نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

آداب طبیعت گردی
ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

طبیعت خانه خدا است...

طبیعت گردی و در طبیعت بودن، فرهنگ٫ آداب و را ه و رسمی بخصوص دارد. طبیعت خانه خدا ٫ دانشگاهی بزرگ ٫ درمانگاهی عظیم و مکانی مقدس است. فراموش نکنیم که زمانی که ما در طبیعت قدم می گزاریم فقط یک میهمان هستیم٫ صاحبان واقعی طبیعت گیاهان٫ درختان ‌و حیات وحش هستند. با تخریب درختان و اجزای دیگر طبیعت ٫ و یا با بلند صحبت کردن و ایجاد سر و صدا ٫ صاحبان واقعی طبیعت را آزار ندهیم و شانس دیدن صاحبخانه و تجربه زیبایهای کم نظیر طبیعت را از خود دور نکنیم. حفاظت از منابع طبیعی از جمله حفاظت از گیاهان ٫ درختان ٫ خاک ٫ مراتع ٫هوا٫ کوهها ٫آبها و رودخانه ها ٫ حشرات و پرندگان ٫ خزندگان و پستانداران ٫مناظر طبیعی و .....یک وظیفه عمومی و ملی است.

پس لطفا برای حفظ  زیباییهای طبیعت:

 •  از لگدمال کردن گیاهان و از شکستن شاخه های درختان ٫ نهالان و بوته های وحشی خودداری فرمائید.
 • زباله ها ی خود را جمع آوری و همراه خود به داخل شهر بیاورید و از رها نمودن آنها و یا از چال کردن و مخفی نمودن زباله ها٫ در پشت سنگ ها جدأ خودداری نمائید. 
 • از آلوده نمودن آب بخصوص در سرچشمه ها و امتداد رودخانه ها جدأ خودداری نمائید.  
 • از راه های مالرو و مشخص شده استفاده نمائید و از میان بر زدن و راه های بیراهه خودداری فرمائید.
 • گیاهان و گلهای وحشی را نچینید و آنها را از ریشه در نیاورید٫ در صورتی که اهل سلیقه هستید با عکاسی از گیاهان، زیبایی آنها را به همراه خود به خانه ببرید.
 • از درست نمودن سنگچین و یا گسترش سنگچین های موجود به عنوان نشانه یا علامت خودداری نمائید.
 • از نوشتن نام خود و یا گروه کوهنوردی بوسیله رنگ و سایر ابزار بر روی دیوار پناهگاهها٫ جانپناه ها و یا درختان و صخره ها در مسیر کوهنوردی یا روی قلل خودداری کنید.
 • به هنگام صعود از مسیرهای مشخص از دستکاری علائم راهنمای قلل یا مسیر کوهنوردی و خدشه دار کردن آنها جدأ خودداری فرمائید.
 • با احتیاط کامل در کوه٫ جنگل و مراتع از آتش استفاده نموده و با اطمینان کامل از خاموشی آتش محل را ترک نمائید.
 • از ایجاد صدای بلند و غیر ضروری که سبب وحشت حیوانات و پرندگان می شود و آرامش دیگران و طبیعت را برهم می زند جدأ خودداری نمائید.
 • طبیعت گردها از سکوت و خلوت محیط اطرافشان لذت می برند. این لذت می تواند به وسیله آلودگی صوتی نظیر داد زدن ٫ آواز خواندن یا صحبت بلند بر هم زده شود. به خاطر احترام به دیگر طبیعت گردها و حیات وحش منطقه از ایجاد سرو صداهای بلند اجتناب کنید . با آرام ماندن می توان شانس دیدن حیوانات را افزایش داد و از صداهای آرام بخش طبیعت مثل صدای باد و آب و آواز پرندگان لذت برد.
 • در طبیعت - مخصوصأ در کوهستان - از کندن ٫ سوزاندن و لگد کردن گیاهان باید جدأ خودداری نمود. این پوشش گیاهی بسیار محدود و ظاهر أ بدون اهمیت در ارتفاع ۲۷۰۰ متری محلی برای زندگی و تخم گذاری چند گونه پرنده ٫ چند نوع پروانه و سوسک و انواع دیگر حشرات و خزندگان می باشد .حتی شغال موجود در منطقه در مواردی از پرندگان و تخم آنها که در این منطقه لانه سازی دارند تغذیه می کنند .هر کدام از این حیوانات جایگاه و نقش ویژه ای در چرخه حیات و ایجاد تعادل در طبیعت دارند و تمامی آنها به این پوشش گیاهی محدود و ظاهر أ بدون اهمیت وابستگی مستقیم دارند.
  (برگرفته از گاهنامه طبیعت)

                                                                      نسیم طبیعت ایران

 


 
تنگه واشی و آبشار ساواشی
ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: تنگه واشی ،آبشار ساواشی

برنامه این هفته

محل: تنگه واشی و آبشار ساواشی

مدت: یک روزه

زمان: جمعه ٢٠/۶/٨٨ از ساعت ۶ صبح تا ٢١ شب

جذابیت ها: عبور از تنگه های دوگانه ی آب، نقش برجسته قاجاری، شکارگاه شاهان قاجار، آبشار کوتاه ولی زیبای ساواشی

فاصله تا تهران: ١٢٠ کیلومتر ( زمان رسیدن: ٢.۵ ساعت)

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

سطح برنامه: سبک (با ٢.٣٠ ساعت پیاده روی در مسیر بدون شیب و بدون احساس خستگی)

ظرفیت برنامه: ١۵ نفر (با توجه به قرار گرفتن درماه رمضان، برنامه در صورت رسیدن تعداد افراد به حد نصاب اجرا خواهد شد)

پذیرایی: صبحانه کامل – بین روز و عصرانه

هزینه: ١٨٠٠٠تومان (تا دوشنبه ١۶ شهریور، پرداخت های نقدی و پرداختهای بعد از دوشنبه 19000 تومان)

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: (شامل: کارت شناسایی – کوله یک روزه – زیرانداز"حتما بیاورید" – بطری آب یک نفره – فلاسک چای یک نفره – لیوان و قاشق – تنقلات – لوازم بهداشتی – کلاه و عینک آفتابی)

لوازم مورد نیازخاص برای این برنامه: (یک وعده ناهار سبک قابل حمل در کوله -  کفش کوه و یا کفش مناسب برای عبور از داخل آب به مدت 20 دقیقه – لباس اضافه، یا لباس مخصوص برای عبور از داخل آب)

نحوه ی ثبت نام: با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  و یا 0101154027000 یا کارت بانک 6037691090006826 به نام مدیر گروه و اعلام شماره فیش پرداختی صورت می گیرد. (لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت باقیمانده برنامه با ما تماس بگیرید)

                                                                     

                             به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
تغییر در برنامه ی اعلام شده
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

با سلام و عرض پوزش از همراهان گروه «نسیم طبیعت ایران»

برنامه اعلام شده در خصوص سفر دو روزه به جنگل ابر به دلیل تقارن ١٩ و ٢٠ شهریور با شب ٢١ ماه رمضان که ضمن مناسبت شهادت حضرت علی علیه السلام، یکی از شبهای سه گانه ی قدر (شب نزول قرآن) می باشد، همچنین به دلیل مخالفت برخی از دوستان با اجرای برنامه ی جنگل ابر در ماه رمضان، به آینده ی نزدیک موکول می شود.

لازم به ذکر است برنامه ی جایگزین که یک روزه می باشد و در روز جمعه ٢٠ یا ٢٧ شهریور برگزار خواهد شد متعاقباً به اطلاع می رسد.

                                                                 با تشکر


 
گزارش اولین برنامه ی اختصاصی اعضا
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: هفت چشمه ،آبشار ،موسیقی

گزارش برگزاری  برنامه­ی اختصاصی اعضای گروه

 

 

این برنامه با حضور ٢٠ نفر از اعضا و ١۴ نفر از میهمانان غیر عضو، از ساعت ٧ صبح تا ٨ بعدازظهر در طبیعت هفت چشمه در جاده­ی چالوس برگزار شد.

 

 

در این برنامه که جناب آقای دکتر محمدرضا ریاضی، سرکار خانم دکتر شیشه­گر، جناب آقای دکتر رامین آسایی، سرکار خانم دکتر ناهید حجازی، جناب آقای مهندس مهدی زاده، جناب آقای مهندس خوش طینت، جناب آقای امید لطفی از اساتید دانشگاه، همچنین تعدادی از هنرمندان گرافیست، تصویرگر، نقاش، نوازنده و خواننده، و تعدادی از طبیعت­گردان و کوهنوردان حضور داشتند ضمن استفاده از طبیعت زیبا و بکر هفت چشمه و پیاده­روی کوتاه تا آبشارهای زیبای مسیر و صخره­های عظیم و منحصر به فرد آبشار، سپس برقراری کمپی خودمانی در میان سایه­ی درختانی بلند با منظره­ای از آب روان و کوهی سترگ، ساعتی را با نوای گرم و موسیقی دلنواز دوستان مهربان گروه، آقایان امید خانی، میثم کمالی، محسن ابرقویی و محمد مهدی زاده به تماشای آب زلال رودخانه و طبیعت سبز اطراف نشستیم. آنجا همچنین مجالی شد برای گفتگوهای دوستانه­ای که مدتها انتظارش را می­کشیدیم و هیچگاه چنین فرصت مغتنمی به دست نمی­آمد، از همه جا گفتیم و شنیدیم و همه از کنارهم بودن، حظ وافر بردیم.

 

 

 

 

 

 

 

در این برنامه از کلیه­ی اعضای محترم گروه که با حضور مهربان خود، همواره موجب رشد و ارتقاء گروه در همه­ی زمینه­ها می شوند تقدیر به عمل آمد، همچنین ضمن تقدیر از ٩ نفر از خانم­ها و آقایان که با شرکت در بیش از ٩ برنامه از ٢٠ برنامه­ی اجرا شده توسط گروه، از اعضای فعال گروه به حساب می­آیند، هدایایی به رسم ارزش گذاری معنوی به ایشان تقدیم شد. همچنین با تقدیم  هدیه به دو تن از برجستگان گروه، سرکار خانم­ها، محمدی با عنوان «همراه دائمی گروه» و علیزاده با عنوان «بیشترین همراهی پیوسته با گروه»، از این دو نفر نیز تقدیر به عمل آمد.

گروه نسیم طبیعت ایران از همه­ی دوستانی که در این برنامه شرکت داشتند، همچنین مهربانانی که در یاری رساندن به مسئولین گروه از هیچ کمکی دریغ نورزیدند به خصوص استاد ارجمند جناب آقای دکتر ریاضی، جناب آقای مهندس خوش طینت، جناب آقای دکتر رامین آسایی، جناب آقای مهندس طاهرپور، جناب آقای مهدی مسعودی، جناب آقای رضا علیخانی، جناب آقای علی کیارش، جناب آقای جلال پیروزیان، سرکار خانم آزاده و سرکار خانم علیزاده  همینطور دوستان عزیزی که در ایجاد جوّی صمیمی و شاد، همراه با نواختن موسیقی و خواندن قطعات زیبایی از اشعار ناب ایرانی زحمت بسیاری کشیدند تشکر و قدردانی می­نماید.

 

 

در پایان شایسته است از حسن نظر و همّت خالصانه­ی سرکار خانم مهدی زاده که در تدارک این برنامه، تلاش بسیار نمودند همچنین از سرکار خانم محمدی که صادقانه با گروه همراهی نمودند قدردانی نمائیم.

                                                             نسیم طبیعت ایران

 

 • برخی ازدست نوشته­های دوستان در پایان برنامه، در مورد طبیعت زیبای هفت چشمه:

§       این طبیعت زیبا همچون قاب عکس هدیه­ای از طرف خداوند به رهگذران بود.

§       درختان سربه فلک کشیده و جویبارهای زیبا، چشم هر بیننده­ای را نوازش می­کرد.

§    با دیدن مناظر این طبیعت زیبا، بیش از پیش به سفر و طبیعت­گردی علاقمند شدم، خصوصاً مناظر رودخانه، برکه­های آب و درختان جنگلی در این منطقه بسیار بی­نظیر بود.

§       امروز برای اولین بار از داخل یک رستوران به بهشت وارد شدم.

§    منطقه­ای بسیار زیبا با گروهی بسیار دوست داشتنی و مدیریتی بسیار مهربان و مسئول، خاطراتی زیبا را برایم رقم زد. ممنون

§       زندگی، آبتنی در حوضچه­ی اکنون است.

§       طبیعتی بسیار سرسبز و باصفا همراه با آب زلالی که چشمها را نورانی می­کرد.

§    زیبائیهای طبیعی اطراف جاده­ی چالوس، وصف ناشدنی هستند. آبشارهای زیبا در بستر سبز و چمن، همچنین آب زلال رودخانه­های مسیر هفت چشمه برای همیشه در خاطر می­مانند.

§    زیبائی­ها در چندجمله نمی­گنجند، حیف از این طبیعت زیبا که قدرش را نمی­دانیم. متاسفانه عدم حفظ محیط زیست توسط مردم در این منطقه چشمگیر بود.

§    تنوع مسیر راه، حضور آب و درخت، صخره­های سرکش، درختان سایه­دار، جویبارهای متوالی، صدای گفتگوی آب و سنگ، بلبلان آوازه­خوان و جذابیت­های بودن در کنارهم.

§       زندگی زیبا و طبیعت دوست داشتنی است.

با تشکر از سرکار خانم روشنک آزاده به خاطر ارسال تصاویر فوق.

                                  با تشکر از همه ی طبیعت دوستان


 
کلبه ای از جنس بهشت
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: خانه ی گلی ،بوم گردی ،شهسوار ،جل چلاسر

خبرگزاری میر اث فرهنگی_ گردشگری_ کمی در شهسوار گشتم تا توانستم به جل چلاسر برسم. همه جا سبز، همه جا شالیزار همه جای بوی خوش برنج و چای.

کلبه‌ای قهوه‌ای رنگ در میان آن همه سبز؛ خانه‌ای کاهگلی که تنها صدای صمیمیت و عشق از آن شنیده می‌شد.

 خانه کاهگلی یا به قول فرزین ملکی، "خونه گلی" مرکز توریستی است که در میان باغات و شالیزارهای جلاسر شهسوار قرار دارد و همیشه مسافران را از دور دست‌ها به خود جلب می کند.

فرزین ملکی، مدیر این مرکز گردشگری که تحصیل‌کرده کشور انگلستان است با زبان گیلکی مردم چلاسر به توریست‌ها و بازدیدکنندگان خیر مقدم می گوید. در اولین نگاه او را با کشاورز سنتی منطقه اشتباه خواهید گرفت؛ ساده و بی آلایش.

وی که با همسر ونزوئلایی و فرزندش شمس در این خانه اجدادی زندگی می‌کند، خانه و منطقه جل چلاسر را بخشی از وجود خویش می‌داند. او که بیشتر زندگیش را در سفر گذرانده است در بهار و تابستان به زادگاهش بازگشته و به پذیرایی از میهمانان خود می پردازد.

ملکی دلیل انتخاب نام خانه را پسرش خواند و گفت:« از زمانی که این خانه را ساختیم، پسرم شمس هر جای دنیا که بودیم می‌گفت کی میریم خونه گلی؟ همین باعث شد اسم اینجا بشه "خونه گلی".»

 

 

فرزین ملکی می‌گوید:« از اوان کودکی در فکر زندگی سنتی بودم و همیشه از بزرگترها می‌پرسیدم مردم در گذشته چگونه زندگی می کردند و چه جوری بودند. هرچه بزرگتر شدم بیشتر به این فکر بودم که کاش می توانستم مثل آدمهای قدیمی باشم، مهربان و خوب، فعال و سالم زندگی کنم.»

وی معتقد است که قرن 21 عصر دانایی بوده و زمان سنت گریزی از انبوه سازی قرن 20 فرارسیده است. بسیاری از مردم دوست دارند طبیعی زندگی کنند، طبیعی بخورند و همیشه به دنبال فرصت می گردند تا حتی برای چند روز طبیعی باشند.

در جایی زندگی کنند که مردمانش هزاران سال به همان صورت زندگی کردند و چیزی بخورند که مردم ده‌ها قرن آن‌گونه می‌خوردند؛ جایی قدم بزنند که معبر جنگلی چند هزار ساله است.

او می گوید:« مردم امروزه می دانند که ممکن نیست در شهرها و در زندگی مدرن از دست مواد نگه دارنده سمی و گاز های مضر و هوای آلوده رهایی یابند، ولی دوست دارند و می‌خواهند چند روز تجربه کنند که گذشتگان چگونه بودند و چگونه زیستند.

لبنیات محلی را که رنگ هیچ کارخانه و ماشینی  ندیده و در مقابل چشمانشان تولید شده را میل کنند و تشکر کنند از گاو  و گوسفند‌هایی که با چرا در جنگل و چراگاه‌های طبیعی، این برکات سالم را در اختیار ما قرار می دهند.»  

به دلیل فراوانی گل و گیاه انواع مربا‌جات از قبیل مربای بهار نارنج، تمشک، پرتقال، گل و بسیاری دیگر تولید می‌شود که در فروشگاه خانه گلی به فروش می‌رسد. همگی آنها خانگی است و توسط خانم های محلی با ترکیبات محلی تولید می‌شود. 

غذاهای محلی منحصر به فرد خانه گلی نیز تفاوتهای آشکاری با دیگر غذاهای شمالی دارد؛ غذاهایی مانند میرزا قاسمی، باقالا قاتق، ترشه تره، شیرین تره، پنیر برشته، خورشت فسنجان، خورشت آلو و انواع خورشت‌ها و غذاهای محلی پخته شده در ظروف سنتی و روی آتش هیزم که همراه با  محصولات کاملاً مخصوص وطبیعی چلاسر و جل در رستوران خونه گلی که توسط بانوان همسایه خونه گلی پخته می شوند.

یکی دیگر از کار‌های منحصر به فرد خونه گلی ترتیب آموزش اسکی روی آب است. ملکی از دوازده سالگی به ورزش اسکی روی آب پرداخته و هنگام تحصیل در اروپا از برترین‌های اسکی روی آب بوده است. 

در تابستان‌ها او گروه‌های توریستی ایرانی و خارجی را به کنار ساحل برده و امکانات تفریحی خوبی در اختیارشان قرارد می‌دهد. البته در قایق و کنار دریا از مهمانان و توریست‌ها با نوشابه‌های محلی گرمی مانند گل‌گاوزبان و نوشدنیهای سردی چون شربت نعناع و دوغ های محلی پذیرایی می‌کند. در آنجا امکان صید ماهی در دریا و رودخانه شیرود نیز برای علاقه‌مندان فراهم است. 

ملکی در باره خانه گلی می‌گوید:« در سال 81 اولین گام را برداشتم و شروع به ساختن خانه‌ای نمودم که سنت گذشتگان ما در گیلان و مازندران بود.

برای ساختن خانه گلی به مشکلات بسیاری برخوردم. از آن جمله استادکارانی که برای کار نیاز داشتم؛ آنها تعدادی آدم مسن بودند که آخرین دست‌رنج‌های خود را می‌ستودند و به آنچه که امروز با نام ویلا در همه جا می دیدند، می‌خندیدند.

جمع کردن این جمع کهنسال خوش دست کاری بس دشوار بود. مرحله بعد بدست آوردن مصالح ساختمانی بود که در روزگار سیمان و آهن، یافتن آنها نیز کاری بسیار دشوار بود.

شروع به گشتن کردم و از خانه های سنتی و گلی قدیمی چوبهای لازم را گرد آوری کردم و کمی هم از جنگلهای زیبا و سبز قرض گرفتم. چوبهای بلوط، گردو و توسکا که نقش‌های خود را در اسکلت و نمای ساختمان به همگان نشان می‌دهند.

ولی در هر صورت مجبور شدم مقداری هم نراد روسی بخرم که ای کاش می توانستم ایرانی آن را تهیه کنم. هر روز که استاد کاران مشغول کار بودند، خود نیز با لذت و عشقی فراوان به آنها کمک می کردم، چوب می بردیدم و کاه گل را با لگد‌های استوار می‌کوبیدم. کاه گل های خوشبو که به رنگدانه های چای و ساقه شالی برنج آغشته بودند بنایی را پوشش دادند که قرنها سرنوشت‌ها را در خود ساخته بودند.»

خانه گلی در باغ چای قدیمی است که از سال 1315 تفریحگاه خانواده ملکی بوده و از سال 82 به آن نهال‌های مرکبات اضافه شده است. این خانه بین دو روستای زیبای چلاسر و جل چلاسر از توابع دهستان سلیمان آباد تنکابن است که با چشم اندازی بی نظیر به جنگل‌های انبوه و دریای خزر در جبهه شمالی البرز مرکزی قرار دارد.

اقامت درخانه گلی با انواع برنامه های پیاده روی سبک، جنگل پیمایی تا قله نوردی سنگین، دوچرخه سواری، بازدید از جاذبه های توریستی از جمله کارگاه سفالگری سنتی، امکان یادگیری درست کردن و خریداری ظروف و تزیینات سفالی بومی، بازدید از چادرشب بافی سنتی و گفتگو با مردمان قدیمی که کلی خاطرات از گذشته های این دیار دارند، بازدید از آثارتاریخی و گبرستان چند هزار ساله، آبگرم سادات شهر و سخت سر، امکان بازدید از نبرد گاوهای محلی، بازدید از بازار ماهی فروشان و چوب زنی ماهی و برنامه های تفریحی دیگری همراه است.

 بوم گردی نوعی از گردشگری است که بر پایه توسعه، معرفی، حفظ و احیا جامعه بومی و محلی قرار دارد و این خانه گامی بسیار موثر در این عرصه برداشته است.

اشکان بروج

 


 
برنامه اختصاصی اعضا
ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

برنامه ی سالیانه مخصوص اعضای گروه نسیم طبیعت ایران، این هفته، جمعه ۶ شهریور ٨٨ در یکی از مناطق خوش آب و هوای اطراف جاده چالوس برگزار می گردد. این برنامه اختصاص به دوستانی دارد که بر اساس مقررات گروه، عضو گروه محسوب می شوند. لطفاً برای اطلاع از ریز برنامه و ثبت نام با مدیر گروه تماس بگیرید.


 
گزارشی کوچولو از برنامه ی تار و هویر
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ شهریور ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: دریاچه تار ،دماوند ،هویر ،عشایر عرب سرهنگی

با سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان طبیعت گردی که در برنامه ی یکروزه ی دریاچه تار و هویر شرکت داشتند گزارش کوتاهی از این برنامه را با هم مرور می کنیم.

جمعه ٣٠ مرداد ٨٨ ساعت 6 صبح به همراه ١٩ نفر از همراهان صمیمی و پرانرژی گروه، با یک دستگاه مینی بوس سیترا و از طریق جاده ی خاکی روستای چنار عربها و عبور از گردنه ی بلند زرین کوه عازم دریاچه ی تار شدیم.

ساعت ٨ صبح در شهر دماوند و در ویلای اختصاصی یکی از دوستان گروه (که در همین جا از زحمات ایشان نیز تشکر می کنیم و سلیقه ی خوبشان را در انتخاب محل و نوع فضاسازی و ویلاسازی می ستاییم) صبحانه را صرف کردیم. پس از آن و بعد از یک ساعت حرکت در گردنه های خاکی وارد دره ی تاررود شدیم و در همان ابتدای دره و در کنار رودخانه زیبای تاررود از ماشین پیاده شده و دمی را در کنار آب گوارا و زلال رودخانه استراحت کردیم. اتفاقا ماشین یخچال دار بستنی دایتی نیز در همانجا توقف کرد و ما که از حضور این ماشین در آن منطقه تعجب کرده بودیم بعد از صحبت با سرنشینان آن متو.جه شدیم که به دلیل کنجگاوی برای دیدن دریاچه ی تار وارد منطقه شده اند ولی در حقیقت مشغول کار و در حال پخش بستنی در سوپری های مسیر دماوند تا فیروزکوه می باشند. ما هم فرصت را غنیمت شمردیم و یک کارتن بستنی چوبی گرفتیم و بین بچه های گروه تقسیم کردیم.

سپس برای دیدار و آشنایی با عشایر ایل عرب سرهنگی که در منطقه ی تار سکونت دارند عازم محل استقرار عشایر شده و یک ساعتی را در کنار آنها گذراندیم. حاج احمد بزرگ خانواده هایی که در تار سکونت داشتند برای ما از کسانی که موجب تضعیف ایلات عشایری شده اند گفت و علی، داماد خانواده از کم شدن تعداد خانوارهای عشایری و تعداد دام ها و مشکلات دیگر. اما زندگی ساده و بی آلایش عشایر این منطقه همه را تحت تاثیر قرار داده بود. بچه ها با چادرها، گوسفندها، چشمه آب، پیرمردان و پیرزنان زنده دل ایل و با همه چیزهایی که هرگز در شهر ندیده بودند عکسهایی به یادگار گرفتند. ماهم تعدادی بستنی دایتی بین بچه های کوچولو و با مزه و در عین حال خجالتی آنها تقسیم کردیم و پس از خداحافظی با آن زنده دلان عزیر راهی دریاچه ی تار شدیم.

تار با همه ی صبوری، زیبایی و لطافتش و با آبی نیلگون زیبایش انتظار ما را می کشید. قرار شد به دلیل نبودن سایه در کنار دریاچه پس از گشتی در اطراف و شنا در دریاچه همچنین اجرای موسیقی توسط دو تن از همراهان گروه، برای اطراق ناهار به ییلاق هویر و کنار رودخانه ی خروشان دلی چایی برویم.

بچه ها همه در کنار ساحل آبی دریاچه نشستند و روزی به یاد ماندنی را همراه با اجرای قطعاتی زیبا که با دو ساز گیتار و توسط محسن ابرقویی عزیز و علیرضای رحمانی که برای اولین بار با گروه همراه شده بود نواخته می شد و خودشان نیز روی آن قطعات زیبا، نوایی گرم را به دل می نشاندند رقم زدند. گروه دیگری نیز که از بچه های فرهنگسرای بهمن بودند با ما همنشینی کردند و همگی با هم در دل طبیعت  و در پناه کوههای سترگ قره داغ، دوبرار و زرین کوه و در کنار آبی تار و نسیم خنکی که صورتهایمان را نوازش می داد حظ وافر بردیم و جای همه ی دوستان را خالی کردیم.

ییلاق هویر نیز در ساعتی بعد میزبان ما بود. منطقه ای زیبا و سرسبز، رودخانه ای خروشان و هوایی بس دلپذیر، ناهار را میهمان طبیعت بودیم. به کمک بچه ها خصوصا خانواده گرامی و مهربان آقای میرهادی که در آماده سازی مقدمات و طبخ جوجه کباب کمک فراوانی نمودند همچنین خانم جمارانی و مهدی زاده و دیگر دوستان غذا آماده شد، سفره ای پهن کردیم و همگی در فضایی زیبا و رویایی ناهار را صرف کرده و پس از ساعتی استراحت و صرف چای از طریق جاده ی آسفالته روستای هویر به سه راهی دلی چایی در جاده فیروزکوه عازم تهران شدیم.

در مسیر راه ضمن انجام بازی «کی کجا چرا» که همه را از خنده روده بر کرد و سپس صرف عصرانه در نزدیکی تهران، فرمهای نظرخواهی توسط همراهان تکمیل شد و کم کم به انتهای سفر نزدیک شدیم.

ساعت ١٠ شب تهران بودیم. جای همه ی دوستان خالی......... 

راستی زحمت عکسهارا خانم سمانه محسنی کشیده بودند که از ایشون هم صمیمانه تشکر می کنیم.

                                                                         نسیم طبیعت ایران