نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

سفر در سرزمین مادری (قسمت اول)
ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ایران ،سفر در ایران ،سرزمین مادری ،جاذبه های ایران

موقعیت و طبیعت ایران:


کشور جمهوری اسلامی ایران سرزمین پهناوری است که ١۶۴٨٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب غربی آسیا، میان کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در شمال ؛ افغانستان و پاکستان در شرق ؛ و ترکیه و عراق در غرب قرار گرفته است . سراسر مرزهای جنوبی ایران را کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان فراگرفته است . مجموع مرزهای خشکی ایران ۵١٧٠٠ کیلومتر ، و مجموع مرزهای آبی آن ، در شمال و جنوب ٢۵١٠ کیلومتر است.

ایران در قلب خاورمیانه قرار گرفته است و چون پلی دریای مازندران ،‌ یعنی زیباترین دریاچه جهان را به خلیج فارس وصل می‌نماید و همچنین مانند چهارراهی بر سر راه شرق و غرب ، پیوندگاه تجلیات فرهنگی ، معنوی و سیاسی جهان شرق و غرب است.                          

چشمه‌سارهای زلال ، انارستان‌ها ، باغ‌های پسته ، ردیف درختان تبریزی ، کوچ کاروان عشایر در فصل‌های گوناگون شب‌های پرستاره ، صخره‌ها، کوه‌ها ، پستیش‌بلندی‌های پایان ناپذیر، آتشفشان‌های خاموش و پوشیده از برف ، جنگل‌های انبوه رشته‌ کوههای البرز و کرانه‌های دریای مازندران از جمله چشم‌اندازهای دیدنی و فراموش ناشدنی طبیعت ایران‌اند که خاطره‌های ماندگار در اذهان جهانگردان به جا می‌گذارند.

چهره دشت و هامون ایران در خلال سال مختلف و متغیر است ؛ زمانی پر از شن و سنگ، گاه پر از سیلاب و زمانی پوشیده از برف و گل و لای یا سرشار از گل و گیاه و سبزه است.

هنرمندان ایرانی در طرح‌های انواع آثار هنری خود غالباً طبیعت را به عنوان نماد و نشانه‌ای از زیبایی هستی ترسیم کرده‌اند . ایرانیان آب را همیشه ارجمند داشته و نشانه آبادانی شناخته‌اند . در چمن‌زارها، باغ و بوستان‌ها ، خانه‌ها و در مسجدها و مکان‌های مقدس به طور همیشگی آب جریان دارد و درختان بسیار به ویژه درختان سرو ، کاج ، نارنج ، انار و انگور و غیره را آبیاری می‌کند.  
طبیعت جادویی و پهناور ایران یکی از عامل‌های بسیار ارزشمند صنعت جهانگردی است. از میلیون‌ها هکتار مساحت خشکی ایران ، ١٩ میلیون هکتار باغ و کشت‌زار ١٠ میلیون هکتار جلگه و مرتع ؛ ١٩ میلیون هکتار جنگل ،‌و باقی مانده آن شامل زمین‌های بایر ، صحرا و کوه است.

از خصوصیات مهم این سرزمین پهناور که از نظر جهانگردی بسیار با اهمیت است وجود رشته کوههای سر به آسمان کشیده ، جلگه‌ها و دشت‌های هموار، ناحیه‌های کویری ، رودخانه‌ها و در یاچه‌های گوناگون است که موجب شده است در هر زمان از سال ، در گوشه‌های مختلف آن ، یکی از چهار فصل را بتوان دید ، به طوری که در زمستان در ناحیه‌های جنوبی می‌توان از دریای خوب و آرام برای ورزش‌های آبی هم چون شنا و اسکی روی آب استفاده کرد و در همان زمان در کوهستانهای شمال و غرب کشور به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی پرداخت و هم زمان در شهرهای بسیاری در کرانه‌های دریای مازندران ، از هوای دلپذیر بهاری استفاده کرد.

این مطلب ادامه دارد...


 
سفر برای زندگی یا زندگی برای سفر(3)
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بچه ها در سفر ،احترام به طبیعت ،تعامل با جوامع محلی

ادامه از قبل:

  • بچه‌ها در سفر

    بچه‌ها معمولاً در سفرها سازگارتر از پدر و مادر‌ها هستند. اگر والدین سختی را تلقین نکنند بچه‌ها خیلی راحت‌تر با سفر عجین می‌شوند و بهترین افراد در سفر بچه‌ها هستند. آنها هیچ منیتی ندارند و با همه چیز واقعی برخورد می‌کنند و در سفر به آنها خیلی خوش خواهد گذشت، مگر این‌که آنقدر حساس تربیت شده باشند که حتی با تغییر آب و هوا مریض شوند. ما باید بتوانیم مثل بچه‌ها نگاه کنیم و حوصله داشته باشیم، برای نگاه کردن و شنیدن و لمس کردن، برای این‌که بچه‌ها از تمام حواسشان استفاده می‌کنند و باید بتوانیم صبر کنیم تا نگاه کند تا لمس کند و ما توجه او را به طبیعت جلب و او را کنجکاو کنیم.  

  • احترام به طبیعت

      مطلب بسیار مهم این است که وقتی به وارد فضاهای طبیعی    می­شویم به طبیعت آسیب نزنیم، چرا که خودمان می‌خواهیم از آن استفاده کنیم. در طبیعت آلودگی و کثیفی نیست. این ما انسان‌ها هستیم که آن را آلوده می‌کنیم.

     در مورد رها کردن زباله در طبیعت هم هرچه بگوییم کم گفتیم. طبیعت لازمه زندگی ماست و هر گونه تخریبی در آن به ضرر خود ما تمام می‌شود، اما چون هیچ عبرت آنی ندارد (یعنی همان موقع که زباله را می‌ریزیم نتیجه‌اش را نمی‌بینیم) نسبت به آن بی‌توجهیم، در صورتی که وقتی در بعضی جنگل‌ها و ساحل‌های شمالی در اثر انبوه زباله‌های گوناگون که گردشگران قبل از شما در طبیعت رها کرده­اند جای سالمی برای نشستن و استفاده از فضاهای طبیعی پیدا نمی­کنید به اهمیت این موضوع پی خواهید برد. هر فردی نباید همان لحظه­ای را که از طبیعت خارج می­شود در نظر بگیرد و به فکر گردشگرانی که در روزهای آتی سری به آن منطقه می­زنند نباشد. این کمال خودخواهی و بی انصافی است. البته هم مسافران باید رعایت کنند و هم مسوولان نسبت به تهیه مکان‌هایی برای ریختن زباله و انتقال و  معدوم کردن زباله‌ها اقدام نمایند.

 
بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند آشغال‌های قابل جذب مثل آشغال میوه خود را در طبیعت بدون هیچ ملاحظه‌ای بریزند، اما این اشتباه است، چرا که ما نسبت به مناظر طبیعی هم مسوولیت داریم و حق نداریم حتی از لحاظ دیداری باعث آلودگی طبیعت شویم، بنابراین راجع به آشغال‌های قابل جذب می‌توانیم آنها را در زمین‌هایی که خاک نرم دارند خاک کنیم تا از لحاظ دیداری محیط را آلوده نکنیم.

 

·        تعامل با جوامع محلی

      یکی از مسائل خیلی مهم در سفر، احترام به جوامع محلی است. چون شهر‌ها و روستاهای ما فرهنگ‌های متفاوتی دارند، طبیعی است که جامعه محلی نسبت به حضور فرهنگی متفاوت از فرهنگ خودش موضع می‌گیرد و ما برای این‌که بتوانیم با فرهنگ آنها آشنا شویم باید کمی به آنها نزدیک شده و نسبت به آنها متواضع باشیم، چرا که این ماییم که به محیط زیست آنها آمده‌ایم و باید به آنها احترام بگذاریم. چون مردم ایران در تمام نقاط مهمان‌نواز و مهربانند و تنها از شما احترام به فرهنگ و طبیعتشان را می‌خواهند تا با آغوشی گرم به استقبال مسافران بروند. پس علاوه بر بهداشت محیطی، بهداشت روانی منطقه را نیز باید رعایت کنیم.


برگرفته از: گزارش روزنامه جام‌جم - حدیث میرزایی 


 
طبیعت و فرهنگ شمال کردستان
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سفر چهار روزه کردستان ،سفر مهاباد بانه و سردشت ،آبشار شلماش ،بازار مرزی بانه


سفر به مهاباد، سردشت و بانه (آذربایجان و کردستان)

جذابیت ها: آشنایی با طبیعت،تاریخ و فرهنگ استان های آذربایجان غربی و کردستان - دیدار از غار آبی سهولان – تالاب کانی برازان و پرندگان مهاجر – بافت روستایی قره داغ  – بازار مهاباد – چشمه عجیب گراو – آبشار طبقاتی و عظیم شلماش و بازدیدهای متنوع دیگر به همراه گشت و گذار در بانه و خرید نیم روزه از بازار مرزی بانه 

مدت: .....

نوع: طبیعت گردی، تفریحی و خرید

زمان: حرکت: ..........

بازگشت: ............