نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

توصیه های سنتی
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: طب سنتی ،سیب زمینی آتیشی ،چیپس ،پفک

چند تا مطلب خوب از انجمن طب سنتی ایران:  

1- قدیم ندیما دستشوئی ما ایرانی ها (اون موقع بهش میگفتند خلاء) یک گوشه در دورترین نقطه حیاط بود که بابابزرگ و مامان بزرگای ما وقتی میخواستند بروند داخل مستراح یک دستار به سرشون میبستند.

اون موقع دلیل این کار این بود که بخارات ناشی از ادرار(شامل اسید اوریک و فسفریک و..) روی پوست سر و موهای سر و بالطبع سلامتی تاثیر فزاینده ائی داشت و یکی از عوامل ریزش مو بود...در ضمن مثل الان اینطوری نبود که بروند مستراح و 6 ساعت بنشینند راجع به مسائل روزمره تفکر کنند.چون حتی در شریعت ما مسلمانها ذکر شده که ماندن زیاد در مستراح و حرف زدن در آن مکروه است.

الان مستراح ما ایرانی ها صااااف اومده وسط هال و اتاق پذیرائی و تازه بین سنگ توالت و محل شستن دست هیچ دری هم وجود نداره ..به دلیل مشکلات تغذیه ما ایرانی ها مجبوریم حداقل 10 دقیقه اونجا بساط پهن کنیم و خانم خونه هم یک حوله انداخته روی جا حوله ائی در دستشوئی و خبر نداره این حوله چه نقشی در جذب بخارات سمی ادرار و مدفوع دارد و آقای بیچاره هم بعد از وضو و شستن صورت اون حوله را میماله توی صورتش و فاتحه مع الصلوات. (یعنی آخر آلودگی)

خلاصه اینکه یکی از عوامل ریزش مو و بیماری های ما ایرانی ها همین بخارات ناشی از ادرار در توالت های ماست.

برای حل این موضوع: اول حوله را خارج از توالت و روی جای مخصوص قرار دهید. دوم: روی سنگ پا کمی سرکه ریخته و هفته ائی یک دفعه این سنگ پا را به مدت 4 ساعت در کنار سنگ توالت قرار بدهید.در ضمن قرار دادن سنگ نمک هم عامل جذب این بخارات سمی خواهد بود.

راستی حالا که صحبت از توالت شد بد نیست بدونید: قدیم ندیما وقتی توی جنگ کسی جراحت میدید و بدنش زخم برمیداشت فورا" روی زخم خود ادرار میکرد و یک موم عسل روی آن قرار میداد و با پارچه روی زخم را می بست.

دلیلش هم اینه که ادرار استرلیزه ترین و پاکیزه ترین محصول تولیدی از کلیه و بدن است و دلیل اینکه دین اسلام آن را نجس شمرده این است که تا در محیط آزاد و خارج از بدن قرار گیرد به علت این استرلیزه بودن فورا" باکتری و آلودگی محیط را به خود جذب میکند و نجس میشود.

بگذریم: بریم سراغ چیزای خوب تر:

2- شما وقتی سیب زمینی را بصورت پخته از آتیش بیرون می آورید ظرف یک ساعت در معده هضم خواهد شد. سیب زمینی آب پز ظرف 4 ساعت هضم میشود و سیب زمینی سرخ کرده ظرف 12 ساعت نصفش هضم و نصفش از طریق معده اخراج خواهد شد.

قابل توجه پدر مادرهایی که به بچه بیچاره چیپس میدهند و شب طفل بیچاره موقع خواب باید صد دفعه این پهلو و آن پهلو شود تا در آخر سم حاصل از این چیپس جذب بدنش شود.

3- حالا چرا میگیم پفک سمی است؟ جهت اطلاع کافی است پفک را با آب خیس کنید و با شصت دستتان آن را به سرامیک آشپزخانه بچسبانید. بعد از 8 ساعت عمرا" بتونید این پفک خشک شده  را از دیوار بکنید. باید کلی کاردک و چاقو بزنید تا کنده شود. حالا حساب کنید این پفک با بزاق چسبنده خیس میشود و وارد دیواره معده میشود....

4- یک روش هم برای کسانی که مدعی هستند سیستم گوارش و جذب آنها هیچ مشکلی ندارد:

یک حبه سیر را بطور کامل بدون جویدن و خورد شدن قورت داده اگر قبل از 24 ساعت از بدن خارج شد بدن سالم است زیرا در این مدت هیچ میکروبی در بدن نمی تواند رشد کند.و اگر طولانی تر شد دچار یبوست (محل رشد میکروب )بوده و بیمارید

5- اینهم یک نسخه سحر آمیز برای کسانی که از ضعف اعصاب و سوزش و تپش قلب رنج میبرند...تا یک موضوعی پیش میاد زود قاطی میکنند و عصبانی میشوند.

یک سیب خنک(یخچالی) را رنده کنید + داخل این پالودهء سیب یک قاشق چایخوری تخم بادرنجبویه(فرنجمشک) اضافه کنید + یک استکان عرق بهار نارنج + یک استکان عرق بیدمشک اضافه کنید.

یک قاشق قبل از خواب صبح یا ظهر و شب میل کنید.

این مجموعه سحرآمیز اعصاب را آرام میکند و قلب را از سوزش و تشنج باز میدارد و خواب آرامی در پی خواهد داشت.

 

 


 
برنامه تکمیلی دریاچه تار
ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: دریاچه تار ،ییلاق هویر

عنوان برنامه: دریاچه تار و ییلاق هویر ( یک روزه)

زمان: جمعه ٣٠/۵/٨٨ از ساعت ۵ صبح تا ٢١ عصر

محل: دریاچه تار و ییلاق هویر در ارتفاعات البرز - پیاده روی کوتاه و بدون احساس خستگی در اطراف دریاچه به صورت اختیاری - امکان خرید لبنیات طبیعی از عشایر منطقه و خرید عسل طبیعی تار از زنبورداران ییلاق هویر

فاصله تا تهران: ١٢٠ کیلومتر ( زمان رسیدن: ۵/٢ ساعت)

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

سطح برنامه: سبک

پذیرایی: کامل(صبحانه سلف سرویس در طبیعت - ناهار جوجه کباب در کنار دریاچه - عصرانه در ییلاق زیبای هویر)

ظرفیت: ١۶ نفر (لطفاً سریعتر اقدام بفرمایید چون به هیچ وجه به ظرفیت اضافه نخواهد شد)

وسیله: مینی بوس بنز یا ایویکو ( چون مسیر دارای ٣٠ کیلومتر گردنه های خاکی است امکان استفاده از ماشین مدرن مقدور نمی باشد.)

هزینه: ٢٠٠٠٠ تومان

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی – کوله یک روزه – زیرانداز(یکنفره) - بطری آب (یکنفره)– فلاسک چای (یکنفره) – لیوان، قاشق و بشقاب – لوازم بهداشتی – کلاه و عینک آفتابی

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه: کفش مناسب برای پیاده روی - در صورت تمایل برای شنا، لباس اضافی و حوله.

ثبت نام: حداکثر تا یکشنبه ٢۵ مرداد و فقط با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات ٠١٠١١۵۴٠٢٧٠٠٠ یا کارت بانک ۶٠٣٧۶٩١٠۴٠٩٣٧٨٣١ به نام مدیر گروه و اعلام شماره فیش پرداختی از طریق تلفن، صورت می گیرد.

از همه دوستان تقاضا می شود برای ایجاد نظم و قطعی شدن ثبت نام، هزینه را حتما به حساب واریز نمایند.

(لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت برنامه با ما تماس بگیرید)

 

 

                                      به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
دریاچه ی تار و ییلاق هویر
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

با سلام به دوستان خوبم در گروه نسیم طبیعت ایران

این هفته و هفته ی آینده به دلایلی از جمله سفر چند روزه ی خودم به مشهد مقدس، برنامه ای نخواهیم داشت. اما طی ماه رمضان در شهریور ماه حتما چند مورد از برنامه هایی که قول آنها را داده ایم اجرا می شوند.

امّا برای برنامه ی دریاچه های تار و هویر و ییلاق تار و عشایر ایل عرب سرهنگی، دو نظر مختلف وجود دارد.

  • اول اینکه این برنامه یک و نیم روزه یا دو روزه باشد و از 5 شنبه 29 مرداد تا جمعه 30 مرداد برگزار شود تا بتوانیم یک شبانه روز کامل را با عشایر منطقه ی تار زندگی کنیم و با نحوه ی زندگی و فعالیتهای 24 ساعته آنها آشنا شویم. روز دوم هم از دریاچه های بکر و زیبای تار و هویر و ییلاق سرسبز هویر بازدید کرده و عازم تهران شویم.

این برنامه احتمالاً باید با اتومبیلهای شخصی و یا مینی بوس بنز قدیمی اجرا شود چراکه حدود 30 کیلومتر گردنه های خاکی را با ماشین های مدرن نمیتوان طی کرد.

محل کمپ در این برنامه در کنار چادرهای عشایر ایل عرب سرهنگی خواهد بود. کلیه وعده های غذایی و پذیرایی بین روز به عهده گروه بوده و در صورت امکان از دست پخت خانم های عشایر برای ناهار و شام و از لبنیات تولید آنها برای صبحانه بهره خواهیم برد.

هزینه این برنامه بین 48 نا 53 هزار تومان خواهد بود.

  • امّا پیشنهاد دوم اجرای همین برنامه به صورت یک روزه در روز جمعه 30 مرداد از 30/4 صبح تا 10 شب و بدون اقامت در کنار عشایر است. در این برنامه ضمن عبور از کنار اطراق عشایر و گپی کوتاه با آنان در کنار دریاچه ی تار مستقر شده و ضمن استفاده از طبیعت و شنا، گشت پیاده ای در اطراف دریاچه همچنین پیاده روی کوتاهی تا دریاچه ی هویر خواهیم داشت. کلیه وعده های غذایی و پذیرایی بین روز به عهده ی گروه خواهد بود. صبحانه در بین راه در طبیعت، ناهار را در کنار دریاچه (ناهار گرم) و عصرانه را در ییلاق سرسبز هویر صرف خواهیم کرد.

هزینه این برنامه حدود 24 هزار تومان خواهد بود.

از دوستان گرامی و همراهان گروه انتظار داریم قبل از اینکه فرصت برنامه ریزی کوتاه شود و حداکثر تا 22 مرداد نظر قطعی خود در مورد 1 یا 2 روزه بودن برنامه را در لینک نظر شما و یا از طریق اس ام اس به اطلاع ما برسانند و در صورت قطعی بودن حضورشان در این برنامه، پیش ثبت نام خود را انجام دهند چرا که این برنامه حداکثر با حضور 18 نفر اجرا خواهد شد.


 
گزارش سفر طالقان
ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سفر طالقان ،روستا و آبشار کرکبود ،خانه آیت الله طالقانی ،دریاچه سد طالقان

گزارش کوتاه طبیعت گردی منطقه طالقان، کرکبود و گلیرد

 

در صبحگاه روز جمعه نهم مرداد 88 در حالی که آسمان تهران رنگ زرد و نارنجی طلوع خورشید را به انتظار نشسته بود به همراه گروه نسیم طبیعت ایران با جمعی 28 نفره به سمت طالقان حرکت کردیم. حالا دیگر با روشن شدن هوا و حضور مقتدرانه­ی خورشید، کم کم ابرهای رهگذر را می­دیدیم که گاه بر سر طبیعت سایه می انداختند و گاه خود را کنار می­کشیدند تا خورشید نیز بتواند سهم خود را در پویایی طبیعت ایفا کند. هوا بسیار دلپذیر بود. حدود ساعت هشت و نیم صبح به ساحل دریاچه­ی زیبای سد طالقان رسیدیم. بعد از مراسم خرگوش گیری (اصطلاح سرّی بین بچه های گروه است) بساط صبحانه را در کنار دریاچه و در هوایی دلپذیر و ابری که با وزش نسیمی ملایم، صورتها را نوازش می­داد پهن کردیم.

 

صبحانه شامل سالاد الویه، تخم مرغ، گوجه فرنگی، کره، عسل، مربا، پنیر تبریز، پنیر زیره، خرما، نان تست، نان جو، نان سوخاری و ... بود که هنگام صرف آن جای همه­ی دوستانی که در این سفر نبودند را خالی کردیم.

ساعتی بعد در مسیر آبشار کرکبود، در شهرک طالقان توقف کوتاهی برای خرید­های ضروری داشتیم و پس از آن عازم روستای کرکبود شدیم. مناظر زیبای درّه­ی طالقان از فراز جاده­ی مرتفع کرکبود دیدنی بود. «طالقان رود با همه­ی زیبایی و غرورش همچون ماری در میان دره جولان می­داد و عاشقانه به سمت شاه رود به پیش می­رفت. درختان کهنسال سرو و چنار از میان درختان جوان میوه در کناره­های رود، سربرافراشته و آسمان را می­نگریستند. سبزی و طراوت، همراه با نسیمی که از خنکای آب برخواسته بود، روح را نوازش می­داد. با نگاهی به اطراف، مناظر خیره­کننده­ای را شاهد بودیم. روستاهایی که هر کدام نقطه­ای از طبیعت زیبای طالقان را برای خودنمایی برگزیده بودند و از آن بالاها به یکدیگر فخر می­فروختند. جاده­های پرپیچ و خمی که حالا همگی آسفالت شده­اند و با تعقیب سیاهی هرکدام براحتی می­شد منطقه­ای سرسبز و ییلاقی را در منتهی الیه آنها به نظاره نشست و مردم مهربان و خونگرمی که گاه پیاده و گاه با الاغ و قاطرهایشان در کناره­های جاده و یا در دوردستها تردد می­کردند.»

پس از دقایقی با عبور از میان روستای هَشان، بالاخره به روستای مرتفع کرکبود رسیدیم. روستایی مهربان و زیبا در کنار صخره­هایی عظیم و درّه­ی­هایی عمیق.

مردم روستا برای جلوگیری از تردد بیش از اندازه­ی اتومبیل به روستا، به خصوص در روزهای آخرهفته که توریست­های بسیاری برای دیدن طبیعت زیبای کرکبود به این روستا وارد می­شوند، زنجیری در ابتدای روستا کشیده­اند و شخصی را که کلیددار است در پای آن نهاده­اند تا فقط به اتومبیلهای مردم بومی اجازه­ی تردد دهد که این کار ارزشمند حتماً به بکرماندن روستا و طبیعت کرکبود کمک فراوانی می­کند و جای تقدیر و تشکر دارد.

هنگامی که وارد روستا شدیم، بچه­ها محو زیبایی مسیر روستایی کرکبود تا آبشار شده بودند. روستا بسیار زیبا، سرسبز و تمیز بود، در جای جای روستا ظروف مخصوص زباله تعبیه شده بود و تابلویی در کنار آن، علاقه­مندان به طبیعت را برای قرار دادن زباله در آن ظرف­ها فرا می­خواند. حتی در نزدیکی آبشار هم، این ظروف دیده می­شد. 20 دقیقه پیاده روی تا آبشار، راه زیادی نبود ولی شیب تند و لیز نزدیک آبشار، ضمن ایجاد هیجان در گروه، دقت زیادی را می­طلبید تا خدای ناکرده حادثه­ی ناگواری اتفاق نیفتد.

«آبشار زیبای کرکبود حدود 10 تا 15 متر ارتفاع دارد. این آبشار از بین دو صخره­ی عظیم به کف درّه می­ریزد. اکثر آبشارهای منطقه­ی طالقان فصلی هستند ولی کرکبود آبشاری دائمی است که با حجم آب قابل توجه، با زیبایی خاصی خود را بر روی حوضچه­ای که در پایین دست خود ایجاد کرده است پرتاب می­کند. نوع صخره­ها و حالت چین خوردگی آنها، زیبایی زایدالوصفی به محوطه­ی آبشار داده است. پودر خنک آب به صورتهایمان پاشیده می­شود. ساعتی را در کنار آبشار به تماشای قدرت خالق زیبائی­ها می­نشینیم. چند نفر از دوستان خود را به آب می­زنند و وارد جکوزی طبیعی زیر آبشار می­شوند. عمق این حوضچه حدود 2 متر است. از این حوضچه های جکوزی مانند، چندتای دیگر در مسیر حرکت آب دیده می­شود.»

 

 

 

 

ادامه مسیر آب که همان رودخانه­ی کرکبود است، از میان تنگه­ای عظیم که دو سمت آن را صخره­هایی سترگ فرا گرفته است به سمت باغات روستا سرازیر شده و در نهایت به طالقان رود می­ریزد. مقصد نهایی آب با پیوستن به شاه­رود و سفید رود، دریای نیلگون خزر است.

 

بالاخره شیب نزدیک آبشار کار خودش را کرد و هنگام بازگشت، ما را با پیچ خوردگی و کوفتگی مچ پای یکی از دوستان خوب گروه روبرو ساخت. البته ایشان با روحیه­ی عالی و صبر و حوصله­ی خودشان، نگذاشتند این حادثه بر روی روحیه­ی دیگران تآثیر بدی بگذارد. آنگاه چند نفر از بچه­های گروه که تخصصی در این امور داشتند پایشان را آتل بندی کردند و سپس با همت همین دوستان آرام آرام به سمت بالا حرکت کردند و تا هنگام بازگشت بقیه، ایشان را به کنار ماشین رساندند که از این بچه­ها هم قدردانی می­کنیم.

قرار ناهار در مزرعه­ی توت فرنگی بود. مزرعه­ای که به همت آقای شاملو و فرزندانش درمحوطه­ی باغ پدریشان، زیر نظر میراث فرهنگی طالقان، احداث شده است. آنها محیطی زیبا و سنتی را برای دوست­داران طبیعت ایجاد کرده­اند که صدالبته فضای آن در هنگام شب زیباتر و دل­انگیزتر از ظهر خواهد بود. چلوجوجه و چلوکباب لقمه انتظار ما را می­کشید. بعد هم کمی استراحت بر روی تخت­ها و چای و ...

ساعت 5 بعداز ظهر برای بازید از روستا و خانه­ی مرحوم طالقانی، عازم گلیرد شدیم. روستایی در اوج سادگی و زیبایی، گردن کشیده در تپه­های بلند جنوب طالقان.

«مردم روستا ضمن روحیه­ی مهمان نوازی که دارند حسابی مذهب­اند. خانمهایی با سنین بالا و البته با چادرهای نمازی که حجاب آنها را کامل کرده است در کوچه­ها دیده می­شوند. تذکر جدی آنها همراه با نصیحت و گفتاری شیرین به بعضی از بچه­ها که البته حجاب بدی هم ندارند آنها را کلافه می­کند.» چشمه­ای با آبی گوارا و بسیار سبک، گلوی همه را نوازش می­دهد. خانه­ی آیت­الله در مرکز روستا و روبروی مسجدی که به یاد ایشان «ابوذر زمان» نامگذاری شده است قرار دارد. ورودی خانه، حیاطی که در دوسطح مختلف ساخته شده است، قسمت مهتابی، خانه اصلی و اتاق­های مخصوص صاحبخانه، همینطور حیاط پشتی و ایوان زیبایی که دارای نرده­ای چوبی است و بر باغات پایین دست و درّه­ی طالقان اشراف دارد محیطی زیبا و دل­انگیز را ایجاد کرده است. یکی از دوستان می­گوید «اگر ما هم جوانی­امان را در این خانه بزرگ و باصفا سپری می­کردیم حتماً فیلسوف یا آیت­الله می­شدیم.»

«توجه بچه­ها به پیر­زنی کهنسال که در حیاط نشسته است جلب می­شود. او شش­دانگ حواسش به آلوهایی است که از پای درختان داخل حیاط جمع کرده است و آنها را کنار هم چیده است تا در آفتاب خشک شوند. بچه­ها سر صحبت را با ایشان باز می­کنند. معلوم می­شود که دخترعموی طالقانی است. از همه جا می­گوید، از خانه، از روستا، ار رسوم خودشان و از جوانی­اش. وقتی یکی از دوستان می­پرسد شما که دخترعموی ایشان بودی دوست نداشتی با هم ازدواج کنید، سری به نشانه­ی افسوس تکان می دهد و می­گوید "ای روزگار...

این سمت حیاط و در کنار ورودی خانه، در محوطه­ی داخل اتاق­های مخصوص آیت­الله نمایشگاه تصاویری از دوران جوانی تا هنگام وفات ایشان ترتیب داده شده بود که دیدنی بودند.

ساعت شش و نیم بعدازظهر از گلیرد به سمت تهران حرکت کردیم. در شهرک طالقان توقف کوتاهی داشتیم، در آنجا برخی از بچه­ها، از نان­های شیرمال طالقان که کمی بزرگتر از کلوچه­های معمولی بود و به گفته خودشان سوغات طالقان به حساب می­آمد خریدند.

در بین مسیر و در ماشین، چند بازی بامزه برای رفع خستگی دوستان و با شرکت همه­ی بچه­ها اجرا شد که با استقبال و شادی گروه همراه بود. آنگاه عصرانه، شامل نسکافه، شیرکاکائو، چای و بیسکویت صرف شد. سپس برگه­های نظرخواهی توزیع شد که بچه­ها با لطف فراوانشان آنها را تکمیل کردند تا گروه را برای بهترشدن سطح برنامه­ها یاری بخشند.

اما با وجود پیش بینی زمان بازگشت تا قبل از 9 شب، به دلیل ترافیک سنگین در گردنه­های ابراهیم آباد و اتوبان قزوین و کرج حدود ساعت ده و نیم شب به تهران رسیدیم از از همین جا از کلیه­ی دوستان شرکت­کننده به خاطر این وقفه پوزش می­طلبیم.

   

نتیجه نظرخواهی از همراهان در مورد نحوه اجرای برنامه­ها:

 

 در نظرسنجی انجام شده، 22 نفر از همراهان شرکت کرده اند که از همه آنها تشکر می­شود.

·      کلیات برنامه را 10 نفر عالی   9 نفر خوب و 3 نفر متوسط ذکر کرده اند.

·      ساعت رفت و برگشت از دید 12 نفر خوب،  2 نفر متوسط،  5 نفر رفت زود و 1 نفر برگشت دیر، بوده است.

·   وعده­های پذیرایی صبحانه، ناهار و عصرانه از دید 14 نفر عالی، 7 نفر خوب، و یک نفر بسته بندی بودن صبحانه را پیشنهاد داده­اند.

·   از وسیله سفر و راننده، 16 نفر اظهار رضایت کرده­اند، 3 نفر راننده را ناهماهنگ و 2 نفر غیر حرفه­ای دانسته­اند. یک نفر هم در اظهارنظری عجیب، نقطه­ی ضعف ماشین را مستهلک بودن، کوچک بودن و بدون میز و جای لیوان قید کرده است.

·      اما در مورد مدیریت، 11 نفر مدیریت را عالی و 11 نفر خوب دانسته­اند.

·      هزینه سفر را هر 22 نفر خوب و مناسب ارزیابی کرده­اند.

·   جذابیترین قسمت برنامه را، 5 نفر آبشار، 4 نفر بازی­های داخل ماشین، 3 نفر گلیرد و خانه­ی طالقانی، 1 نفر دختر عموی طالقانی، 1 نفر خوردنی­های برنامه و چندین نفر هم همه­ی قسمتها را جالب برشمرده­اند.

·      دوستانی که خودشان را به جای ما قرار داده­اند می­خواسته­اند

 1- برای دیدن طلوع خورشید وقت بگذارند.

2- از جمله­ی «بیایید از بیداری...» صرفنظر کنند.

3- مبداء حرکت ماشین را فقط در یک نقطه تهران قرار دهند.

4- قوانین سفت و سختی را برای واریز مبلغ به حساب تا چند روز قبل از سفر و جریمه­های سنگین برای کنسل کردن برنامه­ها که موجب لغو برنامه و آسیب به وقت و برنامه­ریزی دیگران می­زند وضع کنند.

5- غیر از بروشور، همه­ی توضیحات حین سفر را نیز کتباً به همه بدهند.

6- از خود ما برای اجرای برنامه کمک بگیرند.

7- مثل خود ما اجرا کنند.

8- راننده­ی بهتری بیاورند.

9- از گرفتن عکس بیش از اندازه جلوگیری کنند.

10- عصرانه را هنگام حرکت ماشین سرو نکنند.

11- هرگز وارد این کار نشوند چون تخصص ندارند.

12- از میز تاشو برای سرو صبحانه در طبیعت استفاده کنند.

 

·   نقاط قوت برنامه را، چندین نفر، گروه خوب و دوستی و صمیمیت بین افراد، چند نفر، انتخاب مکان­های دیدنی و جذاب، چند نفر، خدمات پذیرایی خوب، چند نفر، برنامه­ریزی منظم و خوب و اکثریت دوستان ضمن لطف به مسئولین گروه، نقطه­ی قوت را، مدیریت قوی، تسلط به رهبری گروه، صفا و صمیمیت مسئولین گروه با همراهان برای ایجاد روزی خاطره­انگیز، مدیریت خونگرم و صبور و همراه و ... برشمرده­اند.

 

امّا جملات زیبایی که دوستان در وصف این روز خاطره­انگیز نوشته­اند:

 

·    در بن­بست زمین، راه آسمان باز است، پرواز را بیاموزیم. زندگی حتی با عشق گمشده، شیرین­تر از زندگی بی عشق است.

·    پرورگارا تو را سپاس می­گویم که توانایی پیمودن، دیدن و لذت بردن از این طبیعت زیبا را به من دادی. امیدوارم توانایی درک آن را نیز به من عطا کنی.

·         منطقه­ی ییلاقی طالقان، بسیار زیبا و خاطره­انگیز بود.

·         کاش من هم مثل آبشار، این همه انرژی مستمر داشتم.

·    بازهم خورشید بر پیکر رودخانه، گرده­های طلا پاشید، بازهم سنگ­ها به هم پیوستند و مسیر زیبای رودخانه را طراحی کردند و برای برگهای روان در آب، سرنوشت جدیدی را رقم زدند و بازهم این خاک پاک بر کفش­هایم نشست و لذت زنده بودن را در من بیدار کرد.

·         از آرامش، سادگی و زیبایی روستاها لذت بردم.

·         هرگز فکر نمی­کردم منطقه­ی طالقان و روستاهای آن اینقدر زیبا و جذاب باشند.

·         بیاموزیم که رها کردن زباله­هایمان در محیط، طبیعتی باقی نمی­گذارد تا دفعات بعد از آن لذت ببریم.

 

      امیدواریم دوستان عکاس گروه هر چه سریعتر نسبت به ارسال عکس­های این برنامه به گروه، اقدام نمایند تا در اولین فرصت گلچینی از تصاویر در همین قسمت گذاشته شود.

با تشکر فراوان از دوستانی که صادقانه برگه­ی نظر خواهی را تکمیل نمودند.

                                               نسیم طبیعت ایران

 

   


 
بازهم سفر
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: طالقان ،روستای حسنجون ،روستای گلیرد ،آبشار کرکبود

آشنایی با منطقه ی طالقان - آبشار کرکبود و روستای گلیرد(1 روزه)

زمان: جمعه 9/5/88 ساعت 5 صبح تا 21 عصر

محل: منطقه طالقان - بازدید از شهر طالقان، رودخانه ی خروشان طالقان رود(شاهرود) ، بازدید از دریاچه ی سد طالقان، بازدید از روستای گلیرد و خانه آیت الله طالقانی، پیاده روی کوتاه از روستای کرکبود در دامنه ی ارتفاعات شاه البرز تا آبشار زیبای کرکبود 

فاصله تا تهران: 130 کیلومتر ( زمان رسیدن: 3 ساعت)

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

سطح برنامه: سبک (با پیاده روی نیم ساعته در مسیر روستا تا آبشار کرکبود بدون احساس خستگی)

پذیرایی: کامل(صبحانه، ناهار و بین روز)

ظرفیت: 27 نفر (لطفاً سریعتر اقدام بفرمایید چون به هیچ وجه به ظرفیت اضافه نخواهد شد) 

هزینه: 23000 تومان

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی – کوله یک روزه – زیرانداز(یکنفره) - بطری آب (یکنفره)– فلاسک چای (یکنفره) – لیوان، قاشق و بشقاب – لوازم بهداشتی – کلاه و عینک آفتابی

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه: کفش مناسب یا کتانی با کفی آجدار برای عبور از شیب نزدیک آبشار- (در صورت تمایل برای آبتنی در جکوزی طبیعی پایین آبشار، لباس اضافی یا حوله بیاورید).

ثبت نام: با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  و یا 0101154027000 یا کارت بانک 6037691040937831 به نام مدیر گروه و اعلام شماره فیش پرداختی از طریق تلفن، صورت می گیرد.

(لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت برنامه با ما تماس بگیرید)

                                      به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران