نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، چرا نه؟!
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: پلاستیک ،ظروف یکبار مصرف ،بازیافت

گروه طبیعت گردی «نسیم طبیعت ایران» در راستای ارتقای فرهنگ حفظ و نگهداری طبیعت و با عنایت به ضررهای وافر استفاده از ظروف یکبار مصرف و تاثیرات مخرب آن بر محیط زندگی انسان تصمیم دارد در طول دوره ی زمانی مشخصی، عدم استفاده از این ظروف را سرلوحه ی برنامه های خود قرار داده و یا بجای آنها از ظروف یکبار مصرف گیاهی که قابلیت جذب سریعتر در طبیعت را دارا هستند استفاده نماید. متن زیر برای اطلاع اعضاء گروه و اطلاع از ضررهای بیشمار مواد پلاستیکی، از سایت های مربوطه استخراج و بر روی وبلاگ گروه قرار داده شده است. امید است با مطالعه ی آن و انتقال مطالب به دوستان در فرهنگ سازی این مهم، سهم به سزایی داشته باشیم. 

پلاستیک، زباله‌ایی که بازیافت نمی‌شود یکی از مواد مصنوعی که تولید آن در انواع و کاربردهای مختلف روز به روز در حال افزایش است، پلاستیک و ترکیبات پلاستیکی است.
پلاستیک که یکی از بهترین مصنوعات بشری محسوب می‌شود هم اکنون به معضل بزرگی برای محیط ‌زیست و بشر امروزی تبدیل شده‌است.

اطرافمان پر از پلاستیک شده است! به هر نقطه‌ای که می‌رویم حتی در بعضی اوقات در دل طبیعت این ماده به عنوان نشانه‌ای از حضور بشر در آنجا بر جای مانده‌ و مشکلاتی را نیز به ارمغان آورده که بارزترین آنها آلودگی‌های بصری و زیست محیطی و خسارت‌های جبران‌ناپذیر بر آب، خاک، هوا و جانداران است. پلاستیک از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط‌زیست است. نکته ی قابل تآمل و عجیب این است که ظروف یکبار مصرف و انواع نوشابه ها را در حالی که مملو از مواد و سنگین هستند با خود به طبیعت می بریم و ظرف خالی و سبک آن را هرگز باز نمی گردانیم.

 بهتر است بدانیم ایران یکی از پنج کشور اول دنیا در مصرف ظروف یکبار مصرف است. میزان مصرف این ظروف باعث شده است تا آسیب جدی به محیط زیست وارد آید و خطراتی از این لحاظ کشور ما را تهدید کند، زیرا ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول خواهد کشید تا پلاستیک ها به چرخه طبیعت باز گردند. همچنین وجود مواد نفتی در این ظروف که در مجاور چربی و گرما آزاد می شوند باعث به خطر افتادن سلامتی افراد جامعه خواهد شد.

 ازدیاد مصرف این ماده طی دو دهه اخیر به‌طور فزاینده‌ای در جهان محسوس است. براساس برآوردهای صورت گرفته همه ساله بیش از یکصد میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می‌شود. علت آن نیز توسعه صنایع پتروشیمی و نفت و تغییر در الگوهای مصرف بشر است. کشور ما نیز به خاطر داشتن منابع نفتی و تولیدات پتروشیمی فراوان، یکی از عمده‌ تولید‌کنندگان و به تبع مصرف¬کنندگان مواد پلاستیکی به شمار می‌رود. در ایران سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می‌شود.

 مواد پلاستیکی موادی هستند که از مولکول‌های بزرگ مواد آلی به‌طور مصنوعی و از طریق واکنش‌های ویژه تهیه می‌شوند. اکثر پلاستیک‌های معمول در بازار از فرآورده‌های نفتی و زغال سنگ تولید شده و غیرقابل بازگشت به محیط هستند. به علت سبکی وزن و عدم شکستگی و همچنین هزینه مناسب تولید، استفاده از پلاستیک امروزه بسیار رایج است.

 مواد پلاستیکی دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و از نظر بیولوژیکی تجزیه آنها به سختی انجام می‌گیرد، باکتریها به ندرت آنها را مورد حمله قرار می‌دهند به طوری که این مواد مدت بسیار طولانی بدون تغییر در کمپوست برجای مانده و به آسانی از بین نمی روند. استفاده از این مواد در سال‌های اخیر جهت ساخت ظروف یک‌بار مصرف و... افزایش یافته است. 

ساز و کار ذاتی و درونی طبیعت و توانایی خود تنظیمی آن، نمی‌تواند بر مشکلات ناشی از آلاینده‌های نوظهوری که سنخیت چندانی با طبیعت ندارند، غلبه کند. بشر برای این که بتواند محیطی راحت و آرام برای خود بسازد، باید همواره همراه و هماهنگ با طبیعت گام برداشته و از منابع و ذخایر آن به‌طور متعادل بهره‌برداری کند.


 
نظرات دوستان در مورد برنامه آبشار خور
ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: آبشار خور

با سلام به همه دوستان صمیمی و خوب گروه نسیم طبیعت ایران

ضمن سپاس از همراهی 42 نفره شما با گروه در برنامه ی طبیعت گردی آبشار خور در روز دوشنبه و با تشکر از پیغام های مهربانانه شما در لینک نظرات، همچنین نظرات ارزشمند شما در برگه نظرخواهی که در انتهای برنامه تقدیم شما شده بود و در آن بیش از آنکه به کاستی ها پرداخته باشید از نقاط قوت نام برده بودید و ما را شرمنده ی طبع مهربان خود نمودید برخی از جملات و نوشته های شما را در مورد برنامه آبشار خور با هم مرور می کنیم.

 

جمعا 34 نفر از دوستان در نظرخواهی شرکت کرده­اند.

در مورد نمره به کلیات برنامه، نحوه ی مدیریت و پذیرایی: 20 نفرنمره­ی عالی و بسیار عالی، 12 نفر نمره­ی خوب، یک نفر نمره­ی متوسط و یک نفر به نحوه رفت نمره خوب و به نحوه­ی برگشت نمره ضعیف داده است.

انتقادها:  عده ای از دوستان به تعداد زیاد شرکت کننده معترض بوده و تعداد کمتر را برای لذت بیشتر از طبیعت، اتلاف وقت کمتر بخصوص هنگام خرگوش گیری(این لفظ سری است و مختص بچه های گروه است)، و آشنایی سریعتر با دوستان جدید همچنین کنترل جمع ضروری دانسته اند که این موارد را به جان پذیرفتیم. عده ای از کیفیت پایین ضبط ماشین و میکروفن گله کرده و چند نفرنیز به در کنار هم بودن و هماهنگ بودن زمان صرف ناهار همچنین یکسان شدن غذا اصرار داشته اند که حتماً اصلاح خواهد شد.  

دلیل همراهی با گروه را نیز اکثر دوستان اینگونه برشمرده اند:

صمیمیت، عشق، گرمی بچه های گروه، نظم و برنامه ریزی خوب گروه در سفرها طبیعت گردی و آشنایی با مکانهای جدید و آشتایی با دوستان جدید فارغ بودن یک روزه از روزمرگی های شهری روحیه گرفتن از گروه و پرکردن اوقات فراغت به شکل سالم در طبیعت.

در مورد نقاط قوت نیز اکثراً به نظم و برنامه ریزی خوب، صفا و صمیمیت بچه ها، صمیمیت مسئولین گروه و مسئولیت پذیری آنان، پذیرایی خوب و به موقع، انتخاب محل های دیدنی و هماهنگ با فصل و .... اشاره کرده اند.

همچنین در مورد جذاب ترین قسمت برنامه نظرات زیر ثبت شده است:

آبشار خور یخچال برفی دوش خنک زیر آبشار تونل برفی سر وقت بودن همه ی برنامه ها سرسره روی برف ها پیاده روی متعادل و خوب همه قسمتهای برنامه و مناظر زیبای کوه صخره ای و درّه ی آن.

اما جملاتی که بچه ها در مورد وصف محل نوشته اند:

1-     باز هم عظمت پروردگار

2-    همه جا بهشت بود.

3-    خدای زیبای من، هنرمندی است که مانند ندارد. عمری تلاش کنیم تا قطره ای از دریای هنرش شویم.

4-    وجود برف در این نقطه در این موقع از سال حیرانم کرد.

5-    آبشار و دوام طبیعت با استمرارش، وجودش را به رخ می کشد و چه زیباست معنای واقعی زندگی.

6-    وسیع باش و تنها، سربه زیر و سرسخت.

7-    برایم زیبا بودن در تابستان گرم روی برف راه بروم و در حالی که روی برف خوابیده ام، اسمان آبی را تماشا کنم.

8-   با دیدن یخچال های برفی که خیلی زیبا بودند، به وجد آمدم، جالب بود که حتی گرمای خورشید خانم هم نتوانسته بود برف­هارو آب کنه.

9-     دیدنی و جالب بود.

10-  سرزندگی، مهربانی و آزادگی را دیدم.

11-  زیبا، زیبا، زیبا ...

12- آبشاری با شکوه و با عظمت. در اوج گرمای تابستان عبور از تونل برفی و خنکای داخل آن زیبا بود.

13- دوست دارم مانند آبشار خودم را در فضا رها کنم و در برخورد با سنگهایی که همانا مشکلات و موانع زندگی هستند، جاری شوم.

14- زمان بلند از صدای بلورین برف، از اینجا زمین گرمتر می شود ...

15- دوستان به که ز وی یاد کنند  دل بی دوست دلی غمگین است   خرّم آنکس که در این محنت­گاه خاطری را سبب تسکین است.

16- طبیعت در حال جذاب و زیباست، تناقضات حاکم بر آن، اسرارآمیز و در عین حال دوست داشتنی است.

17- سعی کردم در محل آبشار خور، محکم بودن مثل کوه و روان بودن مثل آبشار را همیشه سرلوحه خودم قرار دهم.

18- روح طبیعت با روح ما آدمها خیلی نزدیک و صمیمی است، ای کاش همه آن را حس کنند و لذت ببرند.

19- دوستی می گفت: این فضا و این کوه ها و آبشار چقدر با گذشتند، چون برایشان فرقی نمی کند من اینجا نشسته ام یا شما و یا دیگران. خود را برای همه به یک شکل می نمایانند و هر کس به میزان احساس خودش لذت می برد.

20- طبیعت را باید بکر و دست نخورده برای آیندگان نگاه داریم.

 

 


 
برنامه تکمیلی هفته آینده
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: آبشار خور ،جاده چالوس ،نسیم طبیعت ایران ،روستای خور

 

مدت: یک روزه

زمان: دوشنبه 29/4/88 از ساعت 6 صبح تا 21 عصر(تعطیل رسمی است)

محل: روستا،آبشار و دره ی یخی خور ( جاده چالوس)

فاصله تا تهران: 80 کیلومتر ( زمان رسیدن: 2 ساعت)

نوع: طبیعت گردی و تفریحی

سطح برنامه: سبک (با 45 دقیقه پیاده روی در مسیر بدون شیب و بدون احساس خستگی)

پذیرایی: صبحانه کامل - ناهار سرد (کنار آبشار) – بین روز

هزینه: با ناهار 19000 تومان ( در صورتیکه دوستان تمایل داشته باشند ناهار را خودشان بیاورند هزینه 17000 تومان خواهد بود)

لوازم مورد نیازدائمی وشخصی: کارت شناسایی – کوله یک روزه – زیرانداز(حتما بیاورید) - بطری آب یک نفره – فلاسک چای یک نفره – لیوان و قاشق – تنقلات – لوازم بهداشتی – کلاه و عینک آفتابی

لوازم مورد نیازمخصوص این برنامه: کفش مناسب یا کتانی با کفی آجدار برای عبور از روی توده برف و یخ- در صورت تمایل برای دوش گرفتن زیر آبشار، لباس اضافی یا حوله بیاورید.

ثبت نام: با واریز هزینه به حساب جاری سپهر صادرات  و یا 0101154027000 یا کارت بانک 6037691040937831 به نام مدیر گروه و اعلام شماره فیش پرداختی از طریق تلفن، صورت می گیرد.

(لطفا قبل از واریز وجه برای اطلاع از ظرفیت برنامه با ما تماس بگیرید)

                                      به امید دیدار – نسیم طبیعت ایران


 
برنامه هفته آینده
ساعت ٤:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

       باز هم سلام، هرچند طبق قرار قبلی باید یک برنامه ی یک روزه به آبشار آسارا یا روستای حسن جون را اعلام می کردیم اما با اجازه ی همه ی دوستان، در یک جابجایی استراتژیک، برنامه ی یکروزه ی این هفته را به یک آبشار زیبا و هیجان انگیز با دره ای مملو از برف در ارتفاعات البرز مرکزی اختصاص دادیم. علتش هم این بود که تونل برفی زیبای این منطقه در حال آب شدن است و باید هرچه سریعتر این برنامه را اجرا می کردیم.

این برنامه یکروزه است و یک مسیر پیاده روی کوتاه در حدود 40 تا 50 دقیقه دارد. ضمنا پذیرایی صبحانه و ناهار  و بین روز به عهده ی ما و آوردن یک قلب با صفا و مهربون به عهده شماست.

      پس بچه های گروه این فرصت را از دست ندهند و فعلاً برای روز جمعه و دوشنبه قولی ندهند تا تاریخ دقیق برنامه را اعلام کنیم، همچنین به دلیل گنجایش محدود و 28 نفره ی این برنامه که البته اطلاعات دقیق آن را تا فردا در همین جا می گذاریم به سرعت ثبت نام نمایند تا بتوانیم باز هم در طبیعتی زیبا در کنار هم باشیم و در میان تابستان گرم، یک روز خیس و برفی را تجربه نماییم.

                                    منتظر تماس شما هستیم، گروه نسیم طبیعت ایران  


 
سفر به الموت و اوان
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

برنامه ی سفر یک و نیم روزه به منطقه ی الموت

با توجه به اینکه از بین بیست محل پیشنهادی برای سفرهای تابستانی، منطقه ی الموت مورد توجه بیشتر دوستان بوده است برای برنامه ی این هفته، سفر یک و نیم روزه ای به الموت خواهیم داشت. این برنامه از ساعت 12 ظهر پنج شنبه 11 تیرماه آغاز و در حدود ساعت 9 تا 10 شب جمعه 12 تیرماه به اتمام خواهد رسید.

جاذبه های منطقه: جاده ی زیبا و پرپیچ و خم و کوهستانی الموت - دریاچه ی زیبا و منحصر به فرد اوان بدون هیچگونه ورودی و خروجی آب - قلعه ی شگفت انگیز حسن صباح بر روی صخره ای غیر قابل نفوذ - روستای زیبای گازرخان و ...                        صرف ناهار( چلوجوجه کباب در باغ رستوران طبیعی و زیبای دره ی الموت)

نمایی از مسیر و منظره اطراف قلعه

وسیله سفر: میدل باس مجهز توریستی در اختیار

اقامت: خانه ویلایی در روستای گازرخان

پذیرایی: عصرانه، شام در روز اول - صبحانه، ناهار و بین روز در روز دوم

لوازم مورد نیاز: کارت شناسایی، وسایل شخصی(لباس راحتی و یک مورد لباس باران، دمپایی، لیوان، قاشق، عینک و کلاه آفتابی، کفش مناسب) لوازم بهداشتی و دارو، وسایل خواب(کیسه خواب یا پتو و بالش مسافرتی به همراه دو عدد ملحفه)

هزینه: 42000 تومان (اعضای قدیمی از تخفیف ویزه برخوردار خواهند بود)

نحوه ثبت نام: تماس تلفنی با مدیر گروه و واریز هزینه سفر به حساب شماره 0101154027000 جاری سپهر صادرات و یا کارت سپهر شماره 7831 4093 6910 6037  به نام مدیر گروه.

توجه: ظرفیت سفر 28 نفر می باشد. لطفاً در صورت تمایل برای سفر سریعتر اقدام نمایید.

ضمناً اعضای گروه که در این سفر شرکت دارند و متولد تیرماه بوده و یا تاریخ ازدواج آنها در این ماه می باشد 2 قبل از سفر با مدیر گروه تماس بگیرند.

                                                     با تشکر - نسیم طبیعت ایران

 

 

 

 


 
سفر آینده ( الموت)
ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

ضمن تشکر از همه ی دوستانی که در برنامه ده تنگه ثبت نام نموده اند به بقیه دوستان اعلام می نمائیم که ظرفیت این برنامه با حضور 30 نفر از دوستان تکمیل شده است.

لطفا دوستان همراه راس ساعت 6 صبح جمعه 5 تیر در ایستگاه مبداء، ساعت 30/6 در ایستگاه شهرک غرب و رآس ساعت 40/6 در ایستگاه سیدخندان، ابتدای دبستان، آماده باشند.

همراهان گروه می توانند از همین امروز برای برنامه بعدی گروه که یک سفر یک و نیم روزه به منطقه ی زیبای الموت، دریاچه ی اوان و قلعه ی شگفت انگیز حسن صباح در الموت است و از پنج شنبه 11 تیر ساعت 12 ظهر (بعدازناهار) تا جمعه ساعت 10 شب با پذیرایی تمام وعده های غذایی و اقامت شبانه در خانه ویلایی روستا با امکانات کامل ثبت نام نمایند.

هزینه تقریبی: 40 تا 43 هزار تومان

اطلاعات تکمیلی این سفر طی دو روز آینده در همین جا به اطلاع دوستان می رسد.

                                                         با تشکر - نسیم طبیعت ایران


 
بیایید جمعه 5 تیر را در طبیعت بگذرانیم.
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: ده تنگه ،توچال ،طبیعت ،آبشار ده تنگه

با سلام به همه ی دوستان گرامی و طبیعت گردان عزیز گروه «نسیم طبیعت ایران».

بعد از اجرای دو برنامه در منطقه البرز شرقی ( آبشار و روستای شاهاندشت) و ( دریاچه سلیمان تنگه، برج رسکت و چشمه های باداب سورت) این بار به خاطر پیش برنامه پیاده روی چند هفته ی آینده در مسیر کجور تا رویان و نور در شمال کشور، تصمیم گرفتیم یک برنامه ی پیاده روی متعادل در مسیری با شیب بسیار ملایم در البرز مرکزی و در منطقه ی رویایی و بسیار زیبای ده تنگه اجرا کنیم. همه ی دوستان اعم از دوستانی که قصد همراهی با گروه در شمال را دارند و یا ندارند می توانند در این برنامه شرکت کنند.

 این منطقه که در البرز مرکزی و پشت ارتفاعات توچال قرار دارد، از نظر هوایی فاصله چندانی با روستاهای شهرستانک در جاده چالوس، روستای آهار در قصران، گاجره در نزدیکی گچسر و پیست اسکی شمشک و دیزین ندارد ولی به دلیل وجود قله های توچال، صندوق چال و سی چال در بین آنها، ارتباط زمینی بین آنها یا مقدور نبوده و یا به سختی ممکن است.

ده تنگه هیچگونه راه ارتباطی ماشینی نداشته و دارای طبیعتی زیبا و بکر است. دسترسی به این روستا فقط از مسیر مال روی بسیار زیبایی در طبیعت میسر است. این مسیر زیبا از بین کوچه باغها و کنار رودخانه ها و جوی های روانی می گذرد که هر بیننده ای را مسحور خود کرده و هنگام عبور از کنار این مناظر زیبا خود را فراموش و تنها به زیباییهای طبیعت و عظمت مخلوق می اندیشد.

این برنامه یک روزه بوده و در روز جمعه 5 تیر از ساعت 5.30 صبح تا 8 بعداز ظهر اجرا می شود.

ما پس از صرف صبحانه( توسط نسیم طبیعت) در بین راه و در طبیعت، پیاده روی خود را شروع کرده و پس از حدود 2 ساعت حرکت در زیباترین مسیر و بدون احساس خستگی در شیبی متعادل به روستای ده تنگه خواهیم رسید، آنگاه به کنار آبشار زیبای روستا رفته و پس از ساعتی لذت در طبیعت و عکاسی از جلوه های زیبای آن، ناهار( توسط شرکت کننده) را در کنار آبشار صرف خواهیم کرد. بعد از ظهر هنگام بازگشت در کنار رودخانه ی زیبا، عصرانه، آش رشته میهمان گروه خواهید بود. طبق برنامه حتما در ساعت 8 عصر در تهران هستیم.

هزینه شرکت در برنامه: 17000 تومان

وسیله: میدل باس یا مینی بوس توریستی کولردار

لوازم ضروری: کفش مناسب پیاده روی، کوله یک روزه، بطری کوچک آب، فلاسک چای برای ظهر، زیرانداز سبک، عینک و کلاه آفتابگیر، یک وعده ناهار قابل حمل در کوله، قاشق و لیوان، دوربین عکاسی و دلی شاد و طبیعت دوست...

لطفا به جهت عدم امکان ارسال اس ام اس جهت هماهنگی با مدیر گروه تماس گرفته و یا در لینک «نظر شما» نام نویسی کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

                                                     با تشکر - نسیم طبیعت ایران