نسیم طبیعت ایران

پژوهش، تحقیق، ارائه اطلاعات و مطالب آموزشی در زمینه طبیعت، گردشگری و آئین های ایران

تکمیل ظرفیت برنامه شهرستانک
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

با تشکر فراوان از همه ی دوستانی که در برنامه ی یکروزه ی پیاده روی شهرستانک تا عمارت ناصری ثبت نام کرده اند و با معذرت از بقیه دوستانی که برای پیوستن به گروه کمی دیر تصمیم گرفتند و معذرت از محدود بودن تعداد نفرات در سفرهای طبیعت گردی تکمیل ظرفیت این سفر را اعلام می کنم. 

ضمناْ در صورت بدی هوا در روز جمعه و عدم امکان برگزاری برنامه محل سفر تغییر خواهد کرد. (احتمالا پیاده روی در کویر ورامین تا کاروانسرای عباسی).      

                                             با تشکر و به امید دیدار در روز جمعه

                                                     گروه نسیم طبیعت ایران


 
برنامه یکروزه شهرستانک
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شهرستانک ،آسارا ،امامزاده سپهسالار

با سلام به دوستان همیشگی نسیم طبیعت ایران

بالاخره به دنبال سمج شدن برخی از بچه ها برای پیاده روی یکروزه در طبیعت زیبا و پاییزی روستای شهرستانک تا قصر ناصری در البرز مرکزی، قرار شد این برنامه در صورت خوب بودن هوا و با در نظر گرفتن وضعیت جاده چالوس، در روز جمعه اول آذر ماه ٨٧ برگزار شود. (در این برنامه در صورت فرصت کافی از روستای آسارا و امامزاده سپهسالار نیز دیدار خواهیم کرد). ضمناً اختیار تغییر برنامه به مکان مشابه در صورت بروز مسائل جوّی و یا لغو برنامه برای مدیر گروه محفوظ می باشد.

وسیله سفر مینی بوس یا میدل باس توریستی خواهد بود.

پذیرایی هم طبق معمول سفرهای طبیعت گردی شامل صبحانه با منوی باز و عصرانه است.  وعده ی ناهار توسط شرکت کنندگان و در کوله حمل خواهد شد.

مسیر شامل پیاده روی سبک و بدون نیاز به آمادگی بدنی در مسیرهای صاف و کم شیب در کوچه باغهای روستا تا قصر ییلاقی ناصرالدین شاه قاجار بوده و وعده ی ناهار را در کنار قصر یا داخل آن صرف خواهیم کرد.

مورد نیاز: آوردن لباس گرم و بارانی، کفش مناسب، کوله یکروزه، یک وعده ناهار سبک و وسایل شخصی شامل لیوان و ... ضروری می باشد. - دوربین عکاسی، عینک، کلاه، بطری آب و فلاسک یکنفره چای نیز از لوازم اختیاری همراه هر نفر می باشد.

هزینه سفر و تاریخ ثبت نام : ثبت نام از طریق واریز هزینه سفر(مبلغ ۱۲ هزار تومان برای هر نفر و کودکان زیر ۱۰ سال نیم بها) صورت میگیرد. با توجه به محدود بودن تعداد نفرات بر اساس ظرفیت ماشین- افرادی که تا آخر وقت اداری دوشنبه ۲۷/۸/۸۷ هزینه را واریز کرده باشند در اولویت قرار دارند.(شماره حساب جاری سپهر بانک صادرات: ۰۱۰۱۱۵۴۰۲۷۰۰۰ و یا شماره کارت سپهر صادرات: ۷۸۳۱ ۴۰۹۳ ۶۹۱۰ ۶۰۳۷ به نام مدیر گروه)

همچنین اطلاعات ضروری دیگر از طریق اس ام اس به اطلاع دوستان خواهد رسید.


 
جهت یابی با استفاده از خورشید و ستارگان
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

همه افراد خصوصا طبیعت گردان در بسیاری از موارد برای پیدا کردن جهت های اصلی(شمال و جنوب) و یا جهت قبله در طبیعت و کویر و بیابان دچار مشکل می شوند. اطلاعات زیر به ما می آموزد که چگونه در روز و شب با استفاده از وسایل ابتدایی یا اجرام آسمانی جهات اصلی را بیابیم.

الف- استفاده از سایه چوب

این متد ساده، دقیق و شامل چهار مرحله است. در شروع یک چوب یک متری یا کوتاهتر به عنوان شاخص بیابید سپس:
1- شاخص را در زمین فرو کنید. بر روی سایه انتهایی شاخص تکه سنگی برای علامت گذاری بگذارید.
2- به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید تا سایه چند سانتی متر حرکت کند. انتهای شاخص را به همان طریق قبلی نشان کنید.
3- یک خط مستقیم میان این دو نقطه بکشید. این خط امتداد شرقی غربی را نشان می دهد.
4- حالا پای چپ خود را بر روی سنگ اول و پای راست خود را بر روی سنگ دوم قرار دهید، روبروی شما سمت شمال را نشان می دهد.
البته برای جلوگیری از هرگونه اشتباه لازم است به نکته توجه کنید که صبح زود و یا نزدیک غروب، زمان مناسبی برای تعیین جهت از این طریق نیست.

جهت یابی با کمک خورشید

 


ب- جهت یابی به کمک ساعت
از ساعت معمولی و عقربه دار می توان به طور تقریبی برای تعیین شمال حقیقی استفاده کرد. در نیمکره شمالی عقربه ساعت شمار سمت خورشید قرار می گیرد که در این موقع نیمساز زاویه بین عقربه ساعت شمار و ساعت 12 معرف امتداد شمال و جنوب خواهد بود. البته این طریق در مورد وقت های محلی صدق می کند و در مورد وقتهای غیر محلی بهترین گزینه، تنظیم ساعت به وقت محلی است.
اگر در تعیین شمال مردد شدید به خاطر بیاورید که خورشید قبل از ظهر در سمت مشرق و هنگام عصر در سمت مغرب قرار می گیرد.
در نیمکره جنوبی روش کمی تفاوت دارد، بدین ترتیب که ابتدا ساعت 12 را به سمت خورشید گرفته و نیمساز زاویه بین ساعت 12 و عقربه ساعت شمار را رسم کنید. این نیمساز امتداد شمال- جنوب را نشان خواهد داد.

 

جهت یابی به کمک ساعت

 

ج- جهت یابی به کمک ستارگان
اگر خط فرضی از طرف شخص ناظر به سوی ستاره جدی (یا ستاره قطبی) در نیمکره شمالی کشیده شود با شمال حقیقی بیش از یک درجه اختلاف نخواهد داشت. برای پیدا کردن ستاره قطبی در ابتدا باید دب اکبر را بیابید. دب اکبر یا آب گردان (ملاقه) مجموع هفت ستاره پر نور است که به سادگی در آسمان قابل تشخیص است. با یک خط فرضی دو ستاره پایین دب اکبر را پنج برابر امتداد داده تا به ستاره جدی (قطبی) برسید. ستاره قطبی؛ ستاره ای کم نور (در مقایسه با ستارگان دب اکبر) می باشد، به همین دلیل برای یافتن آن کمی باید تلاش کنید.
در نیمکره جنوبی با پیدا کردن ستارگان صلیبی می توان سمت جنوب را تعیین کرد. این ستارگان شبیه بادبادک می باشند. طول آن را از سر تا انتها حساب کرده و از ناحیه دم به اندازه 5/4 برابر طول بادبادک بوسیله خط فرضی امتداد دهید. در این موقع می توان سمت تقریبی جنوب را معین نمود.

 

جهت یابی به کمک ستارگان

 


 
کتاب ناخوانده ی دنیا را بخوانیم
ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: کتاب

«دنیا مانند کتابی است ناخوانده، آنکه در خانه می ماند تنها صفحه ای از این کتاب را می­خواند.»

چند سالی است که ماجرای کتاب و کتاب خوانی در کشور ما ایران، به معضلی بزرگ و بامزه تبدیل شده است و سرانه­ی مطالعه کتاب روز به روز با سیر شدید نزولی به چند دقیقه برای هر نفرکاهش یافته است. این ماجرا از طرفی موجب نگرانی جامعه فرهنگی و از سویی باعث ضرر و زیان فرهنگ دوستان، تولیدکنندگان و ناشرین کتاب گشته است.

البته در موشکافی علت بروز این مسئله و بی رغبتی قشر عظیم مردم و جوانان به مطالعه کتاب نباید از بحث شیرین و جذاب اقتصاد خانواده و فرد غافل شد، مردم و جوانان می­گویند:

«وقتی باید برای گذران یک زندگی ساده و بی­تکلف در شهری که در آن هیچ قانون مشخصی برای قیمت­گذاری خدمات و کالاها وجود ندارد و هر کس در هر صنفی بنا به مقدار نیاز مالی خودش قیمت خدمات و کالا را تعیین می­کند و اجاره­ی یک مسکن کوچک و درجه سه با دو و گاهی سه برابر حقوق یک کارمند رسمی برابری می­کند آیا کسی فرصت می­کند در گوشه­ای بنشیند و کتاب بخواند، یا مثلاً اگر فرصت بکند آیا توان خرید کتاب دلخواهش را دارد؟ آیا او قبل از مراجعه برای خرید کتاب به این نمی­اندیشد که هنوز مایحتاج مهمتری را تهیه نکرده است و در صورت دستیابی به اقتصاد بهتر باید ابتدا به تهیه آن بپردازد؟ در این شهر آیا کسی هست که دلش برای ندانستن مردم و جوانان ­بسوزد؟».

اما در همین زمینه، پرداختن به بحث دیگری که با همین موضوع مرتبط است خالی از فایده نیست. همه می­دانیم ورود اینترنت به عرصه رسانه­ها و فناوری اطلاعات، فروش کتاب را در تمامی دنیا با رکود قابل توجهی مواجه ساخته است و این طبیعتِ استفاده از این دنیای عظیم اطلاعات با قابلیت­هایی مهم در تمامی زبان­ها و عرصه­هاست. هرچند هنوز هم خواندن کتاب، حظ و لذّت خاص خود را دارد.

ضمن اینکه یکی دیگر از مهمترین عرصه­های علم و دانستن، تجربه­ی بصری و شنیداری است. تجربه­ای که همه دانشمندان و علمای گذشته و حال آن را ستوده­اند و قرآن کریم نیز در آیاتی، همه­ی مردم را به سیر و سیاحت در ارض برای کسب علوم و تجربیات جدید ترغیب کرده و یکی از مهمترین راه­های کسب دانش را سفر و سیر و سیاحت در دنیا برشمرده است. سفر و گشت و گذار در مناطق بکر طبیعت، تفحص در آثار بجای مانده از گذشتگان، دیدار شهرهای تاریخی و جدید، بازدید از پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی بشر در ساخت بناها، آثار هنری و ... همچنین آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم در جای جای کشورمان ایران و اقصی نقاط جهان، اگر با عشق و علاقه پیگیری شود براستی می­تواند با مطالعه هزاران کتاب در این زمینه­ها برابری کند، گاهی رویارویی با یک فرهنگ خاص و کند­و­کاو عملی، دیداری و شنیداری در مورد آن، اطلاعات بسیار زیادی را به ذهن ما سرازیر می­کند که شاید با خواندن دهها کتاب و مقاله هم، این نوع از دریافت حاصل نشود. دریافتی که همراه با تجربه است، علمی عملی که جای هیچگونه سئوالی را برای ما باقی نمی­گذارد.

حالا شاید به عمق معنای جمله­ای که در شروع مطلبم آوردم بهتر پی ببریم.

«دنیا مانند کتابی است ناخوانده، آنکه در خانه می ماند تنها صفحه ای از این کتاب را می­خواند.»

و این جمله کلیدی که شعار همیشگی ماست:

«بیایید از بیداری بخوبی استفاده کنیم که سالها به اجبار خواهیم خفت.»

 


 
اطلاعاتی در مورد ماسوله و قلعه رودخان
ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: قلعه رودخان ،ماسوله

ماسوله

ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان  و در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد


 
نکته ای برای زندگی
ساعت ٢:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

در یک میهمانی بزرگ، میزبان پس از دعوت همه به آرامش، چک پولی یکصد هزار تومانی را بالا گرفت و گفت:

چه کسی این چک پول را می خواهد؟

همه دستهایشان را بالا بردند .

در حضور همه ، چک پول را مچاله کرد و گفت:

الان چه کسی خواهان این چک پول است؟

باز همه دستهایشان را بالا بردند .

این دفعه چک پول را داخل لیوان آب کرد و زیر پایش لگد مال نمود و گفت:

هنوز کسی این چک پول را می خواهد؟

و باز همه دستهایشان را بالا بردند .

و بعد رو به همه گفت:

با این همه بلا که برسر این چک پول آمد می بینید که چیزی از ارزش آن  کم نشده! و هنوز همه خواهانش هستند...

پس توجه کنیم که ما هم در دوره های مختلف زندگیمان ضربه می خوریم ، مچاله و له می شویم و گاه فکر می کنیم چقدر بی ارزشیم ! ... ولی واقعیت این است که هنوز ارزشمندیم ...

و هستند کسانی که هنوز خواهانمان هستند.


 
گزارش نظرسنجی سفر به آبشار کمرد، هرانده و غار بورنیک
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه همراهان خوب و صمیمی سفر هرانده و غار بورنیک که با گرمای وجود و روحیه ی سرشارشان به ما انرژی مثبت دادند، گزارش کوتاهی از نظرسنجی این سفر تقدیم می شود:

1- نمره به برنامه: 20=6نفر   5/19=2 نفر    19= 3 نفر    18= 11 نفر    16 و 17= 2 نفر

۲- جذابترین قسمت سفر: غار نوردی و مراسم سکوت در غار و آواز سنتی= 21 نفر            همه قسمت ها= 3 نفر            پیاده روی= 3 نفر          مناظر زیبای دشت هرانده= 3 نفر   صبحانه دلچسب= 1 نفر

3- پیشنهاد سفر بعدی:   ماسوله و قلعه رودخان= 9 نفر       کویر مصر و گرمه= 7 نفر          شهرستانک= 6 نفر         سرپوش تنگه: 3 نفر

۴- نظر شما در باره ی موارد زیر:

الف- ترکیب همراهان = (عالی ۱۷ نفر) (خوب  ۲۳ نفر) (متوسط  ۳ نفر) (بد  ۰نفر)          ب- وسیله سفر =(عالی ۱۲ نفر) (خوب  ۲۰ نفر) (متوسط  ۱ نفر) (بد  ۰ نفر)             ج- محل انتخاب شده =(عالی ۱۶ نفر) (خوب  ۱۴ نفر) (متوسط  ۳ نفر) (بد  ۰ نفر)       د- پذیرایی صبحانه =(عالی ۲۴ نفر) (خوب  ۸ نفر) (متوسط  ۰ نفر) (بد  ۰ نفر)            ه- پذیرایی عصرانه =(عالی ۱۲ نفر) (خوب  ۲۱ نفر) (متوسط  ۰ نفر) (بد  ۰ نفر)           و- هزینه سفر =(عالی ۱۸ نفر) (خوب  ۱۲ نفر) (متوسط  ۳ نفر) (بد  ۱ نفر)                 ز- مدیریت سفر =(عالی ۲۳ نفر) (خوب  ۱۰ نفر) (متوسط  ۰ نفر) (بد  ۰ نفر)

4- فاصله زمانی همراهی با گروه:   ماهی یکبار= 24 نفر       مامی دوبار= 2نفر            دو ماه یکبار= 6 نفر

5- تناسب روحیه با نوع سفر:  سفرها یکروزه باشد=27 نفر                                    دو و سه روزه با اقامت کمپی=13 نفر          4 و 5 روزه برای مسافتهای دور= 8 نفر         سفر به کشورهای اطراف=11نفر               پیاده روی طولانی در طبیعت=14 نفر

6- ضعف سفر: دیدار از چند منطقه برای یکروز زیاد بود= 2 نفر    پیاده روی سنگین و آمادگی بدنی گروه هماهنگ نبود= 4 نفر     توقف ماشین در بین راه زیاد بود= 3 نفر   غار نوردی ترسناک و امکانات بیشتری می خواست= 2 نفر   چای کم خوردیم= 1 نفر

7- نقاط قوت: مکان انتخاب شده عالی و هیجان انگیز بود= 6 نفر       گروه بسیار خوب و صمیمی بودیم= 3 نفر          مدیریت گروه بسیار خوب و خوش برخورد بود= 11 نفر      با این گروه احساس راحتی نسبت به تورهای دیگر داشتیم= 2 نفر         همه اجزا با هم هماهنگ بود = ۱ نفر .

ضمنا نتایج نظر سنجی نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق همراهان نمره خوبی به برنامه های سفر داده و از برنامه های سفر رضایت داشته اند که امیدواریم در سفرهای بعدی  نیز میهمان ما باشند.

همچنین بنا به نتایج نظرسنجی جمعه، از بین برنامه های پیشنهادی برای برنامه بعدی به ترتیب، «ماسوله و قلعه رودخان»، «کویر مصر و گرمه»، «شهرستانک» و «طبیعت سرپوش تنگه» طرفدار بیشتری داشته اند.

بنابر این پیشنهاد می شود ابتدا برنامه پیاده روی سبک شهرستانک را (در تاریخ 24 آبان) با صبحانه و ناهار شخصی با هزینه ای جزئی برگزار کرده سپس در تاریخ 30 آبان یا 7 آذر برنامه دوروزه ماسوله و قلعه رودخان را اجرا نمائیم.

لطفا در قسمت «پیام های دیگران» نظر خود را مرقوم بفرمایید...