نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

مرگ مشکوک...
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مرگ مشکوک ،فرشته ایران نزاد

     مرگ مشکوک، توصیف داستان گونه ای است از برنامه پیاده روی یک روزه گروه در قعر جنگل های توهم انگیز پلنگ دره در شمال کشور. خانم فرشته ایران نژاد که تبحر خاصی در داستان سرایی و سفرنامه نویسی دارند این بار نیز با قلمی جادویی و هنرمندانه جریان چندین ساعت پیاده روی در رودخانه کسلیان در پلنگ دره را به زیبایی و در قالب ماجرایی ماورایی به تصویر کشیده اند. شاید برای دوستانی که خود در این برنامه حضور داشته اند خواندن این مطلب بسیار شیرین تر از بقیه باشد.

     گروه نسیم طبیعت ایران ضمن تبریک به خانم ایران نژاد به خاطر تبحر خوبشان در ارائه اینگونه سفرنامه ها و قلم هنرمندانه و زیبایشان، این سفرنامه را در یک قسمت منتشر می نماید و از دوستان گرامی می خواهد پس از مطالعه، حس زیبای خود را در لینک نظرات منعکس نموده، خود نیز دست به کار شده ضمن ارتباط صمیمی تر با ما، نسبت به ثبت خاطرات سفرها و ارسال آن برای گروه همت گمارده و در این کار زیبای فرهنگی سهیم شوند.

مرگ مشکوک... مرگ مشکوک...مرگ مشکوک...

     انگار با یقینی کامل به دنبال یک برق ناگهانی رفته باشی ...  و حالا هر توهم و هذیانی هم بخشی از راه و اکتشافات راه است. چیزی مثل سنگ روی سرم آوار می شود می­شکند و تبدیل می­شود به یک جریان سرد وحشی و خشن و بعد مثل یک نوازش که روی سرت نه، مغزت کشیده می­شود. با سحری عجیب.... هر چه هوا در ریه­هایم با یک نفس بیرون می­ریزد نفسی که شاید  نفس آخرین باشد.

     


 
سفرنامه ارمنستان (قسمت دوم)
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سفرنامه ارمنستان

    سفر به ایروان پایتخت ارمنستان، همسایه شمالی ایران با مردمانی خونگرم و دوست داشتنی که دارای سابقه ای کهن در تاریخ و فرهنگ جهان بوده و با ایرانیان قرابتی دیرینه دارند برای هر هموطنی زیبا و به یاد ماندنی است. گروه طبیعت گردی نسیم طبیعت ایران چندی پیش با همراهی سی نفر از دوستان علاقمند به سفر و گردشگری، سفری 5 روزه به این کشور زیبا داشت. همانطور که می دانید ارمنستان اولین کشوری که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفته است و به همین دلیل دارای بیشترین آثار تاریخی مذهبی و بیشترین کلیسا، معبد و کنیسه می باشد همچنین کشوری است مرتفع و کوهستانی با آب و هوایی معتدل و زمستان هایی سرد.  

    «سفرنامه ارمنستان» عنوان نوشتار زیبایی از سرکار خانم آزاده گودرزی است که با پیوست تصاویری از این سفر برای گروه ارسال نموده اند. ما ضمن تشکر فراوان از ایشان، قسمت دوم این سفرنامه را منتشر می نماییم.

روز سوم (پنج شنبه 31 شهریور 90)

بعد از صرف صبحانه با اتوبوس راهی دره گلها و دریاچه سوان شدیم، در طول مسیر آقای تقوی پور و سورن توضیحاتی دادند و منزل ثروتمندترین مرد ارمنستان را بر روی تپه­ای در شرق جاده نشانمان دادند که ثروتش از برد در لاتاری آغاز شده بود و بعد با سرمایه­گذاری به موقع و البته با ریسک بالا در شرایطی که ارمنستان وضیتی بی­ثبات داشت ثروتش چندین برابر شده بود و خب سوال معمول بچه­ها این بود که این آقا قصد ازدواج ندارد؟! و از اونجایی که ایشون همسر داشت پسر 5ساله­اش مورد اقبال عموم قرار گرفت. توضیح بعدی این بود که راننده عذرخواهی کرده که نرسیده شیشه­های ماشین رو تمیز کند و از اونجایی که توجه به حقوق مسافر در ایران جایگاهی ندارد، بچه­ها از این­همه توجه هیجان زده شدند و ضمن تشویق راننده با کف و سوت، باز سوال این بود که آقای راننده قصد ازدواج ندارد!!!!

    حدود یک ساعت بعد به ابتدای دره گل­ها یا همان زاخکازور رسیدیم و ابتدا از چند کلیسای قدیمی و زیبا به نام کچاریس دیدن کردیم سپس عازم دره گلها شدیم که منطقه ای بود ییلاقی که در فصل بهار پر از گل است و در زمستان برای ورزش مفرح اسکی از آن استفاده می­شود و از آنجایی که ما در آخرین روز تابستان به آنجا رسیدیم، از منظره زیبای کوهستانی، جنگلی و هوای پاک منطقه استفاده کردیم و یکی از بهترین تله سیژ­های عمرمان را سوار شدیم.


 
پاییز رنگارنگ آمد...
ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: هرانده تا خمده ،گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه برگ ریزان...

پنج شنبه بیست و هشتم مهر 1390 - مسیر هرانده تا روستای خمده

منظره دره هرانده از ارتفاعات غار بورنیک

به یاد همسفر مهربان گروه خانم زهرا افتخاری که همراه با آغاز پاییز طبیعت پژمرد...

جشنواره دلفریب رنگ ها...

و دوستداران صدیق طبیعت زیبا...

 طبیعت رنگارنگ، خنکای پاییز و تدارک چایی آتشین...

خیانت به این همه زیبایی حتماً جرمی است نابخشودنی... دوست مهربانی زباله ها را به خارج از محیط انتقال می دهد...

 نقاشی سقفی پاییزی، شاهکار طبیعت...

 پلی از جنس طبیعت... نزدیک خمده.

و انتهای مسیر، چشمه آب معدنی خمده... به پایان آمد این دفتر   حکایت همچنان باقیست...

                                                و باز هم با پاییز خواهیم بود...

                                                       نسیم طبیعت ایران