نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

خرید لوازم طبیعت گردی
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: خرید لوازم طبیعت گردی

گروه طبیعت گردی «نسیم طبیعت ایران» به درخواست برخی از اعضای گروه برای تهیه و خرید برخی لوازم ضروری و مورد نیاز  برنامه های طبیعت گردی به صورت کلّی، اقدام به تهیه اقلام متنوعی از این موارد در قالب یک پکیچ نموده است، که در انتخاب اقلام به کیفیت بالا و قیمت مناسب آن نیز توجه شده است. (هرچند همه ی اقلام مورد نظر را میتوان با کیفیت بالاتر و حتی تا ده ها برابر قیمت قید شده در لیست زیر نیز تهیه نمود که در آن صورت تهیه و انتخاب آن در بازار، به عهده خود دوستان خواهد بود.

درخواست شما برای خرید اقلام لیست شده در زیر هم به صورت پکیچ کامل و هم به صورت انتخابی خواهد بود که در صورت انتخاب تکی 5 درصد به مبلغ آن اضافه خواهد شد.

·       لیست کامل اقلام موجود در پکیچ:

ش

نام جنس

  مشخصات

  قیمت

1

کیسه خواب

کوه گشت (ایرانی)، الیاف، 5- درجه

45000 ت

2

باتوم (عصا)

چینی معمولی با چراغ LED

7000 ت

3

بالش بادی

intex     cm43*28*9

2500 ت

4

چراغ خوراکپزی

Kovea  کُره

25000 ت

5

کپسول چراغ

Kovea  کُره (با قابلیت شارژ مجدد)

7000 ت

6

کتری 1 لیتری

 Trangia سوئد (آلومینیمی)

15000 ت

7

روشنایی LED

سقفی و آهنربایی (برای فضایی 10 متری)

4000 ت

8

هد لایت

 HEADLAMPچراغ قوه پیشانی چینی معمولی

5000 ت

9

فلاسک

HAERS چین ( 10 ساعت سرد و گرم)

11000 ت

10

قاشق چنگال چاقو

استیل دسته تاشو با کاور کمری

3500 ت

ضمناٌ چادر چهار نفره فایبرگلاس   T2تک پوش در چهار رنگ و به ابعاد استاندارد 180 * 210 * 240 سانتی متر همراه با ضمانت نامه دو ساله به مبلغ 45000 تومان قابل تهیه است.

·       جمع اقلام: 125000 تومان     + چادر= 170000 تومان

از دوستان عزیز تقاضا می شود تا قبل از برنامه ی آینده نسبت به ارسال لیست درخواستی خود اقدام و جمع هزینه را به حساب مدیر گروه واریز نمایند تا در اسرع وقت نسبت به تهیه و تحویل آن اقدام گردد.

                                                              با تشکر نسیم طبیعت ایران

 


 
دو روز آخر
ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: زندگی

تنها دو روز مانده به پایان عمرش تازه فهمید که هیچ زندگی نکرده است، تقویمش پر شده بود و تنها دو روز، تنها دو روز خط نخورده باقی بود.

پریشان شد و آشفته و عصبانی نزد خدا رفت تا روزهای بیشتری از خدا بگیرد، داد زد و بد و بیراه گفت، خدا سکوت کرد، جیغ زد و جار و جنجال راه انداخت، خدا سکوت کرد، آسمان و زمین را به هم ریخت، خدا سکوت کرد.

به پر و پای فرشته ‌و انسان پیچید، خدا سکوت کرد، کفر گفت و سجاده دور انداخت، خدا سکوت کرد، دلش گرفت و گریست و به سجده افتاد، خدا سکوتش را شکست و گفت: "عزیزم، اما یک روز دیگر هم رفت، تمام روز را به بد و بیراه و جار و جنجال از دست دادی، تنها یک روز دیگر باقی است، بیا و لااقل این یک روز را زندگی کن."

لا به لای هق هقش گفت: "اما با یک روز.... با یک روز چه کار می توان کرد؟ ..."

خدا گفت: "آن کس که لذت یک روز زیستن را تجربه کند، گویی هزار سال زیسته است و آنکه امروزش را در نمی‌یابد هزار سال هم به کارش نمی‌آید"، آنگاه سهم یک روز زندگی را در دستانش ریخت و گفت: "حالا برو و یک روز زندگی کن."

او مات و مبهوت به زندگی نگاه کرد که در گودی دستانش می‌درخشید، اما می‌ترسید حرکت کند، می‌ترسید راه برود، می‌ترسید زندگی از لا به لای انگشتانش بریزد، قدری ایستاد، بعد با خودش گفت: "وقتی فردایی ندارم، نگه داشتن این زندگی چه فایده‌ای دارد؟ بگذارد این مشت زندگی را مصرف کنم."

آن وقت شروع به دویدن کرد، زندگی را به سر و رویش پاشید، زندگی را نوشید و زندگی را بویید، چنان به وجد آمد که دید می‌تواند تا ته دنیا بدود، می تواند بال بزند، می‌تواند پا روی خورشید بگذارد، می تواند ....

او در آن یک روز آسمانخراشی بنا نکرد، زمینی را مالک نشد، مقامی را به دست نیاورد، اما ....

اما در همان یک روز دست بر پوست درختی کشید، روی چمن خوابید، کفش دوزدکی را تماشا کرد، سرش را بالا گرفت و ابرها را دید و به آنهایی که او را نمی‌شناختند، سلام کرد و برای آنها که دوستش نداشتند از ته دل دعا کرد، او در همان یک روز آشتی کرد و خندید و سبک شد، لذت برد و سرشار شد و بخشید، عاشق شد و عبور کرد و تمام شد.

او در همان یک روز زندگی کرد.

فردای آن روز فرشته‌ها در تقویم خدا نوشتند: "امروز او درگذشت، کسی که هزار سال زیست!"

زندگی انسان دارای طول، عرض و ارتفاع است؛ اغلب ما تنها به طول آن می اندیشیم، اما آنچه که بیشتر اهمیت دارد، عرض یا چگونگی آن است..

امروز را از دست ندهید، آیا ضمانتی برای طلوع خورشید فردا وجود دارد!؟

 


 
سفرنامه ای برای خودمان
ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ مهر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سفرنامه

گروه «نسیم طبیعت ایران» به بهترین سفرنامه ی «پیاده روی در جنگل های کجور تا نور» یک تور یکروزه رایگان، هدیه می دهد.

همچنین سفرنامه ی برتر روی وبلاگ به نمایش گذاشته خواهد شد.

در صورت عدم استقبال، هدیه به تنها سفرنامه ارسالی تعلق خواهد گرفت.

                                                                      «نسیم طبیعت ایران»


 
برنامه هفته آینده
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: کجور تا نور

پیاده روی در جنگل­های کجور تا نور

مدت: دو و نیم روزه

زمان: سه شنبه 21/7/88 از ساعت 13 عصر تا پنج­شنبه 23/7 ساعت 23 شب (دوستانی که با حرکت راس ساعت ٢٣ سه شنبه از تهران و بدون شب مانی در جنگل موافق هستند نظر خود را ارسال نمایند)

فاصله تا تهران: 200 کیلومتر ( زمان رسیدن: 4 ساعت)

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

سطح برنامه: نیمه سنگین (حدود 10 ساعت پیاده روی در مسیر جنگلی و بدون شیب، بدون احساس خستگی مفرط)

ظرفیت برنامه: 28 نفر (الویت ثبت نام تا 5 روز قبل از اجرا مخصوص اعضای گروه می باشد).

پذیرایی: همه وعده­ها به استثنای شام هنگام بازگشت

هزینه: 55000 تومان (کسانی که تا پنجشنبه 16 مهر، مبلغ را به حساب واریز ننمایند و یا تمایل به پرداخت نقدی هزینه داشته باشند باید 60500 تومان پرداخت نمایند.)

توضیحات سفر:

روز اول: حرکت از تهران به کجور، توقف در طبیعت مسیر و خرید کمبود لوازم، برقراری کمپ چادری در ابتدای جنگل (در صورت سرما یا بارانی بودن هوا در خانه روستایی)، صرف شام و استراحت.

روز دوم: صرف صبحانه در طبیعت و شروع پیاده روی در جنگل، رسیدن به محل اطراق ناهار در کنار برکه ی مصفای آب و استراحت، شروع حرکت مجدد و رسیدن به انتهای مسیرتا غروب، صرف عصرانه و حرکت با ماشین تا ویلای ساحلی نور، صرف شام و شب مانی در ویلا.

روز سوم: صرف صبحانه در کنار ساحل، استفاده از طبیعت ساحل دریا و مناظر اطراف – شنا در صورت مناسب بودن هوا- صرف ناهار و استراحت، حرکت به سمت تهران از مسیر چالوس

لوازم مورد نیاز: (شامل: کارت ملی – شناسنامه برای زوج ها - کوله چند روزه(حمل با ماشین) - کوله یک روزه(برای مسیر پیاده روی) – زیراندازسبک"حتما بیاورید" – چراغ قوه پیشانی یا دستی - بطری آب یک نفره – فلاسک چای یک نفره – لیوان، قاشق و بشقاب (غیر یکبار مصرف) – لباس گرم – بادگیر و لباس بارانی – لباس شنا - کفش کوه – دمپایی – کلاه گرم – کیسه خواب یا دو عدد پتو- بالش بادی یا بالش معمولی کوچک - لوازم بهداشتی و دارو – کلاه و عینک آفتابی)

نحوه ی ثبت نام: با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  و یا 0101154027000 یا کارت بانک 6037691090006826 به نام مدیر گروه و اعلام شماره فیش پرداختی صورت می گیرد. ( لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت باقیمانده برنامه با ما تماس بگیرید)

                                                                        به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
جشن مهرگان
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ مهر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: جشن مهرگان

جشن مهرگان چیست ؟!

این جشن که روز مهر از فصل مهر می باشد .( یعنی دهم مهرماه) بعد از نوروز رده دوم را از نظر اهمیت جشنها دارا بوده است. از آنجا که نوروز آغاز سال جدید و تابستان می باشد، مهرگان هم آغاز فصل سرما و زمستان است.  فلسفه این جشن مهم ایرانی به دوران ضحاک تازی باز میگردد . ضحاک و اقوام او مدتهای مدیدی بر ایران حکومت میکردند و عده کثیری از جوانان ایران زمین را به قتل رسانده بودند و مردم از ظلم و جنایات آنان به تنگ آمده بودند . در آن زمان کاوه آهنگر از میان مردم بر خواسته و با برافراشتن چرم آهنگری خود که بعدها درفش کاویانی نام گرفت رهبری براندازی ضحاک تازی را بر عهده میگیرد و او را با یاری مردم در کوه دماوند زندانی میکنند و به ظلم او پایان میدهند . به گفته های زیادی در تاریخ پرچم ایران نیز پس از کاوه آهنگر پدید آمد و درفش کاویانی به پرچم ملی ایرانیان مبدل گردید . سپس با آرا و پشتوانه مردم و کاوه آهنگر فریدون را بر تخت شاهی ایران نشانند و ایرانیان زندگی را با آرامش سپری نمودند . گفته شده است که تاجگذاری اردشیر بابکان موئسس شاهنشاهی ساسانیان مقارن بوده است با جشن مهرگان . زیرا هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان این جشن را از بزرگترین جشنهای ملی میدانستند . بعد ها آغاز فصل مهر و آغاز مدارس را به احترام جشن مهرگان شروع نمودند و آنرا جشن فرهنگی مهرگان نامیدند .

ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه درباره جشن مهرگان می نویسد : در روز مهرگان فرشتگان به یاری کاوه آهنگر شتافتند و فریدون را بر تخت شاهی قرار دادند . سپس ضحاک را در کوههای دماوند زندانی نمودند و مردمام ایران را از گزند او آزاد ساختند .

در ایران باستان ، جشن مهرگان پس از نوروز دارای اهمیت ویژه‌ای بود . دلیل آن این است که هر دو آغاز فصل‌های سال را نوید می‌دادند . نوروز آغاز تابستان و مهرگان آغاز زمستان را به هر ماه می‌آوردند زیرا در آن زمان سال به دو فصل تقسیم شده بود . فصل اول ، تابستان بود که از جشن نوروز شروع می‌شد و هفت ماه ادامه داشت . جشن مهرگان که از روز مهر شروع می‌شد تا شش روز پس از آن ادامه می‌یافت و جشن شادی بر پا می‌شد . انگیزه‌ای که به پیدایش جشن مهرگان در تاریخ ایران نسبت می‌دهند پیروزی ایرانیان بر ضحاک ستمگر ، به رهبری کاوه آهنگر است که او را در بند آوردند و فریدون را به عنوان رهبر خود برگزیدند . این جشن در روز 10 مهر ، روزی که نام روز و ماه یکی بود جشن گرفته می‌شد و مانند نوروز سه جنبه نجومی ( طبیعی ) ، تاریخی و دینی داشت . از نظر نجومی ، مهرگان چند روز پس از اعتدال پاییزی جشن گرفته می‌شد . ( اعتدال پاییزی اول مهر صورت می‌گیرد ) . و جشن برداشت محصولات کشاورزی است . از نظر تاریخی ، در این روز نیروی داد و راستی به سرکردگی کاوه آهنگر بر ارتش دروغ و ستمگری آژی دهاک ( ضحاک) پیروز شد و فریدون به شاهی رسید . مبارزه راستی و دروغ ، داد و ستم در ایران ریشه دینی دارد و همه جشن‌های ملی هم به گونه‌ای این مبارزه و پیروزی نهایی حق بر نا حق را نشان می‌دهد . ولی ، در تاریخ مهرگان این جنبه درخشندگی ویژه را دارد . از نظر دینی ، در فرهنگ ایرانی مهر یا میترا به معنای فروغ خورشید و مهر و دوستی است . همچنین مهر نگهبان پیمان و هشدار دهنده به پیمان شکنان است . هم اکنون زرتشتیان در روز مهر از ماه مهر به آتشکده و نیایشگاه می‌روند . با تهیه خوراک‌های سنتی از یکدیگر پذیرایی می‌کنند و با نیایش و برنامه‌های فرهنگی مانند سخنرانی‌های ملی و آیینی سرود ، شعر و دکلمه جشن مهرگان را با شادی بر پا می‌دارند .

 مهرگان بر همه ی ایرانیان مبارک باد.