دوم کلفت و ضخیم تر انتخاب می شود تا بتواند رطوبت عرق پا را از جوراب دیگر جذب کند و تشکیل لایه ای در زیر پا بدهد. بعضی ها هم یک جفت جوراب نیمه کلفت یا کاملاً کلفت از جنس پشم یا مواد مصنوعی را ترجیح می دهند.

 

     البته استثناهای زیادی وجود دارند. سعی کنید طوری جوراب بپوشید که بتوانید پاهای خود را در کفش تکان بدهید. جوراب اضافی نباید باعث محدود کردن گردش خون و  ایجاد گرما در پا شود.

 

     قبل از اینکه جوراب به پا کنید نقاطی که در آنجا احتمال تاول زدگی وجود دارد، مثل پشت پاها را با نوار چسب زخم بپوشانید. این کار خصوصا" هنگام پوشیدن کفش نو که هنوز جا باز نکرده است و نیز در آغاز فعالیتهای راهپیمایی که پاهای شما هنوز قوی نشده اند، بسیار موثر است. یک راه موثر دیگر جهت جلوگیری از ایجاد تاول ، زدن پودر به پا، روی جوراب و درون کفش است.

 

     اگر یک جوراب ضدآب با قابلیت تنفسی (گورتکس) را روی یک جوراب معمولی بپوشید در محیطهای خیس می تواند خیلی مناسب باشد. جورابهای گورتکس مانند کفش های با لایه گورتکس عمل می کنند، با این تفاوت که ساق آنها بلندتر و نرم تر است.

 

     در یک هوای بسیار سرد می توان یک جفت جوراب ضد آب بین دو جوراب اصلی پوشید. جورابهای ضدآب قابلیت تنفسی بودن یا تهویه هوا را ندارند. در نتیجه در نگاه اول ممکن است مخالف استراتژی لایه ای که در این بخش بیان کردیم به نظر برسد. اما به مثال لیوان چای فکر کنید. هرچند گذاشتن درپوش روی لیوان باعث تعرق از درون می شود ولی خود چای هم به دلیل حبس شدن بخار گرمتر می ماند . جورابهای ضدآب برای هوای بسیار سرد که خطر سرمازدگی وجود دارد، وسیله مناسبی می باشند. البته اگر خیس بودن پاها برای مدت زیادی ادامه پیدا کند، پا پوسته پوسته خواهد شد. اگر جورابهای ضدآب استفاده می کنید، حداقل روزی یک بار پاهای خود را خشک کنید.

 

     جورابهای مخصوص راه پبمایی و کوه نوردی گزینه‌ بسیار مناسبی هستند زیرا دارای الیاف ترکیبی پشم و نایلون هستند و محلهای تحت فشار و حساس نیز تقویت شده‌اند .

  این مطلب ادامه دارد...