نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

مارک تواین
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: مارک تواین ،سفر
  • بیست سال بعد، از کارهایی که نکرده ایی بیشتر پشیمان خواهی شد تا کارهایی که کرده ای. پس قایقت را آماده کن. بادبانها را برافراز . از بندرگاه امن سفر کن و دور شو. بادهای نیرومند را در بادبانها بینداز. سفر کن، سیر و سیاحت کن.

« مارک تواین»

  • از کسانی که تو را تحقیر می کنند دوری کن. انسانهای کوچک همیشه تو را تحقیر می کنند ولی آدمهای واقعا بزرگ کاری می کنند که احساس کنی تو هم می توانی بزرگ باشی.

«مارک تواین»

مارک تواین کیست؟

نسیم طبیعت ایران

«مارک تواین» نویسنده، روزنامه نگار و فکاهى نویس مشهور آمریکایى است که با داستان هاى پرماجراى خود مانند «تام سایر» و «هاکلبرى فین» به نویسنده اى جهانى بدل شد و در سراسر جهان خوانندگان فراوانى یافت.

«ارنست همینگوى» در اثر خود به نام «تپه هاى سبز آفریقا» مى نویسد: «تمام ادبیات نوین آمریکا از یک کتاب سرچشمه مى گیرد و آن «هاکلبرى فین» اثر «مارک تواین» است.»
«ساموئل لنگهورن کلمنس» متخلص به «مارک تواین» در ۳۰ نوامبر ۱۸۳۵ در فلوریدا در خانواده اى باایمان دیده به جهان گشود.
«مارک» در سال ۱۸۴۷ پدر خود را از دست داد و براى شاگردى نزد یک نقاش رفت و در عین حال براى نشریه «ژورنال» نیز به عنوان خبرنگار آغاز به کار کرد. از سال ۱۸۵۷ «مارک تواین» موفق شد با اخذ گواهینامه به عنوان قایقران در رودخانه مى سى سى پى مشغول به کار شود.

 در سال ۱۸۶۶ «تواین» به عنوان روزنامه نگار سفرى به «هاوایى» داشت و یادداشت هاى بسیارى از اتفاقات و رویدادهاى این سفر جمع آورى کرد. پس از آن سفرى به فرانسه و ایتالیا داشت و تجربیات خود را در کتابى با نام «بى گناهان فرنگ» ذکر کرد و پس از انتشار به سرعت به اثرى محبوب در میان آمریکاییان و اروپاییان بدل شد. «تواین» معمولاً براى نوشتن به مسافرت هاى متعددش رجوع مى کرد و شاید به همین دلیل است که آثارش حال و هواى سفرنامه دارد که نمونه بارز آن «ماجراهاى تام سایر» است که به سال۱۸۷۶ به چاپ رسید. موفقیت اولین کتاب «تواین» تا حدى او را از لحاظ مالى تامین کرد و او توانست با «اولیویا لنگدن» پس از فرستادن ۱۸۹ نامه عاشقانه ازدواج کند که زنى خانواده دوست بود و خود را وقف حفاظت و مراقبت از شوهر و خانواده اش کرده بود.

 


 
آبشار رندان
ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: آبشار رندان ،تور یکروزه ،3 اردیبهشت 89

آبشار زیبای رندان و طبیعت طالون

(این برنامه به اتمام رسیده و تاریخ اجرای مجدد آن مشخص نیست)

مدت: یک روزه

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

زمان: حرکت: (حرکت راس ساعت انجام می پذیرد - لطفا 10 دقیقه قبل از حرکت در محل حاضر باشید.)

مبدأ: ضلع غربی میدان شهرک غرب -  ابتدای خیابان فرحزادی - جنب دکه روزنامه فروشی

مقصد: رندان

فاصله تا تهران: 35 کیلومتر ( زمان رسیدن: 1 ساعت)

جذابیت­ها و برنامه سفر:

بازدید از آبشار زیبای رندان در منطقه البرز مرکزی در شمال غربی تهران آشنایی با طبیعت طالون روستاگردی و پیاده روی 2 ساعته تا آبشار در مسیری بکر و زیبا در کنار رودخانه خروشان و باغهای پرشکوفه رندان صرف صبحانه متنوع در طبیعت و صرف نهار گرم در کنار آبشار.

مسیر آبشار رندان

درجه سختی: متوسط(با درجه ۴ از ١٠)   همراه با لذت 2 ساعت پیاده روی آرام با شیبی ملایم، گاهی همراه با صعود متوسط بدون احساس خستگی مفرط

 ظرفیت برنامه:  تا 15 نفر(مینی بوس) تا ٣٠ نفر(دو دستگاه مینی بوس)

خدمات: بیمه کامل تا مبلغ 45 میلیون تومان به همراه 1 میلیون تومان هزینه پزشکی وسیله نقلیه مجهز توریستی در اختیار بروشور اطلاعات منطقه - یک وعده صبحانه - یک وعده پذیرایی بین روز(عصر)   یک وعده نهار لیدر و مدیر گروه.  

هزینه: تومان

ضمناً کلیه همسفرانی که بیش از 10 برنامه با گروه همراه بوده اند از 10% تخفیف برخوردار می باشند.

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی کوله یک روزه(برای لوازم ضروری همراه) بطری آب یک نفره فلاسک چای یک نفره لیوان بشقاب و قاشق -  لوازم بهداشتی و شخصی کلاه و عینک آفتابی - زیرانداز

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه:  کفش کوه لباس اضافه در صورت تمایل برای ورود به حوضچه زیر آبشار.

مهلت ثبت نام: حداکثرتا آخر وقت اداری (تا هنگام تکمیل ظرفیت) و با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  0101154027000   یا کارت بانک  6037691090006826    به نام مدیر گروه

یادآوری مهم:

1.     ثبت نام های بعد از مهلت مقرر، شامل بیمه نخواهند شد و مسئولیت حوادث احتمالی به عهده شرکت کننده خواهد بود.

2.     پس از واریز وجه، شماره فیش پرداختی خود را از طریق تلفن به گروه اطلاع دهید. در غیر اینصورت گروه مسئولیتی در قبال ثبت نام شما نخواهد داشت.

3.     با توجه به امکان تغییرات جوّی و هرگونه ملاحظات دیگر و برای حفظ امنیت گروه، حق تغییر کامل در برنامه، کنسل و یا جایگزین کردن آن با برنامه مشابه، برای مسئول سفر محفوظ است .

4.     درصورت اعلام انصراف تا چهار روز قبل ازسفر کل مبلغ مسترد می شود ولی ازسه تا دو روز قبل ازسفر 50% مبلغ، یک روز قبل از سفر 25 درصد و پس ازآن هیچگونه وجهی مسترد نخواهدشد.

( لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت باقیمانده برنامه با ما تماس بگیرید)

                                                                                    به امید دیدار نسیم طبیعت ایران

لیست کامل برنامه ها در شش ماهه اول 


 
سفر به ورزنه و تالاب گاوخونی
ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: سفر ورزنه ،تنها گاوچاه ایران ،تور سه روزه ورزنه ،تور سه روزه نائین

ورزنه و تالاب گاوخونی(همراه با گشت نائین)

(این برنامه به پایان رسیده و زمان دقیق اجرای مجدد آن نامعلوم است.)  

مدت: سه روزه

نوع: طبیعت گردی، تاریخی و تفریحی

زمان: حرکت:  (حرکت راس ساعت انجام می پذیرد)

مبدأ: ایستگاه های هماهنگ شده (لطفا 15 دقیقه قبل از حرکت در ایستگاه مورد نظر حاضر باشید)

مقصد: ورزنه (لازم به ذکر است بهترین زمان بازدید از تالاب و جذابیت های اطراف آن در اواخر فروردین ماه می باشد.)

فاصله تا تهران: 500 کیلومتر ( زمان رسیدن: 7 ساعت)

جذابیت­های مورد بازدید: بازدید از مهمانسرای سنتی، مسجد جامع، نارنج قلعه، خانه پیرنیا، موزه مردم شناسی کویر و کارگاه های سنتی عبابافی. بازدید از تالاب گاوخونی، کوه سیاه، اعجاز طبیعت (چاه های آرتزین)، قلعه 1000 ساله­ی قورتان، گشت پیاده ١ ساعته روی تپه­های ماسه ی روان در کویر ورزنه،  برگزاری جشن آغاز سه سالگی گروه همراه با آتشونی، موسیقی زنده محلی و پذیرایی مخصوص در کویر، بازدید از کبوترخانه ها، تنها گاوچاه فعال باقیمانده در ایران، آخرین پل تاریخی مسیر زاینده رود، بازدید از گارگاه­های خانگی کرباس­بافی، خرید صنایع دستی همراه با اقامت در ورزنه، تنها شهر سفیدپوش ایران.

سطح برنامه: آسان 

 ظرفیت برنامه: تا 25 نفر (میدی باس) تا 15 نفر(مینی بوس مجهز)

خدمات: بیمه کامل تا مبلغ 45 میلیون تومان به همراه 1 میلیون تومان هزینه پزشکی وسیله نقلیه مجهز توریستی در اختیار سه وعده صبحانه متنوع - سه وعده پذیرایی بین روز   سه وعده نهار گرم منو انتخابی- عصرانه کامل روز دوم -  راهنمای مجرب محلی لیدر و مدیر گروه - اقامت در سوئیت

هزینه: 98000 تومان (همسفرانی که بیش از ١٠ سفر با گروه همراه بوده اند در کلیه سفرها از ده درصد تخفیف ویژه برخوردار خواهند بود.)

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی کوله یک روزه(برای لوازم ضروری همراه) بطری آب یک نفره فلاسک چای یک نفره لیوان لوازم بهداشتی و شخصی کلاه و عینک آفتابی

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه: ساک معمولی(برای لوازم شخصی داخل صندوق لطفا از آوردن کوله پشتی بزرگ و چمدان­های چرخدار و حجیم خودداری نمایید)- کفش پیاده روی  دمپایی - لباس خنک و لباس مناسب برای ورود به تپه های ماسه­ای لوازم استحمام شناسنامه برای زوجین کیسه خواب.

مهلت ثبت نام: تا آخر وقت اداری و با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  0101154027000   یا کارت بانک  6037691090006826    به نام مدیر گروه

یادآوری مهم:

1.     ثبت نام های بعد از مهلت مقرر، شامل بیمه نخواهند شد و مسئولیت حوادث احتمالی به عهده شرکت کننده خواهد بود.

2.     پس از واریز وجه، شماره فیش پرداختی خود را از طریق تلفن به گروه اطلاع دهید. در غیر اینصورت گروه مسئولیتی در قبال ثبت نام شما نخواهد داشت.

3.     با توجه به امکان تغییرات جوّی و هرگونه ملاحظات دیگر و برای حفظ امنیت گروه، حق تغییر کامل در برنامه و جایگزین کردن آن با برنامه مشابه، برای مسئول سفر محفوظ است .

4.     درصورت اعلام انصراف تا چهار روز قبل ازسفر کل مبلغ مسترد می شود ولی ازسه تا دو روز قبل ازسفر 50% مبلغ، یک روز قبل از سفر 25 درصد و پس ازآن هیچگونه وجهی مسترد نخواهدشد.

( لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت باقیمانده برنامه با ما تماس بگیرید)

                                                                                              به امید دیدار نسیم طبیعت ایران


 
اکوتوریسم و سفر مسئولانه (1)
ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: توصیه هایی برای سفر ،اکوتوریست چیست ،طبیعت گردی چیست ،جامعه بین المللی اکوتوریسم

اکوتوریسم یا طبیعت گردی چیست؟

طبیعت گردی و اکوتوریسم بر اساس تعریف جامعه بین المللی اکوتوریسم ( TIES) عبارت از :

" سفر مسئولانه به محیطهای طبیعی است، که محیط زیست را حفظ و به رفاه مردم کمک می کند"

این به آن معنی است که افرادی که در زمینه اکوتوریسم فعالیت می کنند باید:

1- لطمه به طبیعت را به حد­اقل برسانند. 2- توجهات و احترامات فرهنگی و زیست محیطی را به خاطر داشته باشند. 3- موجبات بوجود آمدن خاطرات خوش برای میهمانان و میزبانان را فراهم آورند. 4- برای حفظ محیط زیست درآمد­زایی مستقیم داشته باشند. 5- برای مردم محلی سود آوری اقتصادی داشته باشند. 6- نسبت به موقعیت سیاسی- اجتماعی و محیط زیست منطقه میزبان توجه بیشتری نشان دهند. 7- به حقوق بشر و حقوق کارگر احترام بگذارند.

اکوتوریسم یکی از درآمد زاترین بخش­های توریسم است. اکوتوریست­ها کم توقعند، برای دیدن طبیعت به راحتی خرج می­کنند ، خوابیدن در چادر را هتل پنج ستاره ترجیح می­دهند و برای دیدن گونه­های نادر در پارک­های ملی و مناطق حفاظت شده حاضرند هزینه بپردازند . دارا بودن اقلیم­های متفاوت آب و هوایی و فاصله اندک کویر وکوه و دریا نیز باعث شده است پتانسیل­های اکوتوریستی ایران بسیار بالا باشد­. به اذعان بسیاری از گردشگران و جهانگردان، ایران سرزمین تقابلها و تضادها است­.

ایران سرزمین تقابلها و تضادها است­:

کشوری که در آن می­توان 27 متر زیر سطح دریا بود و یا5671 متر بالاتر از سطح دریا بر فراز بلند­ترین قله منطقه­ی آسیای غرب، این سرزمین را زیر نظر گرفت.

کشوری که در آن می­توان میزان بارندگی سالانه­ای در حدود 2000 میلی­متر را در نواحی خزری و میزانی معادل صفر را در کویر مرکزی مشاهده نمود.

کشوری که در آن می­توان دریا و جنگل­های غنی و سرشار خزر را با فاصل­ای اندک از دشت های بزرگ کویری به یک جا داشت.

کشوری که در آن می­توان یک فصل اختلاف دما، یعنی دمای منهای 35 درجه تا دمای مثبت 45 درجه را یک جا و در یک زمان تجربه کرد.

کشوری که خود در چهار راه مهاجرتی در آسیا و بین شرق و غرب واقع گردیده است.

کشوری که کرانه کامل خلیج فارس را به طول بیش از 1600 کیلومتر و شمال را به طول بیش از 800 کیلومتر در اختیار دارد.

کشوری که 10 پارک ملی، 15 اثر ملی، 26 پناهگاه زنده حیات وحش، 47 منطقه حفاظت شده، بیش از 7000 گونه گیاهی با اقلیت 20% بومی آن، در حدود 325 گونه آبزی را در جنوب و 93% ذخیره ماهیان خاویاری جهان را در شمال، بیش از 148 گونه جانوری شاخه پستانداران را با اقلیت بومی 15 درصدی، بیش از 502 گونه پرندگان شناخته شده با اقلیتی کمی بیش از 20% بومی و 164 گونه خزنده با حداقل26 گونه بومی انحصاری را در اختیار دارد.

کشوری که از لحاظ تنوع ژنتیکی آن را محل انتشار طبیعی بسیاری از مهمترین گیاهان زراعی ، محصولات باغی و دام های اهلی و خویشاوندان آن دانسته­اند، به طوری که غرب ایران به عنوان یکی از مراکز تنوع ژنتیکی گیاهی دنیا معرفی و شناسایی شده است.

کشوری که وسعت پارک های ملی­اش به نزدیک یک میلیون و 700 هزار هکتار می­رسد، آثار طبیعی­اش 17 هزار هکتار و پناهگاههای حیات وحش­اش سه میلیون و 500 هزار هکتار وسعت دارد.

 کشوری که ظرفیت­های بی­نهایت و جاذبه­های طبیعی و هر آنچه در مفهوم اکوتوریسم می­گنجد را یک جا دارد.

اما:

با وجود همه اینها، در ایران جایگاه و متولی مشخصی برای اکوتوریسم وجود ندارد، ضمن این که با کمال تاسف، ایران حتی در هیچ جامعه بین المللی مرتبط با اکوتوریسم سهمی ندارد.

جامعه بین المللی اکوتوریسم (TIES) قدیمی­ترین و بزرگترین جامعه جهانی اکوتوریسم است که در سال 1990 تاسیس شده و بیش از 70 کشور در این جامعه عضو هستند در حالی که کشورهایی مثل مکزیک، سوئد، نپال، اندونزی، پاکستان، سریلانکا، گواتمالا و تانزانیا در (TIES)  عضو هستند نامی از ایران در این جامعه دیده نمی­شود.

گروه نسیم طبیعت ایران امید دارد با ارائه این مطلب و سلسله مطالب بعدی تحت عنوان «اکوتوریسم و سفر مسئولانه» در جهت فرهنگ سازی اکوتوریسم در ایران و خصوصاً در میان طبیعت گردان عزیز، گام موثری بردارد.

 

منبع: هفته نامه آساره ( هفته نامه تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری) با کمی تلخیص و تصرف

 

 


 
جشن طبیعت مبارک
ساعت ٢:٢٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: سیزده بدر ،فهرست کامل برنامه های گروه

سیزدهم فروردین ماه روز طبیعت برهمه ی طبیعت دوستان و دوست داران طبیعت ایران مبارک باد.

تابستان 88

برای اطلاع از فهرست کامل برنامه های گروه در شش ماهه اول سال ٨٩ اینجـــــــــــــا را کلیک کنید.


 
گزارش تصویری از برنامه یخ مراد
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: گزارش تصویری از غار یخ مراد ،غار یخ مراد ،تصاویری از یخ مراد ،تور یکروزه غار یخ مراد

1- صبح سیزدهم اسفند 88 - مقصد: غار یخ مراد. جاده چالوس. حوالی گچسر

صبحانه را در رستوران و به صورت منوی انتخابی صرف کردیم.

مسیر غار یخ مراد - روستای کهنه ده، منظره زمستانی زیبایی خلق شده بود، برف آرام آرام می بارید...

یه تیوپ بزرگ هم برده بودیم تا اگه امکانش بود تیوپ سواری هم داشته باشیم.

نسیم طبیعت ایران

2- حرکت گروه به سمت دهانه غار. ارتفاع برف در بالای ارتفاع خیلی بیشتر بود...

نسیم طبیعت ایران

3- پله های منتهی به دهانه غار. برف همچنان می بارید، پله ها حسابی لیز شده بودند... هیجان ورود به زیباترین غار یخی ایران وصف ناشدنی بود.

نسیم طبیعت ایران

نسیم طبیعت ایران

4- قندیل های یخی داخل غار. اعجاز زیبای طبیعت در یخ مراد، استالاکتیت ها و استالاگمیت های یخی با فرم های دیدنی، برخی شبیه به گرز و برخی کروی و استوانه ای. متاسفانه برخی از قندیلها نیز توسط بازدیدکننده ها شکسته شده و در مسیر حرکت دیده می شدند. قندیلهایی که تنها دو تا سه ماه در سال وجود دارند و تا زمستان سال آینده تشکیل نخواهند شد...

نسیم طبیعت ایران

نسیم طبیعت ایران

5- بازار عکس های یادگاری با قندیل های زبیای یخی داغ داغ بود. همه از دیدن این همه زیبایی ذوق زده شده بودیم...

نسیم طبیعت ایران

نسیم طبیعت ایران

6- بعد از خروج از غار، سرسره روی برف و تیوپ سواری روی شیب تند مسیر، لذت برنامه را دوچندان کرد...

نسیم طبیعت ایران

7- بعد از صرف ناهار در رستورانی در جاده چالوس و استراحتی کوتاه.

برنامه بعداز ظهر بازدید از یکی از جاذبه های طبیعی جاده چالوس به انتخاب همراهان بود که اکثراً به آبشار آدران رای دادند. این هم رودخانه زیبای مسیر آبشار...

نسیم طبیعت ایران 

8- و بالاخره آبشار زیبای آدران. و صرف عصرانه در کنار آبشار. و برگی دیگر از خاطرات زیبای ماندگار گروه... و پایانی بر سی امین برنامه گروه...

نسیم طبیعت ایران

و... به امید دیدار...